Sinema Tarihinin En Önemli Yıldızlarından Meryl Streep'in Birbirinden İyi 10 Filmi

Modern zamanların en yetenekli oyuncularından biri şüphesiz ki Meryl Streep...


Sinema Tarihinin En Önemli Yıldızlarından Meryl Streep'in Birbirinden İyi 10 Filmi

Meryl Streep tartışmasız bir şekilde sinemanın gördüğü en büyük yıldızlardan. Oynadığı her rolün altından kalkmayı başaran yıldız oyuncunun her filmi çok güzel; ancak biz sizler için içlerinden 10 tanesini derledik.

1. The Hours

Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadın, bu üç kadının hayatlarından birer gün...
1923'lerde Virginia Woolf, Londra'da Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. 1951'de bir ev kadını olan Laura Brown,  büyük bir keyifle Mrs. Dalloway'i okuyarak hayatından kaçış yolu arar. 2001'de Clarissa Vaughan, eski kocasının onuruna bir parti düzenler. İkili arasında Mrs. Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ vardır.

Yönetmen: Stephen Daldry
Oyuncular: Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep

2. Mamma Mia

Babası olmadan büyüyen Sophie, hayatı boyunca onun hasretini çekmiştir. Artık evlenecek yaşa geldiğinde, nikahına gelmeleri için annesi Donna'nın 20 yıl önce gittiği Yunan adalarından üç erkeğe annesinin ağzından gizli davetiyeler postalar. Bu üç erkekten biri Sophie'nin babasıdır, fakat hangisinin doğru kişi olduğunu annesi bile bilmemektedir.  

Yönetmen: Phyllida Lloyd
Oyuncular: Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan

3. The Devil Wears Prada

New York’ta yaşayan sıradan ve gösterişten uzak bir genç kız olan gazetecilik mezunu Andrea Sachs, ünlü bir magazin dergisinin despot yöneticisi Miranda Priestly'nin ikinci asistanı olur. Bu görev için aslında uyumsuz bir tarzı olsa da hırsı sayesinde başarı merdivenlerinden çıkmaya başlar. Ancak yukarılara çıktıkça karşılaşacağı durumlara hazırlıklı değildir.

Yönetmen: David Frankel
Oyuncular: Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt 

4. The Iron Lady

1 buçuk ay boyunca devam eden ve Arjantin'in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesiyle başlayan Falkland Savaşı'nda yaşanan krizi işleyen film, o dönem İngiltere'nin başında olan Margaret Thatcher'ı ve yaşananları beyazperdeye taşıyor.

Yönetmen: Phyllida Lloyd
Oyuncular: Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown 

5. Sophie's Choice

Savaşın etkilerini en derinden hisseden iki insanın hikayesi... Nazi kamplarından kurtulmayı başaran nadir insanlardan olan Sophie, zihinsel olaraksa hala orada hapis kalmış gibidir. Kabuslarla yaşamına devam eden Sophie, soykırım takıntısı olan ve bu nedenle şizofreniye kadar varan şiddetli krizler geçiren Nathan ile birliktedir.

Yönetmen: Alan J. Pakula
Oyuncular: Meryl Streep, Kevin Kline, Peter MacNicol 

6. Kramer vs. Kramer
Joanna Kramer, tek çocuk sahibi bir kadındır. Bir gün kendini bulma arayışını sebep göstererek kocasını terk etme kararı verir ve onu oğlu ile baş başa bırakarak çekip gider. Kocası Ted, büyük bir reklam ajansında çalışan tam o günlerde çok önemli bir projeyle boğuşan işkolik bir adamdır. Joanna'nın bu ayrılığı, Ted'i fazlasıyla sarsar. Oğlu Billy için gereken zamanı ayırması çok zor olan Ted, aslında oğlunu hiç tanımadığını fark eder.

Yönetmen: Robert Benton
Oyuncular: Dustin Hoffman, Meryl Streep, Justin Henry 

7. Death Becomes Her

Aynı hedefleri olan iki kadın... Madeline ve Helen sonsuz gençlik ve kusursuz güzellik peşinde olan iki insandır. İkisinin bir başka ortak noktası ise bir erkektir. Madeline, daha önce Helen'le birlikte olan estetik cerrah Ernest Menville ile evlidir ve muhteşem bir hayat sürmektedir. Obsesif kişilik bozukluğuna sahip Helen'in hastalığının merkezindeyse şaşırılmayacak şekilde Madeline vardır. Günün birinde, ikilinin istediği sonsuz güzelliği getirecek iksiri bir büyücü hazırlar. İstediklerine kavuştuktan sonra, Helen'in açtığı savaşın ardından ikili arasında Ernest üzerine bir mücadele başlar.

Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Meryl Streep, Goldie Hawn, Bruce Willis

8. Doubt

1964'e gidiyoruz. Yaşanan politik sıkıntılar, kilise çevrelerini etkisi altına alır. Beyazların bulunduğu bir okula, ilk defa siyah bir öğrenci kabul edilmiştir. Peder Flynn'in bu genç siyah öğrenciye karşı normalden fazla bir yakınlık gösterdiğinden şüphelenilir. Bu iddia üzerine bir rahibe harekete geçer ve pederi okuldan attırmaya çalışır. İkili arasında yaşanan çekişmeler neticesinde, hem kilise hem de okul üzerinde yıkıcı sonuçlar oluşacaktır.

Yönetmen: John Patrick Shanley
Oyuncular: Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams 

9. Silkwood

Bir nükleer santralde çalışan Karen Silkwood, ihmal sonucu yoğun miktarda radyasyona maruz kalınca hayati bir tehlike altına girer. Bu durumun kıyıda köşede kalmasını istemeyen Karen, konu üzerinde çalışan bir gazeteciyle iş birliği yapmaya karar verir ve tüm ihmalleri ifşa etmeye çalışır. Ne yazık ki karşısındaki kişiler son derece güç sahibidir ve onu susturmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Yönetmen: Mike Nichols
Oyuncular: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher 

10. Postcards From The Edge

Uyuşturucu bağımlısı olan ve Hollywood'un en tanınmış aktrislerinden biri olan Suzanne Vale, oradan oraya sürüklenmektedir. Günden güne kendini kaybeden oyuncu, hafıza problemleri yaşamaya başlar. Yetmezmiş gibi olur olmadık zamanlarda bayılıp kalmaktadır. Bir gün tedavi altına alınmasıyla hayatına tekrardan sıfırdan başlamaya karar verir, ta ki annesi ziyaretine gelene kadar.

Yönetmen: Mike Nichols
Oyuncular: Meryl Streep, Shirley MacLaine, Dennis Quaid


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.