Yeşilçam'ın Unutulmaz Filmleri! | 10 Filmde Münir Özkul

Yeşilçam sinemasının unutulmaz ismi Münir Özkul'u 10 filmlik bir listeyle anıyoruz.


Yeşilçam'ın Unutulmaz Filmleri! | 10 Filmde Münir Özkul

Yalnızca Türk sinemasının, Yeşilçam’ın ve tiyatronun değil Türk toplumunun, Türkiye coğrafyasına şöyle bir uğramış herkesin hayatlarında önemli bir yere sahip olan Münir Özkul 92 yıllın ardından 5 Ocak 2018 tarihinde hayatını kaybetti. Türkiye sinemasına birbirinden değerli katkıları olan Münir Özkul’u, yer aldığı 10 filmle hatırlayalım:

Sev Kardeşim (1972) – Mesut Güler

Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Tarık Akan'ın paylaştığı Sev Kardeşim filmi bir fabrikatörün oğlu olan Ferit ve fabrikada işçi olarak çalışan Alev’in aşkını anlatıyor. Fabrikada kendi halinde çalışan Alev’e bir gün bir aşk mektubu geliyor. Ferit’in imzasıyla gelen mektup kendisini ne kadar heyecanlandırsa da mektup aslında arkadaşlarından, kendisine bir şaka olarak geliyor. Ancak şans Alev’in yüzüne gülüyor ve aralarında bir aşk doğuyor. Münir Özkul ise filmde Alev’in Alev’den de heyecanlı babası Mesut’u canlandırıyor.

Oh Olsun (1973) – Burhan Usta

Yine Tarık Akan, yine Ferit ve yine Alev.Tarık Akan’ın yine fabrikatörün oğlu Ferit karakterini canlandırdığı Oh Olsun filmi, flört etmeye çalıştığı Alev’i nasıl tavladığını anlatıyor. Filmde Alev karakterini bu kez Hale Soygazi, Alev’in babasını ise Burhan Usta adıyla yine Münir Özkul canlandırıyor. Ferit’in babası olarak karşımıza çıkan isim ise elbette Hulusi Kentmen’den başkası değil!

Mavi Boncuk (1974) – Baba Yaşar

Emel Sayın’ın Emel Sayın’ı canlandırdığı film, dönemin popüler parçası Mavi Boncuk’tan alıyor adını. Emeklerinin karşılığını alamayan, haksızlığa uğrayan Necmi, Kamil, Süleyman, Cafer, Mıstık ve Baba Yaşar, sonunda Emel Sayın’ı kaçırmaya karar veriyor. Münir Özkul’un Baba Yaşar karakterine hayat verdiği bu eğlenceli filmde kendisine eşlik edenler ise Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Kemal Sunal ve Adile Naşit. Perran Kutman ise hizmetçi karakteriyle kendine küçük de olsa bir rol buluyor.

Hababam Sınıfı (1975) – Mahmut Hoca / Kel Mahmut

“Hayatınız boyunca aynı filmi izleyecek olsanız, hangi filmi seçerdiniz?” sorusunun hemen herkesçe ortak yanıtı olan Hababam Sınıfı yalnız Türkiye coğrafyasında yaşayanların değil dünya üzerinde sinemayı yakından takip eden birçok ismin de haberdar olduğu filmlerden. Münir Özkul ise koskoca hababamı yola getiren, hiçbirine sigara içirmeyen, gözünden hiçbir şey kaçmayan ve tek ayak cezasıyla bilinen Mahmut Hoca’yı ya da Hababam’ın tabiriyle Kel Mahmut’u canlandırıyor.

Bizim Aile (1975) – Yaşar

Zengin kız – fakir oğlan hikayelerinin en bilineni, Türk sinemasının vazgeçilmezidir Bizim Aile. Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Ayşen Gruda,  Şener Şen, Ahmet Arıman ve bir de Münir Özkul. Zengin kızımız ise yine bir Alev, ancak bu sefer Alev rolünde Itır Esen. Ergin Orbey yönetmenliğindeki filmin şüphesiz en meşhur anı ise Yaşar ustanın fabrikatörün ağzına yapıştırdığı o cevap.

