İzleyenleri Aksiyonla Dolduran Heyecan Dolu 10 Doğal Afet Filmi

Doğal afet filmleri, izleyenlerde pek derin etkiler bırakmasa da 2 saatliğine aksiyona doyuran bir tür.


İzleyenleri Aksiyonla Dolduran Heyecan Dolu 10 Doğal Afet Filmi

İzlediği en iyi film olarak bir doğal afet filmini gösteren pek az insan bulursunuz, fakat yine de aksiyon izlemek istediğimizde bu ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayan bir tür diyebiliriz. Bu türün en iyi örneklerinden 10 tanesini sizler için seçtik.

1. The Day After Tomorrow

Doğa ve insanlık karşı karşıya... Dünyanın dört bir tarafında devasa doğal afetler insanlığı yer yüzünden silmektedir. Kasırgalar, tipiler, tsunamiler... Tüm dünyada gerçekleşen bu ani iklim değişimlerini çözebilecek tek insan, iklim bilim uzmanı olan Jack Hall'dur.

Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum, Dennis Quaid, Ian Holm, Austin Nichols

2. Deep Impact

Tüm dünya, küçük bir çocuğun teleskobuyla çektiği bir fotoğraf nedeniyle çalkalanmaktadır. Bir kuyruklu yıldızın dünyaya yaklaştığının anlaşılmasını sağlayan fotoğraf tüm bilim insanlarını harekete geçirir ve bir uzay aracının yıldıza yollanmasına karar verilir. Zamana karşı mücadele başlamıştır.

Yönetmen: Mimi Leder
Oyuncular: Morgan Freeman, Elijah Wood, Robert Duvall, Téa Leoni, Leelee Sobieski

3. Armageddon

 
New York şehrine düşmekte olan meteor parçaları, küçük olsa da tüm insanları tedirgin etmektedir. Konuya el atan NASA, çok daha büyük olan ve tüm insanlığı yok edebilecek ölçüde bir etki yaratabilecek bir meteorun yaklaştığını fark eder. New York, şehre irili ufaklı zararlar veren küçük meteor parçalarının ardından tedirgindir. Bilim insanları tarafından yapılan plana göre tek çözüm, meteorun ortadan ikiye yarılmasıdır.
 
 
Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Bruce Willis, Liv Tyler, Ben Affleck, Owen Wilson, Michael Clarke Duncan

 

4. Twister

 
Amerika'nın farklı yerlerinde ani iklim değişimleri yaşanmaktadır. Oluşan kasırgaların nedenini araştırmaya çalışan bir ekip, önceden uyarı verecek sistemler geliştirme peşindedir. Bu amaçla ekip, hassas algılayıcılardan oluşan dolu bir tankı hortumun tam ortasına bırakacaktır. Gösterime girdiği hafta gişe rekorları film, türünün en iyi örneklerinden.
 
Yönetmen: Jan de Bont
Oyuncular: Helen Hunt, Philip Seymour Hoffman, Jeremy Davies, Cary Elwes, Bill Paxton

 

5. 2012

21 Aralık 2012'yi hatırlayanlarınız vardır. Maya takvimlerine göre dünyanın sonu olduğu düşünülen gün için, Şirince'ye akın akın turist akımı olmuştu... Filme dönersek, film bu tarihte kıyametin gerçekten gerçekleştiği kurgusunu işliyor.

Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular: John Cusack, Woody Harrelson, Danny Glover, Amanda Peet, Thandie Newton

 

6. Volcano

Daha önce kimsenin varlığından haberdar olmadığı bir yanardağ, Los Angeles'a felaket getirmek üzeredir. Hazırlıksız yakalanan halk, çaresiz bir şekilde telaşa kapılır. Tüm şehir tehlike altındadır.

Yönetmen: Mick Jackson
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Don Cheadle, Anne Heche, John Corbett, Keith David

 

7. Geostorm

Tüm dünyada garip bir şekilde büyük iklim değişiklikleri meydana gelmektedir. Bütün insanlık tehlike altına girince, 17 ülke bir araya gelerek Dutch Boy adlı bir iklim kontrol sistemi oluşturur. Uzayda dünyayı sarmalayan bu uydu sistemi, başarılı bir şekilde tüm gezegenin havasını kontrol altında tutar. Fakat bir gün ardı ardına arızalar meydana gelir ve her şey alt üst olur. Çöller buz tutmakta, tsunamiler oluşmakta, sıcaklıklar rekor derecelere çıkmaktadır. Sorun büyüyünce manyetik bir fırtınanın ortaya çıkarak tüm dünyayı yok etme ihtimali ortaya çıkar. Sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.

Yönetmen: Dean Devlin
Oyuncular: Gerard Butler, Abbie Cornish, Jim Sturgess, Andy Garcia

8. The Perfect Storm

 
Ülkemizde vizyona girdiğinde büyük ilgi çeken filmde, 6 kişilik bir ekip balık avından dönmektedir. Fakat av çok verimsiz geçmiştir ve para kazanmaları için şanslarını biraz daha zorlamaları gerekmektedir. Başlarda normal giden yolculuk, havanın yavaş yavaş bozmasıyla can sıkıcı bir hale gelir. Telsiz bağlantısı da kopan tekne, suların ortasında kalakalmıştır. Dev bir fırtına, dev dalgalarla beraber tekneye doğru yol almaktadır.
 
Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, William Fichtner, Diane Lane, Bob Gunton

 

9. Dante's Peak

 
Dante Dağı'nın eteklerine kurulmuş küçük bir kasaba, kusursuz sistemi ve mutlu mesut süren sosyal hayatı neticesinde örnek kasaba olarak görülmektedir. Fakat bu kasaba, tarihin gördüğü en büyük felaketlerden biriyle karşı karşıya kalmak üzere olduğundan habersizdir. 
 
Yönetmen: Roger Donaldson
Oyuncular: Pierce Brosnan, Linda Hamilton, Jamie Renée Smith, Tzi Ma, Grant Heslov

 

10. The Core

Sebebi açıklanamayan felaketler, bilim insanlarını tedirgin etmektedir. Geniş çaplı araştırmalar sonucunda gezegenimizin çekirdeğinin dönüşünün durduğu tespit edilir. Çekirdeğin tekrar dönmesi sağlanamazsa gezegen yok olacaktır. Zamana karşı yarış başlar.
 
Yönetmen: Jon Amiel
Oyuncular: Hilary Swank, Aaron Eckhart, Stanley Tucci, DJ Qualls, Bruce Greenwood

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
3
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
6
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
8
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
6
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
12
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
32
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.