Yok Böyle Son Dedirtecek 10 Kıyamet Filmi!

Dünyanın Sonunu Konu Alan Ve Sizi Kendine Hayran Bıraktıracak 10 Filmi Sizler İçin Sıraladık!


Yok Böyle Son Dedirtecek 10 Kıyamet Filmi!

Aksiyon dendiği zaman en önde gelen, bizi gerim gerim geren filmlerin konusu kıyamet olunca işin sonu bir hayli değişiyor.

Gerek dünyayı kurtarmaya çalışan, gerek galaksilerle mücadeleye giren bu bol gerilimli kıyamet filmlerin en iyilerini sizler için sıraladık!

1) İnterstellar

Yakın dönemin en etkileyici filmlerinden biri olan Interstellar’da yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Epik bir bilim kurgu olarak da türünü tanımlayabileceğimiz bu filmin başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain paylaşıyor. Birleşik Krallık ile Amerika Birleşik Devletleri ortaklığında çekilen filmin senaryosu ise Jonathan ve Christopher Nolan kardeşler tarafından yazıldı.

Dünyanın sonu ile ilgili filmler arasında en dikkat çekenlerden biri olan Interstellar, tahıl ürünlerinin telef olmasına sebep olan bir küf yüzünden yakın gelecekte uygarlığın gerilemesi ve yeniden tarım toplumu seviyesine düşmesini konu alıyor. Dev teknolojik gelişmelerin ardından evrene adeta hükmeden insanlık, böylesine bir gerileyiş ile kıyametin eşiğine geliyor. Tüm bu gelişmelerin ardından NASA’da astronot olarak görev yapan bir topluluk önemli bir göreve çıkıyor ve solucan deliğinden geçmek kaydıyla insanlık için yeni bir yaşam alanı aramaya başlıyorlar. Dünyada kıyamet kopmak ve insan nesli tükenmek üzereyken çıkılan bu yolculuk, özgün hikayesi ve başarıyla işlenen kurgusu sayesinde seyirciye eşsiz bir sinema lezzeti veriyor.

2) Wall-e

Pixar tarafından çekilen üç boyutlu bir animasyon filmi olan Wall-e, gelecekte geçer ve film kıyamet sonrasında oluşan bir evreni konu alır. Daha önce Kayıp Balık Nemo filminin de yönetmenliğini üstlenen Andrew Stanton tarafından çekilen film, iki robot arasındaki duygusal ilişkiyi izleyiciye aktarıyor. Ana karakterlerde herhangi bir şekilde hayvan sesi kullanılmadı ve Ben Burtt tarafından tasarlanan robotik sesler ve beden dili kullanıldı.

Pixar’ın şimdiye kadar çektiği en maliyetli film olan Wall-e’de hikaye harap bir halde, kirli ve kuru bir yapıda olan yeni bir dünya düzeninde başlar. Çevrenin sürekli kötü bir şekilde kullanılması yüzünden yaşanmaz hale gelen dünya, insanlar tarafından terk edilmiştir ve Wall-e adlı robot terk edilen bu dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. Gezegende tek başına görevini yapan Wall-E, dünyaya arama faaliyetlerini yürütmesi için gönderilen bir diğer robot olan Eve ile tanışınca olaylar gelişir. 180 milyon dolar gibi dev bir bütçeye çekilen bu filmin hikayesi Peter Docter tarafından yazıldı.

3) The Avengers

Marvel Comics’in süper kahraman ekibinin bir araya getirildiği ve Marvel Studios tarafından hazırlanan bir sinema filmi olan Yenilmezler, 220 milyon dolarlık oldukça çılgın bir bütçe ile çekildi. Dünyanın en yüksek hasılat elde eden filmlerinden biri olmayı başaran The Avangers, 1,5 milyar dolardan daha yüksek kazanç elde ederek yapımcısının yüzünü güldürdü. Başarılı sinemacı Joss Whedon’un yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu yazdığı film, Stan Lee ve Jack Kirby’nin The Avangers adlı hikayesinden sinemaya uyarlandı. Güçlü oyuncu kadrosunda Robert Downey Jr, Scarlett Johansson, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jakson, Stellan Skarsgard gibi isimlerin yer aldığı filmin müziklerini ise Alan Silvestri hazırladı. Marvel’ın dünya çapında senelerdir büyük ilgi ile takip edilen süper kahramanlarından Kaptan Amerika, Kara Dul, Nick Fury, Hulk, Thor, Hawkeye, Iron Man gibi güçlü kahramanları bir arada seyretme şansını bulacağınız filmde dünya çok büyük bir felaket ile karşı karşıya kalır.

