James, Çiçero ile tanış!

Çiçero filmini bekleyenler için adetten olduğu üzere klasik bir giriş yapalım ve kısaca önce konusundan bahsedelim.


James, Çiçero ile tanış!

Çiçero filmini bekleyenler için adetten olduğu üzere klasik bir giriş yapalım ve kısaca önce konusundan bahsedelim. 2. Dünya savaşı dönemi, İlyas Bazna (Erdal Beşikçioğlu) Ankara’da İngiliz Büyükelçiliğinde uşak olarak çalışmaktadır. Elçilikte her yere ulaşabilen bu Türk kısa süre sonra Alman'lar için casusluk yapmaya başlar ve Çiçero kod adını alır. 2. Dünya savaşının seyrini değiştiren ve Alman'lara savaş kaybettiren bu cesur Türk casusunun gerçek hikayesi 18 Ocak’ta vizyona giriyor.

Digital Sanatlar Yapımevi  yani nam-ı diğer Türk sinemasında seyirci rekoru kıran filmler yapımevi tarafından Mustafa Uslu yapımcılığı ile hayata geçen Çiçero’nun yönetmen koltuğunda ise Serdar Akar oturuyor.

Girişten şu ana dek geçen isimlere bakarak “ Çiçero filmini hiç merak etmiyorum” diyecek gerçek sinemasever az bulunur. Ben şahsen sırf meraktan koşa koşa giderdim. Filmin içeriğinden haberdar bile olmasam, “bu adamlar yine ne yaptı acaba?” diyerek, kendimi biliyorum! Yakın tarihte bir savaş devi Almanya’ya savaşı kaybettiren bir Türk Casusun konusunun işlenmesini, bunun bir öz yaşam hikayesi olmasını henüz hesaba bile katmıyorken koşardım üstelik.

Bond, çakmağı burnuna değdirirsen saat, saatken ayağına tutarsan kayak, kayarken sağa döndürürsen silah olur, teknolojisi içinde büyüyen bir nesil olarak biz hiç Türk ajan hikayesi bilmiyoruz. Üstelik kötü birkaç adamla neredeyse henüz var olmayan teknolojik nimetlerle savaşan yerine, gerçekten dünyayı ele geçirmeye çalışan bir lider ve ona bağlı askerlerin giriştiği bir savaşı kaybettirmek mi?  Çiçero sırf bu daha saymaya yeni başladığım nedenler için bile gözü kapalı gidip izleyeceğim filmlerden biri olarak sonunda vizyona giriyor. Saymaya yeni başladığım diyorum çünkü yazıda biraz yerim dar, yoksa, oyuncuların oyunculuklarının yanı sıra filmde, Almanca ve İngilizce konuşuyor olmaları, kullanılan tekniklerle 2. Dünya savaşı ortamı yaşatılmasını izledikten sonra yazmam daha doğru olur diye düşünüyorum.

Oyuncu kadrosundaki, Burcu Biricik, Ertan Saban, Tamer Levent, Altan Erkekli, Cem Kurtoğlu, Murat Garipağaoğlu gibi isimleri zaten tek tek anlatmak bir başka yazı konusu. Anlamışsınızdır kısaca benim kişisel film seçkimde bu yıl için en merakla beklediğim film Çiçero, 18 Ocak’ta vizyona giriyor. Erdal Beşikçioğlu’nun İhsan Barza karakterini canlandırdığı, Serdar Akar’ın yönettiği ve Mustafa Uslu’nun topladığı gerçek hikayelerden(Müslüm, Ayla) biri olan ve Almanlara 2.Dünya savaşını kaybettiren Türk Casus Çiçero’nun hikayesini tek solukta izlemeye hazırsanız 18 Ocak’ta sinemalarda buluşuruz.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.