SON 10 YILIN EN İYİ FİLM OSCAR'LARI

SON 10 YILDA OSCAR HEYKELCİĞİNİ KUCAKLAYAN EN İYİ FİLMLERE KISA BİR BAKIŞ


SON 10 YILIN EN İYİ FİLM OSCAR'LARI

İLGİYLE İZLİYORUZ SİZİ

Eli kulağındadır bu yılın en’lerini bir altın heykelle belirleyecek Oscar  törenleri hakkında haberlerin çıkmasının. Herkes bu törenler için hazırlık yapmaya yavaş yavaş başlar, kimileri kırmızı halıda ne giyecekleri hakkında kaygılar taşırken, bazılarımız da çılgınca patlayacak mısırların, buz gibi akacak içeceklerin veya yayın saati dolayısı ile kaynayan kahveler eşliğinde hadi canım olamaz bunu beklemiyordum söylemlerinin hayalini kurarız. Yavaş yavaş tırmanacak Oscar heyecanına bu sene de birlikte ortak olmadan önce biletinial.com olarak gerek hatırlatma, gerekse bu yıla hazırlık olması açısından son 10 yılın en iyi film Oscar’ını alan filmleri keyifle bir kez daha yazmak istedik.

No Country for Old Men – İHTİYARLARA YER YOK 2008

Ülkemizde İhtiyarlara yer yok adı ile gösterime giren No Country for Old Men, Coen kardeşlerin 12 filmi arasında başyapıt olarak gösteriliyor da diyebiliriz. Javier Bardem’in de en iyi filmi kabul edilen bu dram, suç ve gerilim filmi rivayet odur ki bazı eleştirmenler tarafından hiç eleştirilmeyerek de ödüllendirilmiştir. Film 80. Oscar töreninde sadece En İyi Film Oscar’ını almakla kalmadı, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama dalında da Oscar’ın sahibi oldu.

 

Slumdog Millionaire – MİLYONER 2009

İçerdiği sefalet ve işkence sahneleri ile Hint halkını kızdıran ama aday olduğu 10 daldan 8’ini Oscar heykelciğine çeviren gerilimi dramatize edebilen ve türü hakkında zaman zaman eleştirmenler arasında çıkarttığı kavgalarla anılan Milyoner, 2009 yılında sadece en iyi film dahil 8 Oscar’ı kucaklamakla kalmadı ayrıca hepimizde onarılamayan bir Hindistan sevdası acısı bıraktı.

 

The Hurt Locker – ÖLÜMCÜL TUZAK 2010

Irak’ta savaşın en yoğun döneminde görev alan gazeteci Mark Boal’ın senaryosundan filme çevrilen ve ülkemizde fazla ses getirmeyen film Ölümcül Tuzak, gerek gerçekçi sahneleri gerekse politik yaklaşımlar üstü savaş bağımlılığını anlatan üslubu ile vizyona girdiği ülkelerde oldukça olumlu övgüler aldı. Film 2010 yılında sadece en iyi film Oscar’ını almakla da kalmadı kadın yönetmeni Kathryn Bigelow’a , en iyi yönetmen Oscar’ını kazanan ilk kadın olarak tarihe geçme fırsatı tanıdı.

The King's Speech – ZORAKİ KRAL 2011

Biyografik bir dramı tarih döngüsü içerisinde anlatan ve kardeşinin feragat ettiği tahta isteksiz çıkmak zorunda kalan  Kral VI. George’un hikayesine odaklanan film 2011 yılında En İyi Film dalında Oscar heykelini almayı başardı. Kekeme olan ve bunu yenmek için bir konuşma terapisti ile çalışmaya başlayan Kral rolünde izlediğimiz Colin Firth ise yine aynı yıl aldığı En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı ile adından oldukça söz ettirdi.

The Artist -  ARTİST 2012

Sessiz filmlere saygı duruşu olarak da gösterilen film Amerikan Fransız ortak yapımı. Yine Oscar tarihinde ilk sessiz film olma unvanı taşıyan film, aynı yıl on dalda Oscar’a aday gösterildi ve bu adaylıklardan beşini altın heykelle taçlandırdı. Romantik dram dalında gösterime giren filmde başrolleri Jean Dujardin, Berenice Bejo, Penelope Ann Miller, John Goodman ve James Cromwell paylaştı. Siyah beyaz, sessiz film döneminin tekniği saniyede 22 kare ile çekilen film dönemi yansıtmasının yanı sıra usta oyunculuklarla da göz dolduranlar arasında yerini aldı.