Aile Şerefi (1976) – Rıza

Bizim Aile’nin elde ettiği başarının ardından vizyona giren bir başka aile filmi. Bu sefer Itır Esen Münir Özkul’un kızı, zengin oğlan Oktay ise Enis Akman. Ancak Aile Şerefi filmi alışık olduğumuz mutlu aile filmlerinden biri değil, dramatik ve kanlı. Bu hikayede ise Oktay, Zeynep’in erkek kardeşiyle tanışıyor bir rastlantı sonucu. Ve ardından da Zeynep’e tutuluyor. Zeynep onu istemese de Oktay peşinden koşturuyor, olaylar karışıyor ve macera bu sefer yürekli burkarak sonlanıyor.

Gülen Gözler (1977) – Yaşar Usta

Yaşar ve Nezaket, hayattaki tek arzuları bir oğullarının olması olan bir çift, sonucu ise erkek isimi konmuş beş kız. İsmet, Nedret, Fikret, Hasret ve Hikmet’in olduğu bu geniş ailenin başına neler gelmiyor neler! Baba Yaşar Usta’yı kaç kez kandırıyorlar say say bitmez. Filmin en bilinen tarafı ise Yeşilçam’ın unutulmaz karakteri Vecihi’nin burada doğmuş olması. Ayşen Gruda’nın canlandırdığı Fikret’e aşık Vecihi ile Yaşar Usta’nın atışmaları.

Neşeli Günler (1978) – Kazım

Aile filmlerinin en eğlencelisi, şüphesiz en ama en keyiflisi. Altı çocuk sahibi Kazım ve Saadet ayrılmış, çocukları da üç üç bölüşmüşlerdir. Neden mi? Turşu suyu yüzünden! Turşu suyuyla başlayan o kavga kocaman bir aileyi bölmüştür, ta ki şans eseri iki kardeş birbirini dövene kadar… Eğer Şener Şen’in canlandırdığı Ziya bu kadar yüzsüz olmasa nasıl kavuşurdu bu aile yeniden kim bilir. Birbirinden komik sahneleri olan filmin en eğlenceli tarafı ise şüphesiz Ziya’nın uydurma hikayeleri.

Gırgıriye (1981) – Emin

Başrolde Müjdat Gezen’in yer aldığı Gırgıriye ayı oynatıcısı olan bir gencin hikayesini anlatıyor. Sevdiği kadınla yeniden birleşmek istese de hayat bu, işi gücü olan bir kadın hiç fakir bir delikanlıya bakar mı, hele de şehrin varoşlarından gelen bir çingeneye, bir ayı oynatıcısına… Ancak kader bu, kendini bulunduğu yere ait hissetmeyen kadın bir gün döner belki geldiği yere. Bu şen şakrak filmde Müjdat Gezen’e  Gülşen Bubikoğlu, Perran Kutman, Ayşen Gruda, Haldun Dormen, Sümer Tilmaç, Adile Naşit ve Münir Özkul eşlik ediyor.

Milyarder (1986) – Mahmut (Piyangocu)

Mesut (Şener Şen) küçük bir kasabanın tren garında çalışmaktadır. Elde avuçta hiçbir şey yok, gardaki küçücük evde sıkış tepiş yaşamaktalar. Yaşamakta olduğu hayattan keyif alamayan Mesut’un  tek dostu ise kasabanın fakir ancak gönlü zengin piyangocusu Mahmut. Bir gün ondan zoraki piyango bileti alan Mesut’un hayatını cehenneme çevirense piyangoyu tutturanın o kasabadan olduğu haberi. Kasabalıdan bu haberi saklamak için elinden geleni yapan Mesut’un sonu ise bir boşluk, bir tükenmişlik hissiyatı…


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
2
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
2
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.