Yutulmamak İçin Yutmak!

Yutmak oyunu 23 Şubat Cumartesi günü Podyum Sanat Mahal sahnesinde Bursalı tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.


Yutulmamak İçin Yutmak!

Yutmak oyunu 23 Şubat Cumartesi günü Podyum Sanat Mahal sahnesinde Bursalı tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyun için tüm tanıtımlarda vurgu tuhaf 3 insanın hikayesini anlattığı yönünde. Oyun hakkında bilgi almak istediğinizde tüm bilet satış sitelerinde genel olarak şu tanıtımı bulacaksınız “Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım, ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki, kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Onu hayal ettim ve onun da beni hayal ettiğini düşündüm. Sen eğer ordaysan bunu okuduğunu umut ediyorum ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım.” diyen 3 insanın hikayesi…

Bu açıklamalar sizi ne kadar mutlu eder, oyun hakkında ne kadar bilgi verir ben kendi adıma emin değilim. Gerçi biraz daha araştıran ve merak eden insan kategorisinde değerlendirdiğim tiyatro izleyicisi (Sezen Aksu darılmazsa kategorize ettik!) oyunun bu genel tanımı dışında yapılan röportajlardan ve izleyen eleştirmen yorumlarından “Yutmak” için çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olacaktır.Yutmak her ne kadar okuduklarımızdan kendini tuhaf sana 3 insanın hikayesini anlatır gibi dursa da, biraz insanın kendisini benzersiz addetme egosuna küçük darbelerle birbirimize benzerliğimiz üzerinde yükselmekte. Bu yükselişte, benzer noktalarda kişinin kendine yolculuğu, kendini tanırken özgürlüğe kişisel yorumu ve belki de kendi kendinin şifacısı olma ihtimalini de gözler önüne seriyor.  Tüm bu benzerlikler arasında belki de yutulmamak için yutmak zorundasındır diye düşündüğümü hatırlıyorum oyunu izlediğimde. O nedenle Bursa’da seyirci ile buluşması beni tekrar gidip izleyeceğim fikri ile kendimden geçiriyor.

Craft Tiyatro son dönemde seyirciye düşünmek, hissetmek, yargılamadan anlamaya çalışmak üzerine sahneye koyduğu oyunlarla adı sıkça kapalı gişe oyunlarda geçen bir topluluk.  Bu topluluğun uzun zamandır Bursa’da görmek istediğim oyunu Yutmak’ın yazarı Stef Smith, Türkçe’ye çevireni Çağ Çalışkur yöneteni ise İbrahim Çiçek. Bu 3 insanın oyundaki adları izlediğinizde kişilerin gerçek isimlerinin yerine geçebilir aman dikkat çünkü ben oyunu ilk izlediğimde Ece Dizdar, Başak Daşman ve Merve Dizdar  benim için  Anna, Rebecca ve Sam olarak kişilik değiştirdiler.

Oyuna dair söylenecek çok fazla bir şey yok aslında. Hatta ben 3 kelime ile şöyle özetlerim. İzlemezseniz çok üzülürsünüz.Başrollerinde tüm bu benzerliğimizi benzersiz anlatan 3 kadın ve bence pelikan da oyun sonunda avuçlar patlayıncaya kadar alkışlarla bis yaparken oyunun size hissettirdikleri de inanın bir süre kendi iç dünyanızda bis’ler yapıyor olacak.

Yutmak adlı oyuna hemen biletinizi almak için lütfen buraya tıklayınız.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.