Star Wars: Son Jedi Filmine Gitmeden Önce Star Wars: Güç Uyanıyor Filminde Neler Olduğunu Hatırlayalım

Star Wars: Son Jedi filmini izlemeden önce Güç Uyanıyor filminde neler olup bittiğini gelin birlikte hatırlayalım.


Star Wars: Son Jedi Filmine Gitmeden Önce Star Wars: Güç Uyanıyor Filminde Neler Olduğunu Hatırlayalım

Star Wars / Yıldız Savaşları serisinin merakla beklenen en yeni filmi Star Wars: The Last Jedi / Yıldız Savaşları: Son Jedi filminin vizyona girmesine sayılı günler kaldı. Gelin hep birlikte yeni Star Wars filmi öncesine Star Wars: The Force Awakens / Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filminde neler olduğunu yeniden hatırlayalım:

1977, 1980 ve 1983 yıllarında yayınlanan dördüncü, beşinci ve altıncı bölüm adı altında yayınlanan orijinal Star Wars hikayesinin öncesini anlatan ilk üç bölüm ise sırasıyla 1999, 2002 ve 2005 yıllarında yayınlanmıştı. Hakları 2012 yılında Disney’e geçen ve orijinal hikayesinin sonrasını anlatan yeni üçlemenin ilki The Force Awakens 2015’te izleyiciyle buluşmuştu.

Star Wars evreninin bu yeni hikayesi J. J. Abrams’ın yönetmenliğinde bizleri ikinci Ölüm Yıldızı’nın (Death Star) yok edilmesinden otuz yıl sonrasına götürmüştü. Galaktik Sivil Savaş sona emiş ve imparatorluğun küllerinden İlk Düzen (First Order) doğmuştu. Bu yeni gelen düzen ise Yeni Galaktik Cumhuriyeti (New Rebuplic) ortadan kaldırma arayışındaydı.

Galakside bu gelişmeler yaşanır ve yeni askeri güç iktadara gelirken direnişçiler ise (The Ressistance) General Leia Organa öderliğinde kardeşi Luke Skywalker’ı bulmaya çalışmaktadır. Direniş pilotlarından Poe Dameron, Jakku gezegenindeki ihtiyar Lor San Tekka’ya Luke’un yerini gösteren haritayı almak üzere gider.

Ancak Kylo Ren adında bir adamın kumandasındaki Stormtrooper’lar köyü yok eder, Poe’yu kaçırır ve Ren de bu sırada Tekka’yı öldürür. Poe’nin droidi BB-8 ise bütün bunlar olurken haritayla birlikte kaçar ve kendini Rey adlı bir adamın yanında bulur. Bu sırada Ren Poe’e işkence ederek haritanın BB-8’de olduğunu öğrenmiş ve peşine düşmüştür. Poe, kendisini kurtaran Finn ile birlikte Ren’den kaçar.

Finn, Poe’nin talimatlarıyla BB-8’i ve onun yanındaki Rey’i bulmayı başarır. Onu takip eden İlk Düzen ordusu ise hava saldırısı düzenler, ancak Finn, Rey ve BB-8 çaldıkları Millenium Falcon ile kaçmayı başarır, sonunda ise Han Solo ve Chewbacca’nın kullandığı daha büyük bir gemi tarafından yakalanırlar. Peşlerindeki İlk Düzen ise yeni geliştirdikleri süper silahı bu haritayı ele geçirmek ve düşmanlarından tümüyle kurtarmak üzer ilk defa kullanır. Ren burada babası Han Solo ile karşılaşmıştır.

BB-8’in haritasını gören Falcon tayfası haritanın tamamlanmamış olduğu kararına varır. Han ise Luke'u Jedi Düzeni’ni yeniden kurmak istediğini ancak yeni öğrencilerinin karanlık tarafı seçmesiyle birlikte önce tapınağı yok ettiği ardından da tüm öğrencilerini katlettiğini söyler. Ayrıca Luke, bu hadisenin ardından kendini sürgün hayatı yaşamaya mahkum etmiştir.

Takodana gezegenine giden ekip orada Maz Kanata ile taşınır, Kanata BB-8’i Direnişe geri ulaştırma sözü verir. Bu sırada Rey geçmişte Luke’a ve babası Anakin Skywalker’a ait olan bir ışın kılıcı bulur. Kafasını karıştıran rüyalar gören Rey ormana kaçar. Maz ise Rey’in bulduğu ışın kılıcını saklaması için Finn’e teslim eder.

Yeni süper silah Cumhuriyet’in başkenti Hosnian Prime’ı ve Cumhuriyet filosunu yo keder. Ardından İlk Düzen orduları BB-8’i ararken Takodana’ya saldırır. Han, Chewbacca ve Finn, Poe’nin önderlik ettiği direnişçiler tarafından kurtarılır ve Takodana’ya yeni gelmiş olan Leia ve C-3PO ile yeniden bir araya gelirler. Bu sırada Ren Rey’i rehin almıştır. Ancak ne varki Rey, Ren’in aklını okuyabilme yeteneğine sahiptir ve onun etkisini kırmayı başarır. Rey Güç’ü (Force) kullanabildiğini fark etmiştir.

Direnişçilerin merkezi D’Qar’a süper silahla saldırmak üzere olan Yeni Düzen’e karşı Direnişçiler karşı saldırıya geçer.  Bu sırada Han, oğlu Ren ile karşılaşır ve karanlık tarafa geçmiş oğluna asıl adı Ben ile seslenerek onu doğru tarafa geçmeye çağırır. Ancak Ren Han’ı öldürür. Yaralanmış olan Ren, Finn ile karşılaşır ve ışın kılıcı savaşının ardından Finn’i yener. Ancak Rey onun kılıcını almış ve Ren’i yenmeyi başarmıştır.

Süper silahı etkisiz hale getirmeyi başaran Rey, Ren kaçarken Chewacca ve Finn ile birlikte kaçar. Süper silah yeni bir merkeze taşınırken D’Qar’daki Direnişçiler galibiyete sevinir, ancak Leia, Chewbacca ve Rey Han’ın yasını tutmaktadırlar. B-88’in bulduğu R2-D2 bu sırada uyanmıştır ve Luke’un bulunduğu yeri gösteren haritanın geri kalanını verir. Rey haritayı alıp Ahch-To gezegenine gider ve Luke’u bulup ona ışın kılıcını geri verir.

Star Wars serisinin yeni The Last Jedi 13 Aralık tarihi itibariyle salonlardaki yerini alacak. Salonların tıklım tıklım dolacağı film için yerlerinizi buradan ayırtabilirsiniz. Sinema Biletini gişeden daha ucuza almak için hemen tıkla!


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.