Oscar'da En İyi Film Ödülü Alan Suyun Sesi Hakkında Bilmemiz Gerekenler!

Suyun Sesi hakkında Bilmeniz Gerekenler!


Oscar'da En İyi Film Ödülü Alan Suyun Sesi Hakkında Bilmemiz Gerekenler!

90. Akademi Ödülleri'ne 13 dalda adaylıkla damga vuran The Shape of Water (Suyun Sesi) Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda düzenenlenen Oscar gecesinde yılın en iyi filmi oldu!

Oscar ödüllerinde tam 4 ödül alan film hakkında bilmemiz gerekenleri sizler için sıraladık!

1) Suyun Sesi, Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve senaryosu del Toro ile birlikte Vanessa Taylor tarafından yazılan, 2017 yapımı Amerikan yapımı fantastik film.

2)  Türkiye'deki festivallerde Aşkın Gücü adıyla gösterilen The Shape of Water filmi, 'Suyun Sesi' adıyla 16 Şubat 2018'de sinemalarda gösterime girdi.

3) Elisa yalnız bir kızdır. Sessiz, rutin bir hayatı olan Elisa, gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışır. Dilsiz olan Elisa yakın zamanda bir sır öğrenir.

4) Laboratuar koşullarında dünyada eşi olmayan bir yaratık üretildiğini gören Elisa onunla duygusal bir bağ kurar.  Hem karada hem de suda yaşayabilen yaratıkla olan bağlarından sonra Elisa yaratığı kaçırmaya çalışır. 

5) Guillermo del Toro'nun yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Sally Hawkins, (Elisa Esposito) Michael Shannon (Richard Strickland) Richard Jenkins (Giles) gibi isimler var.

6) 13 dalda Oscar'a aday olan The Shape of Water (Suyun Sesi) En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödülleriyle gecenin galibi oldu.

7) ABD'li senarist Paul Zindel'in oğlu David Zindel, babasına ait 1964 yapımı Let Me Hear You Whisper adlı eserin, bu film tarafından çalındığını iddia etti.

8) David Zindel, bu iddiasıyla Del Todo ve senaryo ekibinden davacı oldu.

9)  The Shape of Water , 75. Altın Küre Ödülleri’ne 7 dalda aday olarak damgasını vurmuş; En İyi Müzik ve En İyi Yönetmen Altın Küre Ödülü kazanmıştı.

10) Ayrıca film 23. Critics’ Choice Ödülleri’nde (Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri) de 14 adaylıkla adından söz ettirmiş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin kazanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.