Yıla Kahkahayla Başlamak İsteyenler İçin 10 Maddede Arif v 216

Cem Yılmaz'ın yeni filmi Arif v 216'yı merak edenler için işte 10 maddede Arif Işık'ın yeni macerası Arif v 216


Yıla Kahkahayla Başlamak İsteyenler İçin 10 Maddede Arif v 216

2000 sonrasının en sevilen karakterleri arasında en üst sıralarda yer alan Arif Işık’ın yeni macerası Arif v 216 gösterime girdi! Peki G.O.R.A. ve A.R.O.G.’un ardından serinin üçüncü filmi olarak beyazperdedeki yerini alan Arif v 216 nasıldı? Arif v 216 filmini sizler için 10 maddede inceledik:

1) Filmin Konusu

Adından da anlaşıldığı üzere Arif v 216 filminde başrolü Arif Işık ve onun G.O.R.A.’dan dostu Robot 216 paylaşıyor. Uzayı artık avucunun içi gibi bilen Arif bu bilgisini fırsata çevirip yolunu bulurken G.O.R.A. ve Dünya'da hayat sorunsuz devam etmektedir. Ancak 216’nın kendini dünyaya ışınlamasıyla macera başlar, zira insanlar bu yabancıyı aralarında istememektedirler.

2) Geçmişe Yolculuk

Arif, Dünya’ya gelerek ortalığı karıştıran 216’yı birkaç saat öncesine göndermeye karar verir. Böylece 216 Dünya’ya inmek yerine yoluna devam edip G.O.R.A.’ya dönebilecektir. Ancak Arif’in zaman makinesini kullanan 216 birkaç saat öncesine gitmediği gibi Arif’i de yanlışlıkla yanında götürür ve ikili kendilerini yıllar öncesinde, 1969 yılında bulurlar.

3) Kaza Mı Değil Mi?

216 geçmişe yaptıkları bu yolculuğun kaza olduğunu iddia etmesine karşın geldikleri yılı ve amacını göz önünde bulundurunca bu sonuç çıkıyor ortaya. 216’nın amacı robot olarak geçirdiği yılları geride bırakıp biraz insan gibi yaşamak, sevmek, aşık olmak ve elbette sevilmek istiyor. İnsanların acımasız olduğu, birbirine hoşgörüyle değil şüpheyle yaklaştığı 21. yüzyıl yerine 70lere, Yeşilçam’ın umut ve mutluluk dolu yıllarına gidiyor.

4) Aradığını Buluyor Mu?

Arif ve 216 kendilerini bir kenar mahallede buluyorlar. Hırsızların peşinden koşarken iyi ve mutlu insanların olduğu bir mahalleye denk geliyorlar. Burada Arif ve 216 Pembe Şeker adlı ama bir kızla tanışıyorlar, aşkı arayan 216 ise Pembe Şeker’e ilk görüşte aşık oluyor. Onların renkli dünyalarında kısa bir gezintiye çıkan ve bir günlük bir macera yaşayıp dönmeyi planlayan Arif ve 216’nın macerası ise sandıklarından üzün sürüyor.

5) Kötü Adam Besim

Arif ve 216’nın macerası Besim adlı bir oyuncakçının 216’yla tanışmasıyla uzuyor. Zira Besin, teknolojinin en ileri harikası olan 216’yı çoğaltıp pazarlamanın ve dünyaya yaymanın hesaplarını yapıyor.216’yı “Seni herkes sevecek” vaadiyle kandıran Besim, Arif’ten ise bir yanlış anlaşılmanın sonunda kurtuluyor. Arif ile arası açılan 216 hayatının şokunu ise Pembe Şeker’in Arif ile kaybolmasından sonra yaşıyor.

6) Karanlık Gelecek

216 yanlış düşünse de işin aslı Pembe Şeker ile Arif’in kendilerini yanlışlıkla yeniden geleceğe ışınlamış olmaları. Ancak Arif’in bildiği gelecek yoktur, Pertev Oyuncakları tarafından çoğaltılan ve insanlığı ele geçiren 216’nın başta olduğu karanlık bir dünya vardır artık. İnsanların iyiliğe olan umutları gitmiştir, tükenmiştir. Karanlık, kötülük ve nefret dünyaya çökmüş, insanları yönetmektedir.

7) “Ben Bu Oyunu Bozarım!”

Bu karanlık geleceği kabul etmeyen Arif Işık bu oyunu bozmaya ve iyiliği, güzelliği, mutlu geleceği geri getirmeye karar verir. Elindeki büyük gücü, yani geleceğe dair bilgiyi kullanmaktan çekinmeyen Arif Işık, günün sonunda ise amacına ulaşıyor ve hem geleceği kurtarıyor, hem 216’nın kalbini yeniden kazanıyor hem de yendiği yetmezmiş gibi kötü adam Besim’e bir de insanlık dersi veriyor.

8) Kimler Var Kimler!Oyuncu olarak hemen sayalım kimler var: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur, Seda Bakan, Kerem Alışık, Mustafa Sandal, Farah Zeynep Abdullh, Şükrü Özyıldız, Mert Fırat, Çağlar Çorumlu, Zafer Algöz, Ediz Hun. Filmdekiler ise Ajda Pekkan, Zeki Müren, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Filiz Akın, Cüneyt Arkın.

9) Nasıl Bir Film Peki?Arif v 216, izleyiciyi 70li yıllara götürüyor. 70li yılların umut ve neşe dolu günlerine, samimiyetine, sıcaklığına ve bugünkünün aksine insana gerçekten de bir şeyler katan sanat anlayışıyla izleyicinin içini ısıtıyor. Her ne kadar dönemin aşırı pozitif algısını ti’ye alsa, parodisel bir dille anlatsa da günüme kıyasla 70lerin hemen her açıdan bugünden çok daha iyi olduğunu göstermeyi de ihmal etmiyor.

10) SonuçArif v 216 izleyiciyi hem nostaljik hem de kahkaha dolu bir zaman tüneline sokuyor. Her sahnesi göndermelerle, Easter Egg’lerle dolu filmle Arif yine gülmekten adeta ağlatıyor. Eksikleri olmasına, espriler senaryonun önüne geçiyor olmasına karşın son filmi Ali Baba ve 7 Cüceler filmine kıyasla çok daha nitelikli, çok daha doyurucu bir komedi sunuyor. Gülmeyin diyene inanmayın, kesin yalandıe!


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
2
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.