Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdırmış Birbirinden Efsanevi 10 Aksiyon Filmi

Aksiyon türü, sinemaseverlerin en gözde film türlerinden biri. Gelin bu türün en efsanevi filmlerine göz atalım.


Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdırmış Birbirinden Efsanevi 10 Aksiyon Filmi

Aksiyon filmleri sinemaseverlerin her daim gözdesi olmuştur. Hal böyle olunca bu türdeki filmlere karşı beklentiler de hep yüksek oluyor. Dolayısıyla da ya beklenti karşılanmadığı için türün filmleri hayal kırıklığına dönüşüyor, ya da efsanevi filmler haline geliyor. Pek ortası yok desek çok da yanlış olmaz... Bu yazıda türün efsanevi filmlerinden 10 tanesini bir araya getirerek bir nevi "Sinemaya Giriş 101" havası uyandıralım dedik.

1. Die Hard (1988)

Noel tatilini aralarını düzeltmek amacıyla ayrı olduğu karısıyla geçirmeye gelen polis dedektifi John McClane, karısının ofis partisinin başlamasını beklerken bulunduğu bina terör saldırısına uğrar. Yanında yalnızca bir silahı ve cesareti olan McClane tek kişilik savaşını başlatır. Bruce Willis'e dünya çapında inanılmaz bir ün getiren bu başyapıt, Oscar Ödülleri'ne de damga vurmuştu.

Yönetmen: John McTiernan
Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia

2. The Terminator (1984)

2029 yılının günümüzden tamamen farklılaşmış dünyasında, hayatta kalma savaşı devam etmektedir. Los Angeles'taki Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sisteminin, 90'lı yıllarda neredeyse tamamen silip süpürdüğü insan ırkının hayatta kalmayı başarmış son direnişçilerine karşı savaş verdiği bu efsanevi filmde aksiyonla bilim-kurgunun muazzam birlikteliğine şahit oluyoruz.

Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

3. Kill Bill (2003)

The Bride takma adıyla bilinen bir kiralık katil (Uma Thurman), düğünü sırasında saldırıya uğrar ve komaya girer. Saldırı sırasında karnındaki bebeğini de düşüren The Bride'ın, 4 yıl boyunca süren komadan çıktığında sadece ve sadece tek bir amacı vardır; ona ihanet eden patronunu ve adamlarını öldürmek.

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Uma Thurman, Lucy Liu, Michael Madsen

4. The Fifth Element (1997)

Dünyayı yok etmeye çalışan şeytani bir güç, her 5000 bin yılda bir yaptığı gibi gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Onu durdurabilecek tek şey beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin bilmediği bir elementtir. Dünyanın tek ümidi olma görevi ise eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas'tır, fakat işi hiç de kolay olmayacaktır...

Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Milla Jovovich, Bruce Willis, Gary Oldman

5. The Matrix (1999)

Bir bilgisayar programcısı ve aynı zamanda "Neo" lakaplı çok ünlü bir hacker olan Thomas Anderson, bir gün gizemli insanlar tarafından takip edildiğinin farkına varmaya başlar. Birdenbire bir komplonun içine düştüğünü anlayan "Neo", hayatının gerçekliğini sorgulamaya başlar ve sonrasında da yavaş yavaş tüm insanlığın uzaylılar tarafından köle olarak kullanıldığı fikrine odaklanır. Neo, Trinity ve Morpheus'un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

Yönetmen: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Hugo Weaving

6. John Wick (2014)

Evlendikten sonra eski kirli hayatını bırakarak mutlu bir hayat yaşamaya başlayan seri katil John, eski hayatının peşini bir türlü bırakmaması sonucunda karısının ve köpeğinin öldürülmesi üzerine, eski patronunun oğlundan intikam almaya yemin eder. 

Yönetmen: David Leitch, Chad Stahelksi
Oyuncular: Keanu Reeves, Willem Dafoe, Bridget Moynahan

7. The Expendables (2010)

Kiralık savaş timi olan The Expendables, Güney Amerika’daki zalim diktatörü baştan indirmekle yükümlüdür. Ancak kendilerini bir ihanetin içinde bulurlar. Masum birinin hayatı tehlikeye girince grup dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Yönetmen: Sylvester Stallone
Oyuncular: Sylvester Stallone, Jason Statham, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jet Li

8. Escape Plan (2013)

Ray Breslin, işinde son derece tanınan bir güvenlik tasarımcısıdır. Kendi tasarladığı çok sıkı güvenlik önlemlerine sahip hapishanede mahkum olan Ray, bütün güvenlik önlemlerini aşacak bir kaçış planı hazırlamaya başlar. Bu konuda yardım almak zorunda olduğundan da hapishanenin en saygı duyulan mahkumlarından biriyle ilginç bir ikili ilişki kurmak durumunda kalır.

Yönetmen: Mikael Håfström
Oyuncular: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel

9. Double Impact (1991)

Aileleri öldürüldüğünde yolları tamamen ayrılan ve yıllarca birbirlerinden haberleri bile olmayan uç karakterli ikiz kardeşler, ailelerinin intikamını alabilmek için ayrı ayrı çıktıkları yolların sonunda bir araya gelir.

Yönetmen: Sheldon Lettich 
Oyuncular: Jean-Claude Van Damme, Julie Strain, Bolo Yeung

10. Desperado (1995)

Mariachi, kendi halinde gezen bir gitaristken, son derece talihsiz bir karışıklık sonucu yine gitar kutusuyla dolaşan bir kiralık katille karıştırılır ve sevgilisi öldürülür. Sevgilisinin intikamını almak için işe koyulan Mariachi, artık hayatı baştan aşağı değişen son derece tehlikeli bir ölüm makinasıdır.

Yönetmen: Robert Rodriguez
Oyuncular: Antonio Banderas, Selma Hayek, Danny Trejo


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.