Okumadan Geçme! | Star Wars: Son Jedi Filminden İlginç Notlar

Stüdyo, yeni Star Wars filmi Star Wars: Son Jedi'a dair ilginç notları izleyicilerle paylaştı.


Okumadan Geçme! | Star Wars: Son Jedi Filminden İlginç Notlar

13 Aralık tarihinde sinema salonlarındaki yerini alacak olan en yeni Star Wars filmi Star Wars: Son Jedi filmine dair stüdyo, filme dair ilginç notlar paylaştı. Bu ilginç notları aşağıdan okuyabilir, ayrıca ön satışta olan ve şimdiden bir kısmı tükenen Star Wars: Son Jedi filminin biletlerini gişeden daha ucuza satın alarak yerinizi ayırtabilirsiniz. Çabuk olun, biletler tükenmek üzere!

 • Star Wars: Son Jedi filmi için senarist/yönetmen Rian Johnson'ın ilham aldığı filmlerden bazıları Son Hücum (1949), Kelepçeli Âşık (1955) ve Three Outlaw Samurai (1964).

 • Son Jedi çekimleri boyunca Yönetmen Rian Johnson'ın kendisine ait 35mm kamerası boynundaydı ve ilgisini çeken her şeyin doğaçlama fotoğrafını çekti. Johnson ayrıca Millenium Falcon’a imzasını attı ve tabii bu anı fotoğrafla kaydetti!

 • Rian Johnson'ın Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi’nde Ölüm Yıldızı'nda İmparatorluk silah teknisyeni olarak küçük bir rolü vardı.

 • Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Son Jedi ortamlarını tasarlayıp yaratmakla görevliydi. Büyük ölçekli bir inşa yapıldı, Pinewood ve ayrıca Longcross Stüdyolarındaki bütün sahnelerin kullanıldığı 120 set, yanı sıra iki yurtdışı film mekânı, Dubrovnik, Hırvatistanve Wild Atlantic Way, İrlanda.

 • Tanıdık setler arasında Milennium Falcon, Direniş Kruvazörü, Fighter deposu, Maden Kontrol Merkezi, İlk Düzen setleri, Star Destroyeri, Mega Destroyer ve Kylo’nun odası var. Yaratılan yeni mekânlar ve dünyalar arasında genişletilmiş Jedi Adası Ahch-To, Canto Koyu, Craitgezegeni ve Snoke’un Taht Odası var.

 • Prodüksiyondan önce, yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Skywalker Ranch'de bulunan görkemli görsel kütüphaneye dalıp gitti. Sonra ekibiyle paylaşmak için kendine özel büyük bir referans kütüphanesi oluşturdu, böylece onlara senarist/yönetmen Rian Johnson tarafından tasarlanan yeni kavramları keşfederken ve yeni dünya ve ortamları hayal ederken George Lucas'ın estetik anlayışını araştırma ve itibar etme imkânı verdi. 

 • Jedi yerleşkesi, İrlanda'nın batı sahilinde bir tepede tasarlandı ama uygulama, lojistik ve güvenlik nedenleriyle orada çekim yapmak imkânsızdı; böylece set, keşişlerin yaşadığı ada kulübelerinden esinlenilen bir grup arı kovanı kulübesi, önce Pinewood'da yapıldı. Pinewood'da çekimler tamamlanınca, set toparlandı, taşındı ve İrlanda'daki tepeye kuruldu.

 • Son Jedi ekibi Pinewood Sahnesinde, Güç Uyanıyor için sanat yönetmeni Mark Harris tarafından kusursuz bir şekilde oluşturulan Millenium Falcon'un içini yeniden düzenledi. Böylece Son Jedi filminin yapımcıları Milenyum Falcon’un bütün dışını, Longcross Stüdyoları’nın merkezinde 19 tonluk Jedi Ağacı'nın altına iniş platformuna kurdu.

 • Canto Koyu Kumarhanesio kadar genişti ki Pinewood'da iki ayrı sete ayrılmak zorunda kaldılar, dışı Longcross'da yapıldı ve kumarhanenin olduğu ve bütün aksiyonun yaşandığı Canto Koyunun önündeki ortaçağ şehri Dubrovnik'de yerini aldı.Kurulması 16 hafta süren kumarhane seti departmanların ne kadar olağanüstü çalıştıklarının bir göstergesi.

 • Canto Koyu kumarhanesi sahnelerinde kullanılan kostümler kostüm tasarımcısı Michael Kaplan ve ekibi için muazzam bir işti. Yüzlerce kostüm dikildi, her biri diğerinden farklıydı.  Tüm kostümler, hazırlık sürecinin üçte ikisini aldı. Sadece kumaşları bulmak için bile çok zaman ve emek harcandı, ekip malzemeleri New York'dan Los Angeles'a ve Londra'dan Floransa'ya kadar birçok yerden temin etti.

 • Yeni dünyalar ve ortamlar yaratan süpervizör Neal Scanlan yeni yaratıklar tasarladı. Eşsiz anlarda belirli roller oynamak için 130 yaratık tasarlama görevi zordu ama ekip bu iş için biçilmiş kaftandı.

 • Scanlan ve ekibi ayrıca Luke Skywalker'ın yaşadığı ıssız ada olan Ahch-To'da yaşayan Porgları tasarladı. Martı, baykuş ve bebek fok karışımı olan Porglar setlerin favorisi oldu. Herkes evine bir tane götürmek istedi!

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
2
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.