İnternetin Tehlikelerini ve Hacker'lığı Konu Almış 10 Etkileyici Film

Bilgisayarlarımızın en büyük korkularımız haline gelmesini işlemiş filmleri derledik...


İnternetin Tehlikelerini ve Hacker'lığı Konu Almış 10 Etkileyici Film

Teknoloji artık iyiden iyiye hayatımızın içine girdi. Özellikle internet, artık ikinci gerçekliğimiz haline geldi. Büyük şirketler bilgilerimize kendi iznimizle ulaşıyor, her uygulama hakkımızda uzman bir psikolog gibi analiz yapabiliyor. Bilgilerimiz internette, internette olmasa bile bilgisayarımızda, klasörlerimizde depolu durumda. Peki ne kadar güvendeyiz? İşte bu konu üzerinden yürümüş, birbirinden etkileyici filmler: 

1. Blackhat / Hacker (2015)İzinli olarak salıverilen suçlu Nicholas ve onun Amerikalı ve Çinli ortaklarının karanlık siber suç ağına karıştıklarını anlatıyor.

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Chris Hemsworth, Tang Wei, Leehom Wang

2. The Net / İnternette Av (1995)Angela bir bilgisayar uzmanıdır. Arkadaşının gönderdiği dosya sayesinden hükümetin gizli dosyalarını görüntüleyen Angela ne yapacağını şaşırır. Dosyayı gönderen arkadaşının ölmesi üzere paniğe kapılan Angela’nın başı çoktan belaya girmiştir bile.

Yönetmen: Irwin Winkler
Oyuncular: Sandra Bullock, Jeremy Northam, L. Scott Caldwell

3.  Hackers / Hackerlar (1995)18 yaşından küçük bir gencin etkili bir virüs programı yazmasıyla başı derde girer ve Amerikan gizli servisi tarafından 18 yaşına kadar bilgisayar kullanımı yasaklanır ancak bie hackerı durdurmak bu kadar kolay mı olacak?

Yönetmen: Iain Softley
Oyuncular: Jonny Lee Miller, Angelina Jolie, Jesse Bradford

4.  Sneakers / Şifreciler (1992)Bir gün hükümet görevlileri ünlü bir hacker grubunun lideri olan Martin Bishop'a şantaj yaparlar ve ondan siyah bir kutuyu bulmasını isterler. Bishop ve grubu kendilerini tehlikeli bir göreve atıp bu kutuyu bulmaya çalışırlar. Bulduklarında bu kutunun dünya üzerindeki tüm şifreleri kırabilecek bir mekanizma olduklarını anlarlar. Daha sonra ise işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır ve onları bu iş için görevlendiren kişilerin artık hükümet için çalışmadıklarını da öğrenirler.

Yönetmen: Phil Alden Robinson
Oyuncular: Ben Kingsley, Robert Redford, Dan Aykroyd, River Phoenix, David Strathairn

5. Swordfish / Kod Adı Kılıçbalığı (2001)Oldukça fazla miktarda açıkta kalan kara para devletin gözetimindedir. Ancak anti-terör örgütü lideri bu parayı alarak teröre karşı verdikleri mücadele için kullanmak ister. Tek bir sorun vardır paraya ulaşmak için özel bir kodu kırmaları gerekir. Tek isteği kızını geri almak olan suçlu bir hackerı bu işi yapmaya zorlarlar böylece paranın bir miktarıyla da kefaletini ödeyip kızına kavuşabilir.

Yönetmen: Dominic Sena
Oyuncular: John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry

6. War Games / Savaş Oyunları (1983)Sevgilisini etkilemek için küçük çapta sistemlere erişen genç hacker David’in şimdiki hedefi bir oyun yazılımına erişmektir ancak devletin bir nükleer savaş progamına erişir ve bunu oyun sanarak simülasyonu başlatır.

Yönetmen: John Badham
Oyuncular: Matthew Broderick, Dabney Coleman, John Wood

7.  The Matrix (1999)Neo nicknameli bilgisayar programcısı bir hacker olan Thomas, siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların takibindedir. Kendini büyük bir komplonun içinde bulacaktır.

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
 

8.  Who Am I - Kein System ist sicher / Ben Kimim? (2014)Benjamin genç ve yetenekli bir hackerdır. Ama adını dünya çapında duyurmak ister. Yer altı bir hacker grubu Benjamin’i çağırınca koşa koşa gider ama bu tehlikeli bir adımdır.

Yönetmen: Baran bo Odar
Oyuncular: Tom Schilling, Elyas M'Barek, Wotan Wilke Möhring

9.  Open Windows / Açık Pencereler (2014)Nick bir yarışmayı kazanır ve ünlü bir oyuncu olan Jill ile yemek yeme şansı kazanır ancak Jill bu randevuyu reddeder. Arkadaşının fikri ile Jill’in bilgisayarına giren Nick, olayların karışacağı hakkında hiçbir fikri yoktur.

Yönetmen: Nacho Vigalondo
Oyuncular: Elijah Wood, Sasha Grey, Neil Maskell 

10.  Cybernatural / Sanalüstü (2014)Sosyal medyaya uygunsuz görüntüleri yüklenmesi üzerine intihar eden bir genç kız ve onun arkadaşları konu alan bir film. Skype üzerinden konuşan arkadaşlar ve tanımadıkları biri. Tanınmayan bu kişi arkadaşlara intihar eden kızın videosunu kimin yüklediğini sorar, her alamadığı cevapta da işler hayli değişir.

Yönetmen: Levan Gabriadze
Oyuncular: Shelley Hennig, Renee Olstead, Konstantin Khabensky, Will Peltz, Jacob Wysocki

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
3
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
2
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.