SHIELD ismiyle bilinen ve uluslararası bir barış örgütü olan bu topluluğun başında yer alan Nick Fury ise dünyayı ve insanlığı bu kıyamet senaryosundan kurtarıp insanlığın devamını sağlayabilmek adına bütün süper kahramanları bir araya getirmesi gerektiğini düşünür. Filmde, büyük tehdit altındaki dünyayı kurtarmak için süper kahramanların göstereceği mücadele hikayeyi ilginç yerlere taşıyacaktır. Yenilmezler, hem görsel efektler hem oyuncuların başarılı performansları hem de son derece başarılı kurgusu ve müzikleri ile seyirciye oldukça heyecanlı anlar yaşatan filmlerden birisi.

4) 12 Monkeys

Müzikleriyle de döneme damga vuran film, tüm dünyayı tehdit eden ve insanlığın yok olmasına dahi sebep olabilme potansiyeli taşıyan bir virüsü konu alıyor.

1996 senesinde 5 milyar kişinin ölmesine sebep olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’inin hayatta kalmasına da neden olur. İnsanlar bu virüs tarafından ölüme mahkum olmamak adına koloniler kurar ve yaşama tutunmak için yeni yöntemler bulmaya çalışırlar. Virüsün üstesinden gelinebilmesi adına bir mahkum olan James Cole, zaman makinesi ile geçmişe gönderilir ve bununla beraber başlayan macerada James’in başına gelenler ile insanlığın ayakta kalma mücadelesi filme eşsiz bir seyir zevki katar. Brad Pitt’in en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar adayı gösterildiği film aynı zamanda en iyi kostüm dizaynı alanında da adaylık kazanmayı başarmıştı.

5) Planet Of The Apes

Dünya sinemasının klasik eserlerinden biri haline gelen Maymunlar Cehennemi, 1968 senesinde çekilen bir çeşit bilim kurgu ve gerilim filmi. Pierre Boulle’in Fransızca kaleme aldığı romandan sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Franklin Schaffner üstlendi. Yenilenmiş versiyonu ile de dikkat çeken filmin oyuncu kadrosunda Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Maurice Evans gibi isimler bulunuyor.

İki Oscar ödülü de alıp başarısını zamanında tescilleyen yapım, varoluş tartışması ve evrim teorisine kazandırdığı yeni bakış açıları ile de önemini katlayan bir film haline geldi. George Taylor’un da içlerinde yer aldığı bir astronot topluluğu, uzay gemisi ile oldukça uzakta yer alan ve ismi cismi bilinmeyen bir gezegene iniş gerçekleştirir. İnişin ardından astronotlar, oldukça ilginç şeyler görmeye başlar. Grup için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır ve çıktıkları yolculuk hayatlarının en ilginç deneyimlerinden birinin kaynağı olacaktır.

 

6) Children Of Men

Bilim kurgu temalı bir senaryoya sahip olan Children of Men filmi P. D. James’in 1992’de kaleme aldığı aynı adlı eserden sinemaya uyarlanan bir eser. Alfonso Cuaron’un yönetmenliğinde beyazperdeye taşınan filmin oyuncu kadrosunda Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Claire Hope Ashitey ve Michael Caine gibi isimler bulunuyor. Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortak yapımında hayata geçirilen filmde hikaye 2027 yılının Londra’sında başlıyor.