Argo – OPERASYON ARGO 2013

Başarısı ve sürükleyiciliği ile sinemaseverlerin uzun süre yönetmen koltuğunda Ben Affleck’in oturduğuna inanmadığı film, 2013 yılında aldığı Oscar sayesinde yönetmenini ispatlama ve doğrulama şansı buldu. İran devriminin en sıcak günlerinde Amerikan elçiliğinde son anda kaçarak rehin alınmaktan kurtulan ve Kanada elçiliğine sığınan 6 Amerikan Vatandaşı ve onların kurtarılma operasyonuna odaklanan film gişe anlamında da iyi bir başarı elde etti.

 

12 Years A Slave – 12 YILLIK ESARET 2014

1853 yılında Solomon  Northup’ın otobiyografisi olarak kaleme aldığı ve 12 yıllık acı dolu esaretini anlattığı kitabından filme çevrilen 12 Yıllık Esaret’in yapımcılarından biri olarak Brad Pitt’i görüyoruz. Gerçek öz yaşam öyküsünün tarihi bir drama olarak sahneye aktarılması izleyici üzerinde zorlayıcı bir etki bıraksa da 2014 yılında En İyi Film Oscar’ı dahil 3 heykelcikle onurlandırıldı. Ağır ve dramatik konusuna rağmen gişede gösterdiği başarı başrolünü de üstelendiği filmde Brad Pitt’in de yüzünü oldukça güldürdü.

Birdman – CAHİLLİĞİN UMULMAYAN ERDEMİ 2015

Yönetmen  koltuğunda ve senarist ekibinde yer alan Alejandro G. Iñárritu, Türk sinema izleyicisinin de aşina olduğu isimlerden biri. Meksikalı yönetmen 2000 yılında İstanbul film festivali açılış filmi olan Paramparça Aşklar ve Köpekler ile sinemaseverlere geleceği noktanın sinyallerini vermişti. Başrolünü Micheal Keaton ve Edward Norton gibi isimlerin paylaştığı Birdman veya bizde gösterildiği adıyla Cahilliğin Umulmayan Erdem’i tam anlamı ile bir kara mizah ve dram olarak ilgi gördü. En İyi film dışında,  En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Özgün senaryo dallarında da Oscar’a layık görülen filmde 22 yıl sonra kaybettiği şöhreti bir Brodway oyunu ile yakalamaya çalışırken izlediğimiz Micheal Keaton ironik olarak son Batman filmini çekmesinden yine tam 22 yıl sonra bu filmde yeniden şöhreti yakaladı.

 

Spotlight – 2016

Tom McCarthy yönetmenliğinde gerçek bir hikayeden uygulanan film, 2016 yılında En İyi Film Oscar’ını alması beklenen tüm filmleri geride bırakarak bu özel heykeli kucakladı diyebiliriz. Taciz olayı ile gündeme gelen bir kilise ve bu olayın üzerine bir nevi kendileri ile hesaplaşarak giden Boston Globe gazetesi yazarlarından oluşan bir ekibin konusunu anlatan film En İyi Özgün Senaryo dalında da ödüle layık görüldü.

 

Moonlight- Ay Işığı 2017

Ve son on yılın Oscar’larını alan filmlerde geldik içinde olduğumuz yıla. Oscar tarihine belki de en büyük skandala imza atan film olarak da geçen Ay IŞığı gerek hikayesi, gerekse akıcılığı ile sinemaseverlere özel görüntüler sunan bir film oldu. Siyahi kahramanı Chiron'un hayatının 3 ayrı dönemini anlatan film, zarifçe kurgulanmış bir kendini tanıma yaşam yolculuğu ile beğeni kazandı. Buraya kadar her şeyin çok güzel olduğu film Oscar töreninde büyük bir yalnışlığa kurban edilerek Ay Işığı adlı filmle karıştırıldı ve anonsu yanlış yapıldı. Tarihe geçen bu skandal ile sadece filmi sevenler için değil, dünya Oscar tarihi için de özel bir film haline geldi.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
1
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.