Her Saniyesiyle Vücudunuza Adrenalin Pompalatacak Aksiyon Dolu 10 Soygun Filmi

Oturduğumuz yerden aksiyona doymak için bir soygun filmi izlemekten daha iyi ne olabilir ki?


Her Saniyesiyle Vücudunuza Adrenalin Pompalatacak Aksiyon Dolu 10 Soygun Filmi

Soygun filmleri, aksiyon dolu sahneleriyle sinema izleyicilerinin ilgisini her daim çekmeyi başarabilmiş bir tür. Yıllar içinde birbirinden kaliteli soygun filmlerine tanık olduk, karakterlerle birlikte nefes nefese kalarak bazen dahiyane planlar izledik, bazense planların nasıl allak bullak olduğunu seyrettik. İşte size onlarca soygun filmi arasından derlediğimiz, türün güzel örneklerinden 10 tanesi:

1. The Town / Hırsızlar Şehri (2010)

Bir soygun çetesinin lideri Dough MacRay, hayatı boyunca kaybetme duygusu yüzünden yakın ilişkiler kurmamış bir adamdır. Bir gün rehin aldıkları banka müdiresi Claire Keesey’e karşı hisler beslemeye başlar ve bu durum işleri karıştırır.
Yönetmen: Ben Affleck
Oyuncular: Ben Affleck, Blake Lively, Jeremy Renner, Rebecca Hall, Jon Hamm


2. Snatch / Kapışma (2000) 

Londra’da iki farklı suç olayı; biri çalınan bir elmas diğer yandan ise boks dünyasının arkasında dönen illegal olaylar. Bu iki olay birbirine bağlanınca işler sarpa saracak.
Yönetmen: Guy Ritchie
Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Vinnie Jones

3. Three Kings / Üç Kral (1999)

Körfez Savaşının sonlarına doğru Amerikan askerleri Irak sığınağında bir define haritası bulurlar. Askerler savaştaki kargaşadan yararlanarak bu hazineyi bulmaya karar verir.
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube

4. Inside Man / İçerideki Adam (2006)

Hücrede yatmakta olan bir adam planladığı hırsızlığı anlatarak seyircileri çeker. Bir polis ve dedektif de bu hırsızlığa karşı gereğini yapar ancak adamın tek amacının hırsızlık olmadığı anlaşılacaktır.
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster

5. Lock, Stock and Two Smoking Barrels / Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (1998)

Farklı işlerde çalışıp farklı yeteneklere sahip bir grup arkadaş, kumarda para kazanmayı kafalarına koymuşlardır. Aralarında en iyi kumar oynayan Eddy’i oyuna sokarlar ancak çok önceden planlanmış hile sonucu kumarı mafya kazanır ve şimdi mafyaya borçlanan arkadaşlar parayı bulmak zorundadırlar.
Yönetmen: Guy Ritchie
Oyuncular: Jason Statham, Nick Moran, Dexter Fletcher

6. Heat / Büyük Hesaplaşma (1995)

Arkasında hiç iz bırakmayan içgüdüleriyle hareket eden profesyonel hırsız Neil’in peşinde en az onun kadar hırslı ve takıntılı bir dedektif vardır. Onu yakalacayağına yemin eden dedektif ve zeki hırsızı zor günler beklemektedir.
Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

7. Dog Day Afternoon / Köpeklerin Günü (1975)

Çok iyi hırsız olan Sonny ve Sal bir banka soymaya karar verirler. Ancak içerdeki kasaların boş olmasıyla şoka giren ikili için işler oldukça karışır çünkü bankanın etrafını polisler çoktan sarmışlardır. İçerdeki müşterileri rehin alarak kendilerine düşünme fırsatı yaratan ikilinin karşılarına kahraman olma şansı çıkar.
Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, James Broderick

8. The Score / Komplo (2001)

Caz bar sahibi Nick aynı zamanda çok iyi bir hırsızdır. Hırsızlık işlerini bırakıp sadece barıyla ilgilenmeyi ve sevgilisi ile evlenip kirli işlerden çıkmaya karar verir ancak ortağından gelen bir teklif onu cezbedecektir. Son iş olarak gördüğü bu hırsızlık bir hayli zor olacaktır.
Yönetmen: Frank Oz
Oyuncular: Robert De Niro, Edward Norton, Marlon Brando

9. The Art of the Steal / Dolandırıcılık Sanatı (2013)

Kardeşi Nicky ile oldukça profesyonel hırsızlık yapan Crunch sanat hırsızıdır. İşi bırakmadan önce son kez büyük bir iş yapmaya karar veren kardeşlerin bu seferki hedefi tarihi bir kitaptır. Ancak işi planlama sırasında bencillikleri öne çıkınca işler karışır.
Yönetmen: Jonathan Sobol
Oyuncular: Kurt Russell, Jay Baruchel, Katheryn Winnick, Terence Stamp, Matt Dillon

10. Get Shorty / Tut Şu Bücürü (1995)

Çete üyesi olan Chili, patronu ölünce daha önce sık sık tartıştığı başka bir çete lideri olan Ray için çalışmaya başlar. Chili’nin ilk görevi patronuna borcu olan Leo’yu bulmak ancak Leo’nun ölüm haberi gelir. Karısına tazminat kaldığını öğrenen Chili, karısının yolunu tutar. Leo’nun aslında ölmediğini Vegas’a gittiğini öğrenen Chili’nin Vegas’ta hayatı tamamen değişecektir.
Yönetmen: Barry Sonnenfeld
Oyuncular: Danny DeVito, John Travolta, Gene Hackman


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
5
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
4
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
7
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
10
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
37
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
39
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.