İşçi Sınıfının Yönetmeni Olarak Anılan Ken Loach'un İzlemeniz Gereken 10 Filmi

Ken Loach, hayatın içinden filmleriyle hepimizin görüp farkında olduğu sorunlara ışık tutan bir yönetmen.


İşçi Sınıfının Yönetmeni Olarak Anılan Ken Loach'un İzlemeniz Gereken 10 Filmi

Ken Loach ismine pekçok sinemasever aşinadır. Sağlam bir tarzı olan Ken Loach, onlarca filminde standardını düşürmeden güzel işler çıkarmayı başarmış durumda. Bu durum da pek tabii ki yıllardır ödüllere boğulmasının bir numaralı nedeni. İşçi sınıfının yönetmeni olarak bilinen Ken Loach'un, izlemeden geçilmemesi gereken 10 filmini derledik.

1. Kes / Kerkenez (1969)15 yaşındaki Billy, okulda zorbalığa evde ise ilgisiz bir işçi sınıfı aile ile mücadele etmektedir. Kes adını verdiği şahini evcilleştirme girişimi ile hayatı değişir.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: David Bradley (II), Colin Welland, Freddie Fletcher 

2. Family Life / Aile Hayatı (1971) Janice sıkı ve muhafazakar bir anne baba ile büyümektedir. Janice’in kendi kararlarını almaktan mahrum bırakan aile kızlarının hamile olduğunu öğrenince şok geçirir ve kürtaja zorlarlar. Kürtaj sonrası yaşadığı psikolojik çöküntüde ailesi tarafından yalnız bırakılan Janice’i zorlu günler bekliyor.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Sandy Ratcliff, Grace Cave, Bill Dean 

3.  The Wind that Shakes the Barley / Özgürlük Rüzgarı (2006)Damien, İngilizlerin İrlandalılara yaptığı işkence ve barbarlıktan sıkılmış bunun için bir şeyler yapma zorunluluğu hisseder. İrlanda milliyetçileriyle yaptığı planla barış e acılar da yakındır.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham

4.  My Name is Joe / Benim Adım Joe (1998)Eski bir alkolik olan Joe bir futbol takımına antrenörlük yapmaktadır. Hayatını değiştirecek bir kadınla tanışacağından ise bir haberdir...

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Peter Mullan, Louise Goodall, David McKay

5.  Raining Stones / Yağan Taşlar (1993)Küçük kızına pahalı bir elbise almak isteyen Bob, ailesi ve inançları arasında gel gitler yaşamaya başlar. İnandığı değerler kendi içinde çatışmaya başlar.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Bruce Jones, Julie Brown, Ricky Tomlinson

6.  Riff-Raff / Ayak Takımı (1991)Uyuşturucu bağımlısı bir kadın ile inşaat işçisi Steve’in aşkını anlatan bu film hem komedi hem de işçi sınıfını anlatmakta.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Robert Carlyle, Jimmy Coleman, George Moss

7.  Ladybird Ladybird / Minik Kuş, Minik Kuş (1994)


Farklı insanlardan 6 çocuğu olan Maggie hem şiddete karşı, hem de çocuklarını almak isteyen sosyal hizmetlere karşı mücadele vermektedir. 

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Crissy Rock, Vladimir Vega, Sandie Lavelle 

8.  Tickets / Biletler (2005)Ayrı ayrı üç hikayeden ve üç yönetmenden oluşan bu film, farklı ülkeler, farklı ırklardan olan insanların ilişkilerini işliyor.

Yönetmen: Ermanno Olmi, Ken Loach, Abbas Kiarostami
Oyuncular: Carlo Delle Piane, Valeria Bruni Tedeschi, Martin Compston 

9.  Bread and Roses / Ekmek ve Güller (2000)Patronlarına karşı bir grup göçmen işçinin milyon dolarlık mücadelesini anlatan bu film az sayıda olan Marksist filmlerden olarak seyirci karşısına çıkıyor.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Adrien Brody, Jack McGee, Elpidia Carrillo, Lillian Hurst, Pilar Padilla

10. Carla's Song / Carla'nın Şarkısı (1995) Sürgüne gönderilen Carla, ailesini ve ülkesini bırakmak zorunda kalmıştır. Sürüldüğü ülkede İskoç bir şoförle yaşadığı aşk onun dönüm noktası olur. Ancak ülkesine geri çağırıldığında zor bir karar vermesi gerekmektedir.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Robert Carlyle, Scott Glenn, Gary Lewis, Oyanka Cabezas, Richard Loza


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.