Türkiye'nin Oscar Adayı Belli Oldu!

Türkiye'nin Oscar adayı Ahlat Ağacı hakkında neler biliyorsunuz?


Türkiye'nin Oscar Adayı Belli Oldu!

1) Türkiye'nin Oscar adayı olabilmek için tam 12 film bu yıl başvuruda bulundu.

2) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul 12 film arasından 91. Oscar için Ahlat Ağacı'na karar verdiler.

3) Bu kararla beraber, Amerika'da yapılacak olan 91. Akademi Ödülleri'nde "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde Nuti Bilge Ceylan'ın filmi Ahlat Ağacı  Türkiye'yi temsil etme şansı bulacak.

4) 71. Cannes Film Festivali'nde büyük ses getiren son filmi Ahlat Ağacı, 1 Haziran’da vizyona girmişti.

5) Cannes Film Festivali'nde dakikalarca alkışlanan film, ünlü sinema yazarlarından da tam not almasına rağmen ödül alamadan eli boş döndü.

6) Nuri Bilge Ceylan, filmin ilham kaynağını ise şöyle açıklamıştı: "Doğduğum şehirde bir babayla, öğretmen bir baba ile karşılaştım. Bu tanışma beni çok etkiledi" 

7) Ahlat Ağacı, bu tanışmanın etkisiyle, uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinerek, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

8) Filmin baş rolunde ise Doğu Demirkol ve Murat Cemcir gibi komedyen isimler yer alırken  Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu gibi isimlerde yer alıyor.

9) Cannes Film Festivali yönetimi, Nuri Bilge Ceylan’dan festival için kısaltmasını istese de yönetmen bu talebe olumsuz yanıt verdi ve film 3 saat 8 dakikalık süresiyle gösterime girdi.

10) Ahlat Ağacı; Koza, Kasaba , Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da  ve Kış Uykusu filmlerinden sonra Nuri Bilge Ceylan’ın dokuzuncu filmi olarak seyirciyle buluştu. 

11) Bu filmlerden Kış Uykusu ise 2014 yılında Altın Palmiye ödülünü kazanmıştı.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.