Ünlü İsimlerin Karşı Cinsi Oynadığı 10 Muhteşem Performans

Angelina Jolie, Adam Sandler, Dustin Hoffman, John Travolta ve niceleri... Ünlü isimlerin karşı cinsi oynadığı 10 film!


Ünlü İsimlerin Karşı Cinsi Oynadığı 10 Muhteşem Performans

Kimi sinemanın en güzel kadınlarından biri, kimi ise Hollywood dünyasının yürek yakan yakışıklı ismi... Ama hepsi de yeri geldiğinde sorumluluk alıp, birçoklarının belki de asla cesaret edemeyeceği bir işin altına imzalarını atmışlar. Evet, herkes karşı cinsiyeti canlandıramaz. Onca makyaj, kıyafet... Ve pek tabi gözlem... Bir kadının bir erkeği, bir erkeğin de bir kadını canlandırması yalnız fiziksel görüntüden ibaret değildir. Ve listemizde yer alan 10 ünlü isim, karşı cinsi alkışları hak eden performanslarla canlandırıyorlar.

 

Angelina Jolie (Salt, 2010)

Angilina Jolie’nin bir CIA ajanı olan Evelyn Salt’a hayat verdiği 2010 yapımı Salı filminde gizlice Rus İstihbarat Servisine bilgi verdiği düşünülen Evelyn karakterinin hikaye gereği erkeğe dönüşmesi gerekmişti. Kısa saçları ve koyultulmuş kaşlarıyla kalın dudaklı güzelimiz tam bir erkek olarak karşımıza çıkmıştı! Jolie’nin bu role bürünebilmek için makyaj odasında saatlerini harcadığı biliyor. Sizce de güzel oyuncu büyük bir alkışı hak etmiyor mu?

 

Gael García Bernal (La mala educación, 2004)

Tam bir karakter oyuncusu olan, karşımıza birçok kılıkta ve rolde çıkan ünlü oyuncu Gael Garcia Bernal, kariyerinin başları olarak da değerlendirebileceğimiz döneminde sinemanın “sapık zihniyetli” yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın La mala educación filminde bir travestiyi canlandırmıştı. Aynı anda hem Ángel, hem Juan hem de Zahara olan Gael García Bernal, bu büyüleyici performansını ardından da Latin sinemasının en önemli isimlerinden biri olmayı başarmıştı.

 

Eddie Redmayne (The Danish Girl, 2015)

The Theory of Everything ile genç yaşında ilk Oscar’ını alan Eddie Redmayne, The Danish Girl filminde Danimarkalı sanatçı Lili Elbe olarak karşımıza çıkmış ve ikinci Oscar’ın küçük bir farkla elinden kaçırmıştı. Gerda Wegener ile olan ilişkisi sırasında kendini yavaş yavaş keşfetmeye başlayan ve trans bir birey olma yolunda hızla ilerleyen Lili’nin hikayesini anlatan filmdeki etkileyici performansıyla birçok kadın oyuncuyu bile sollayan Redmayne Oscar’ı ise Leonardo DiCaprio’ya kaptırmıştı.

 

Cillian Murphy (Breakfast on Pluto, 2005)

2005 yılında Batman Begins filmdeki Dr. Jonathan Crane, nam-ı diğer Scarecrow rölüyle ekranlara gelmiş olmasına karşın aynı yıl bir Neil Jordan filmi Breakfast on Pluto’da başrolü üstlenmişti Cillian Murphy. Trans bir birey olan Patrick “Kitten” Braden’ı canlandırdığı filmde 1970li yıllarda İrlanda’daki evini bırakıp Londra’ya bir yandan annesi bir yandan da içindeki saklı kalmış kimliği bulmayı çalışan bir bireyin yaşadığı zorluklar anlatılıyordu. Komedi türündeki bu filmle Murphy En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı kazanmıştı.