Geleceğin dağılmış dünyasında bir başına yaşayan bir adam olan Theo Faron, zor bir hayat geçirir. Dünyanın her bir bölgesinde büyük yıkımlar yaşanmış ve buna karşın ayakta kalan en sağlıklı bölgelerden biri İngiltere olmuştur. Her noktada ciddi bir mülteci akınının olduğu dünyada kısırlık da büyük bir problem halindedir. Öylesine bir kısırlık akımı söz konusu olmuştur ki ülkede en genç insanların yaşı 18’dir. Theo’nun eski eşi Julian’ın kendisiyle görüşmesini istemesi üzerine çıktığı yolculuk hikayede olayların gelişmesine sebep olur.

7) Edge Of Tomorrow

Yakın bir geleceği konu alan filmde, dünyayı ele geçirme uğraşı içerisinde olan Mimics isimli bir uzay birliğinin büyük şehirleri birer birer yok etmesi ve milyarlarca insanı ölümle yüz yüze getirmesi hikayenin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Hiçbir ülkenin ordusu, istilacı birliklerin silahlarıyla mücadele edecek güçte olmadığı ve telepati yöntemiyle verilen emirlere karşı yeni bir yöntem geliştiremedikleri için tüm dünya ülkeleri birleşip güçlü bir ordu kurmaya karar verir.

Birliğin oluşturduğu güç dışında herhangi bir şansın olmadığına inanmaya başlarlar. Subay Cage ise daha önce herhangi bir şekilde böyle bir savaşa katılmayan tecrübesiz bir asker olarak tanınır ve böylesine önemli bir göreve atanması onun için birnevi intihr niteliğindedir. Cage, görevi sırasında kırılması güç bir döngü içerisinde kendisini bulur ve ekip arkadaşı Çavuş Rita Rose Vrataski ile beraber mücadeleyi daha etkili kılmak için yeni yöntemler aramaya başlar.

8) The Fift Elemen

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Beşinci Element, 23. yüzyılda yaşayan Korben Dallas’ın genç bir kadınla tanışması ve sonrasında gelişen olayları anlatır. Dallas, önceden özel kuvvetlerde binbaşı olarak görev alan ama daha sonra taksicilik yapmaya başlayan biridir ve bir gün ansızın genç bir kadın taksisine düşer. İkili, dünyanın sonunu getirmek üzere olan bir saldırıyı önlemek için işbirliği yaparlar ve bu noktada filmin hikayesine konu alan o amansız mücadele ve macera da başlamış olur.

9) 29 Days Later

28 Gün Sonra filminde bir grup aktivist, Londra’da önemli araştırmalar yapan bir bilim merkezinde yer alan denek maymunları serbest bırakır ve maymunların serbest kalması ile beraber dünyaya ölümcül bir virüs yayılmaya başlar. Virüsten etkilenen bütün insanlar neredeyse çeyrek dakika içerisinde insani özelliklerini yitirip katliama meyilli saldırgan canavarlara dönüşmeye başlarlar. Salgın başladığında hastanede baygın bir şekilde yatmakta olan Jim, 28 gün sonra uyanır ve dışarı çıktığında dünyanın hiç de bıraktığı gibi olmadığını fark eder. Jim’in bunu fark etmesi ile beraber filmde olaylar gelişir ve kaliteli bir şekilde hazırlanan müzikler eşliğinde film akmaya devam eder.

10) Sunshine

Filmin konusuna kaynak olan çağda, güneş ışınları dünyayı ısıtmakta pek etkili olamaz ve epey yetersiz kalır. Kritik bir durumun içerisine giren dünyayı kurtarmak isteyen insanlar buna bir çözüm bulabilmek adına güneşe iki tane uzay gemisi yollarlar. Bu gemiler ile güneşe müdahale edip dünyayı kurtarmayı amaçlayan ekibin başına türlü olaylar gelir ve macera filmin son anına kadar devam eder.  Filmde Murphy’yi fizikçi ve gemide yer alan bomba uzmanı olan Robert Capa, Rose Byrne’ı pilot olan Cassie, Cliff Curtis’i doktor ve psikolog olan Searle, Chris Evans’ı ise mühendis olan Mace rolünde görüyoruz.

 


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
5
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
3
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
3
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
9
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.