Striptiz

Striptiz
Tarih:
12 Haziran Çarşamba
Saat: 20:30
Yer: Ali İsmail Korkmaz Sahnesi
    (Tepebaşı Belediyesi 29 Ekim Gençlik MerkeziYeni Bağlar Mahallesi Akıcı Sokağı No:54)

Biz kimiz? Depo, Eskişehir’de, üniversite hayatında tiyatro yapmış ve hala yapmakta olan insanların oluşturduğu bir birlikteliktir. Temelleri 2010 yılında Özdüşüm Oyuncu Atölyesi üyelerince atılmıştır. Topluluktaki bireylerin amacı kendilerini ifade edebilecekleri, üretebilecekleri ortamı oluşturmak ve bu ortamı hep diri tutmaktır.Depo’nun kesin hatlarıyla tanımı şu an yoktur. Bunu gidişat belirleyecektir. Ama şu kadarını söyleyebiliriz:Depo; en az: Başta tiyatro olmak üzere; var olan anlatım yöntemleri üzerinde çalışmak ve haklarında araştırma yapmak ya da yeni yöntemler bulmak konusunda uğraşmak, deney yapmak, araştırmak isteyen insanların kayıtsızca bir araya gelmesiyle oluşmuş bir topluluktur.Depo, hiçbir şey değilse: Birtakım etmenler yüzünden işlerinden ya da derslerinden başka bir şeye vakit ayırmaya pek az mecali kalan insanların, pek az kalan vakitlerini sanat uğrunda müşterek hale getirip getiremeyeceklerinin deneyidir.O halde Depo, benzer kaygılar güden birkaç kişinin ortak gayede buluşmasından hasıl olan bir platform olsa gerektir.

Mrozek kim? Polonyalı gazeteci, yazar ve karikatürist Slawomir Mrozek, oyun yazarlığında dünya çapında ün kazanmıştır. Polonya'da yapıtları yasaklanan, ülkesinin vatandaşlığından çıkarılan Slawomir Mrozek ömrünün hatrı sayılır bir kısmını Polonya dışında yaşamış,  2013 yılında Fransa'da ölmüştür. Absürt tiyatro denilince akla gelen ilk isimlerdendir. 

Oyun Hakkında
Yazarın ünlü oyunlarından Striptiz gülünç bir politik taşlamadır. Mrozek, zamanının Polonya'sını eleştirmiştir. Yani şu anda bu oyunu oynamanın bir gereği yoktur. Striptiz, tarihi geçmiş bir oyundur işte...

Yine de Depo olarak bu oyunu sadece hatıra olsun diye oynamak istedik. Başka hiçbir gerekçemiz yoktur. Hatıra olsun diye... Mrozek'i anmak istedik, o kadar. Aslında oynamasak da olurdu ama arkadaşlar çok ısrar etti. 

Striptiz*
Yazar: Slawomir Mrozek
Çevirmen: Neşe Taluy Yüce
Oyuncular: Bedri Adar Koray Akçin
Yönetmen: Mustafa Çabukel
Teknik Ekip: Mesut Saltık Mehmet Emre Erdoğan Nurcan İnce Caner Ertunalılar
Afiş-Broşür: Önder Menken

 

 

 

 

 

Bilet almak istediğiniz tarihi seçin

E-bültenimize abone olun etkinlikleri kaçırmayın!