Türk Sinemasının Oscar İle Geçmişi!

Türk Sinemasının Oscar'a gönderdiği filmleri sıraladık!


Türk Sinemasının Oscar  İle Geçmişi!

Oscar her ne kadar büyük bir başarı olsa da ne kadar adil bir seçim olduğu tartışmaya halen açık.

Türkiye Oscar için tam 22 film gönderdi ancak sadece bir tanesi aday olabildi. Geriye kalan 21 tanesi ise aday adayı olarak kaldı. İşte o filmler!

1) Sivas (2015)

Kaan Müjdeci'nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi. 11 yaşındaki Aslan'ın, yaşadığı küçük köyde günlük işleri sadece okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmektir. En büyük derdi ve arzusu ise aynı sınıfta okuduğu Ayşe'ye olan aşkıdır. Yaşadıkları yerde popüler olan bir etkinliğe denk gelir Aslan; köpek dövüşü. Dövüşü kaybeden, yere yığılmış ve terk edilmiş köpek Sivas, onun hayatındaki en büyük dönüm noktası olur.

Film Venedik Film Festival'inden Jüri Özel Ödülü ile dönmüştür.

2) Kış Uykusu (2014)

Yine bir Anadolu panoraması olarak karşımıza çıkan Nuri Bilge Ceylan filmi, Çehov'un iki öyküsü ve Ceylan'ın kendi karakterlerini de dahil ettiği, ilginç bir edebiyat-sinema ilişkisi taşır. Filmin temelinde yine birey bunalımı, üst-orta burjuva ve alt sınıf ilişkilerinin de dahil edildiği, çoklu öyküleme niteliği taşır. Ayrıca normalde görsellik taşımayan ve bu görselliği kelimeler ile betimleyen, günlük dile görece, ağır edebi metinlerin bir ekstra olarak zaten görsel olan sinema sanatına uygulanmasında, bu auteur yönetmenin ve tabii ki oyuncuların büyük katkısı olmuştur.

Film, 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanmıştır. Ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Yönetmenliğini Yılmaz Güney'in yaptığı Yol'un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

3) Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat'ın paylaştığı film, II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak'ta yaşayan genç şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayat hikayesini anlatıyor. Ayakları üzerinde durmaya çalışan modern genç Cumhuriyet döneminin yansıtıldığı filmde. Modernleşmenin sancılarını çeken bir maden şehrinde, edebiyatla ve şiirle kavrulan iki gencin hikayesi...

4) Ateşin Düştüğü Yer (2012)

İsmail Güneş'in yazıp yönettiği filmde, 6 çocuk sahibi muhafazakar değerlere sahip işçi karı-kocanın, rahatsızlanan 16 yaşındaki kız çocuklarını hastaneye kaldırmaları sonucu, hamile olduğunu öğrenmeleri ile işler karışır. Kızlarını, kalp hastalığından kurtarmak için çırpınırlarken bir anda ona düşman kesilen ailesi, kendilerine dayatılan sosyal değerlerle, evlat sevgisi arasında kalacaklardır.

Fİlm Montréal Dünya Film Festivali FIPRESCI Ödülünü kazanmıştır.

5) Bir Zamanlar Anadolu'da (2011)

Temelinde polisiye gibi görünsede, karakter ve temsil ettikleri bakımından bir anadolu alegorisini andırır film. Genelde hikaye Komiser Naci(Yılmaz Erdoğan), Savcı Nusret(Taner Birsel), Doktor Cemal(Muhammet Uzuner) karakterlerini merkeze alsa da Arap Ali(Ahmet Mümtaz Taylan), Muhtar(Ercan Kesal) ve otopsi teknisyeni Şakir(Kubilay Tunçer) gibi yan rollerle hikayesine derinlik katıp bu alegoriyi güçlendirir. Kullanılan Sinema dilinde de karakterlerin kendi iç yüzleri ve birbirleriyle olan ilişkileri daha ön plandadır. Ceylan'ın sinemasından farklı olarak, klasik öyküdeki başlangıç, mücadele ve bitiş üçlüsü burada soruşturma öyküsünde görülür. Ancak asıl öykü Ceylan'ın da belirttiği gibi ''insan denilen muammayı ve onun bağlı olduğu daha da büyük muammayı anlamlandırmaya çalışmaktır''.

Film Nuri Bilge Ceylan'a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes'da Büyük Jüri Ödülü'nü de kazandırdı.

6) Bal (2010) 

Semih Kaplanoğlu üçlemesinin son filmi olan Bal, arıcılık yapan bir babanın oğlu olan Yusuf'un hikayesine odaklanıyor. Bir gün ormanın derinliklerine dalan baba geri dönmez. Yusuf herkese yabancılaşır ve içine kapanık bir çocuk olur. Bu bulantıyı yok etmesinin tek yolu, ormanın derinliklerinde babasını aramaktır.

Film Berlin Film Festival'inde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

7) Güneşi Gördüm (2009)

Yıllardır PKK ve ordu arasında sıkışıp kalan bir ailenin dram dolu öyküsü anlatılıyor filmde. Her mülteci gibi onlar da medeniyete yolculuk peşine düşerler. İş ve güvenlik uğruna, modern şehirlerin izini süren, Köklerinden kopan bu insanlar, savaştan kaçarken bu kez medeniyet denilen canavarın ağzındadır artık.

Filmde Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci yönetmenliğini gerçekleştirmiştir.

8) Üç Maymun (2008) 

Küçük bir ailenin yaşadığı illüzyon ve yalanların, parçalanmışlığı getirdiği filmde, kadın-erkek, arzu-iktidar konuları çok iyi işlenmiştir. Sürekli bir üç maymunun olduğu filmde, bu küçük ailenin realiteden ve sorumluluklarından kaçmasının sonucunda işin içinden çıkılamaz bir hale gelinir. 

Nuri Bilge Ceylan'ın elinden çıkan Üç Maymun, aday adaylığından, adaylığa yani Los Angeles'ta son 9 filme kalan tek Türk filmidir. Bunun dışındaki ve listemizde bulunan tüm filmler aday adayı olarak kalmıştır.

9) Takva (2006)

Özer Kızıltan'ın yönettiği film, dindar bir yaşamın karmaşasını propaganda yapmadan, nesnel bir biçimde betimlemesi açısından önemlidir. Kendi halinde, oldukça mütevazı bir yaşam süren Muharrem, dini inançları çok kuvvetli bir insandır. Gece gündüz sürekli ibadet etmekte, cinsellikten uzak, içine dönük bir hayat yaşamaktadır. Nefsine bu derece hakim olan bu insana çevresinde olanların güveni ve saygısı artmıştır. Bu durum, zengin bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker ve Muharrem’in güvenilirliğini, tarikatın sayısız mülkünün kiralarının toplanması için kullanmaya karar vermesiyle Muharrem'in kendi değerlerinin sarsılmasına, dünyasının tepetaklak olmasına neden olur. Ayrıca Erkan Can'ın muhteşem performansı izlemeye değerdir.

Film Altın Portakal Film Festival'inden 8 ödülle dönmüş, Saraybosna Film Festivali'nde büyük ödülü kazanmıştır.

10) Dondurmam Gaymak (2006)

Yüksel Aksu'nun yönettiği filmde, Muğla'da bir sahil kasabasında motorsikletiyle dondurma satan bir adamın hikayesi anlatılır. Dikkat çekilecek bir nokta, Turan Özdemir hariç filmin tüm oyuncuları amatör olarak ilk kez bir filmde rol almıştır.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.