Oyuncu Kimlikleriyle Tanınsalar da Yönetmenlik Deneyimleri de Olan 15 İsim

Oyunculuk konusundaki başarıları yetmemiş ki bir de yönetmenlik konusundaki başarılarını göstermek istemişler.


Oyuncu Kimlikleriyle Tanınsalar da Yönetmenlik Deneyimleri de Olan 15 İsim

1. Joseph Gordon-Levitt'in oyunculuğuna diyecek yok. Bir de yönetmenlik konusundaki yeteneğini göstermek isteyince 2013'te "Don Jon"u çekmişti. Yine başrolde kendisini izledik ve ona Scarlett Johansson ve Julianne Moore gibi önemli isimler eşlik etti.

2. Kevin Costner 80'lerden bu yana istikrarlı bir oyunculuk kariyeri sürdürürken; yönetmenlik koltuğuna oturarak "Dances With Wolves", "Open Range", "The Postman" gibi filmlerini sinemaya kazandırdı.

3. Tom Hanks'in ise bu konudaki denemelerinin arasında uzun yıllar var. 1996'da "That Thing You Do!" filmini yönetti, 2011'de ise "Larry Crowne" filmini.

4. Daha çok Scrubs dizisiyle tanınan Zach Braff, 2004'te Natalie Portman'lı "Garden State" filmini bizlere armağan etmişti.

5. Ben Affleck artık iki işi de birlikte yürütüyor, yönetmenlik yeteneği oyunculuğundan daha iyi aslında. "Gone Baby Gone", "The Town" ve "Argo"da harikalar yaratmıştı.

6. Angelina Jolie "In the Land of Blood and Honey", "Unbroken" ve "By the Sea" filmleriyle yönetmenliğe ısınmaya çalışıyor ancak henüz ses getiren bir işe imza attığı söylenemez. Yine de yöneteceği yeni filmleri merakla bekliyoruz.

7. Natalie Portman "New York, I Love You"daki öykülerden birini yönetmişti, daha sonra İsrail yapımı "A Tale of Love and Darkness" adlı filme imzasını attı.

8. Robert Redford uzun yıllardan beri yönetmenliğiyle oyunculuğunu aynı oranda sürdüren bir usta. Hatta yakın zamanda oyunculuğu arka plana atacağını da belirtmişti.

9. Clint Eastwood'un bu konudaki başarısını bilmeyen yok artık. Yönettiği her film neredeyse Oscar yarışına katılıyor. Özellikle de "Gran Torino", "A Perfect World", "Mystic River", "Unforgiven" ve "Million Dollar Baby" filmleri unutulmaz.

10. Denzel Washington "Antwone Fisher" ve "The Great Debaters" gibi başarılı filmlerin ardından geçtiğimiz yıl "Fences"ı yöneterek bu konudaki yeteneğini de göstermişti. 

11. George Clooney de zaman zaman yönetmenliği deneyenlerden. 2017 yapımı "Suburbicon" filmini yönetiyor şu sıralar; filmin senaryosu Coen'lere ait, bakalım nasıl bir iş ortaya çıkacak.

12. Mel Gibson sık sık film yönetmiyor ancak çekti mi de tam çekiyor. Geçtiğimiz yıl "Hacksaw Ridge" ile bu konudaki yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştı. Daha önce de "Braveheart", "The Passion of the Christ", "Apocalypto" gibi filmleri yönettiğini biliyoruz.

13. Sylvester Stallone aslında tam anlamıyla Rocky filmiyle parladı, ki bu filmin senaryosunu o yazmıştı. Serinin devam filmlerini de kendisi yönetti. Şimdilerde de Cehennem Melekleri serisini yöneterek adından söz ettiriyor.

14. Sean Penn'in yönetmenlik denemesi çok öncesine dayanıyor, çektiği en iyi film hiç şüphesiz ki "Into the Wild" filmidir.

15. Ve son olarak Charles Chaplin diyelim. Sinemanın gelişmesinde gerek oyunculuğuyla gerek yönetmenliğiyle inanılmaz katkılar bulundu. Bu konudaki en yetkin isimdi kendisi.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
3
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.