Martin Scorsese Hayranlarının Dikkatini Çekecek Birbirinden Güzel 10 Filmi

Günümüze kadar 9 kez Oscar’a aday olan başaralı yönetmenin en iyi filmlerini sizlerle paylaştık.


Martin Scorsese Hayranlarının Dikkatini Çekecek Birbirinden Güzel 10 Filmi

Aklınızdan çıkmayacak  10 Martin Scorsese Filmi:

Sinema tarihinin usta yönetmenlerden biri olan Martin Scorsese her filminde izleyicileri kendini hayran bırakmıştır. Usta yönetmenin belli bir dönem değil , her dönem ortaya çıkardığı  eserleri başyapıt diyebileceğimiz etkiler bırakmıştır. Günümüze kadar 9 kez Oscar’a aday olan başaralı yönetmenin en iyi filmlerini sizlerle paylaştık.

1) Goodfellas / Sıkı Dostlar  (8.7)

6 dalda Oscar’a aday gösterilen film, Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna kalkışır ve zamanla mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i olumsuz etkiler ve bu konuda bir şeyler yapması gerekmektedir.

2) The Departed / Köstebek  (8.5)

Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Boston’da geçiyor. Amaç, güçlü mafya babası Frank Costello’nun (Jack Nicholson) egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son vermektir. Güney Boston’da büyümüş olan genç çaylak Billy Costigan’a (Leonardo DiCaprio), Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Ardından gerilim ve suç dolu dakikalar başlar.

3) Taxi Driver / Taksi Şöförü (8.3)

Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatan film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle izleyenleri kendine hayran bırakmıştır.

4) Casino (8.2)

Ace Rothstein, Las Vegas’ın kumarhanelerinden birinde başarılı ve müşterileriyle arasını iyi tutan bir işletmecidir. Ta ki eğlence düşkünü olan yakın arkadaşı Nicky ona yardım edene kadar. Sonrasında Ace aşık olunca işler daha da karışmaya başlar.

5) Raging Bull / Kızgın Boğa  (8.2)

Ortasiklet bir boksörün hırs dolu hikayesi ve bu hırsının sadece ringde değil, özel hayatınada yansıttığını konu alan bir boksörün yavaşta kendi elleriyle kaybettiği hayatına şahit oluyoruz. Başrolde, Robert De Niro’nun oyunculuğu ile film unutulmayacak bir hal alıyor.

 

6) Shutter Island / Zindan  Adası  (8.1)

Dennis Lehane'nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan film, iki polis memurunun Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede bulunan Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için gitmesi ile gerilim dolu anlar başlar.

 

7) After Hours / Saatler Sonra  (7.7)

1985'de Independent Spirit ödülleri ve 1996 Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü getiren filmdir.Sıkıcı ve monoton hayatı olan, kelime işlemcisi(Griffin Dunne) gece yarısı bir randevuya gider. Ancak dev ve evrensel bir şakanın sloganı olmak üzeredir. Çünkü Saatler Sonra olduğunda farklı kurallar uygulanır.

8) The  Aviator / Göklerin Hakimi  (7.5)

Ergenlikten yeni çıkmış Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı'nda savaşan uçakları konu alan "Cehennem Melekleri" adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir.

 

9) Gangs Of New York / New York Çeteleri  (7.5)
Amerika'nın Manhattan eyaletinde iki çete arasında geçen şiddetli savaş hüküm sürmektedir. Bölgeye sonradan göç eden İrlanda çetesinin lideri öldürülmüştür ve oğlu Amsterdam buna tanık olmuştur ve  hem babasının katilinden intikam almak hem de şehrin hakimiyetini ele geçirmek için harekete geçmek zorundadır. 

 

10) Bringing Out The Dead / Yaşamın Kıyısında  (6.8)

Gece vardiyasında ki ambulans görevlileri için ölülerle yada ölmek üzere olan insanlarla yüzyüze olacakları yeni bir gece daha başlamıştır. Bu görevliler, o insan bedenleri kadar fırtınaya tutulmuş ve yaşamları normal seyrinden çıkmıştır.

 

 


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
17
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
3
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.