 

Adam Sandler (Jack & Jill, 2011)

Hollywood sinemasının kahkaha makinesi Adam Sandler’ın belki de en rolüdür Jack & Jill’deki Jill karakteri. Sandler bir yanan reklam şirketinde çalışan Jack’i, diğer yandansa onun çılgın mı çılgın kız kardeşi Jill’i canlandırdığı film Jill’in hayatı altüst olmuş Jack’i ziyarete gelmesiyle başlıyor ve ikili arasındaki komik ilişkiyi andırıyor. Altın Ahududu Ödüllerinden iki ödülle ayrılmıştı Sandler bu performansı sonra: En kötü Erkek ve Kadın ödülleriyle.

 

Hilary Swank (Boys Don’t Cry, 1999)

Gerçek bir hikayeyi anlatan 1999 yapımı Boys Don’t Cry filmi Teena Brandon adlı genç bir kızın, gerçek kimliğini bulma yolunda verdiği mücadeleyi ve yaşadıklarını konu alıyor. Başrolde Hilary Swank’ın yer aldığı filmde Swank, içinde erkeği dışa vurmaya ve bir erkek olmaya karar veren, öyle ki adı ile soyadını yer değiştirip kendini Brandon Teena olarak anmaya başlayan karakteri canlandırıyor. Saçlarını kısacık kestiren ve erkek gibi görünmek için uzun süre vücut çalışan Swank, emeğinin karşılığını ise Oscar’ı evine götürerek aldı.

 

Robin Williams (Mrs. Doubtfire, 1993)

Sinemanın en zıpır oyuncularından biri olan Robin Williams için binbir surat demek pek de yanlış olmasa gerek! Onlarca karaktere giren, hepsini de başarıyla canlandıran başarılı karakter oyuncusu Robin Williams, 1993 yapımı Mrs. Doubtfire filminde çocuklarını görmek için her gün yaşlı bakıcı Bayan Doubtfire kılığına giren Daniel’ı canlandırıyor. Williams’ı, kendini kaptırdığı o sevimli anneanne rolünde izlemeyen varsa sakın kaçırmasın.

 

John Travolta (Hairspray, 2007)

Pulp Fiction ve Grease filmlerinin yakışıklı oyuncusu, genç kızların sevgilisi John Travolta’yı bir kadını canlandırırken görecek olmak kimin aklına gelirdi ki! Ancak ünlü oyuncu, birçok ismin cesaret edemeyeceği bir işe kalkışıp Hairspray filminde Edna Turnblad karakterini canlandırdı, hem de oldukça başarılı bir şekilde! 10 yıldır evden dışarı çıkmamış olan ve tombul kadını adeta aşayan Travolta hayranlarını şaşırmanın yanı sıra birçoklarının da takdirini kazandı.

 

Amanda Bynes (She’s the Man, 2006)

Bir dönemin popüler isimlerinden biri olan Amanda Bynes, She’s the Man filminde bir süreliğine koleji bırakan erkek kardeşinin yerine geçmeye karar veren Viola’yı canlandırıyor. Viola hem erkek kardeşinin arkadaşlarıyla farklı bir ilişki kuruyor hem de kolej hayatını yaşıyor. Ancak Viola kardeşinin takım arkadaşı Duke’a aşık oluyor. Bir yandan erkekleri futbolda yenebileceğini göstermeye çalışan, diğer yandan da kimliğini açığa çıkarmamaya çalışan Viola kendini binbir komikliğin içinde buluyor.

 

Dustin Hoffman (Tootsie, 1982)

Sinemanın en başarılı oyuncuları arasında gösterilen Dustin Hoffman da John Travolta gibi kendinden beklenmedik derecede başarılı bir performansla bir kadını canlandıran isimlerden. Hoffman, Tootsie adlı 1982 yapımı filmde yetenekli ancak başarısız bir aktörü canlandırıyor. Bir türlü iş bulamayan Michal Dorsey, sonunda makyajını yapıp, gardırobunu yeniden düzenleyip Dorothy Michaels’a dönüşüyor ve performansının karşılığını da En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı ile alıyor.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
4
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
1
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.