Bir de Böyle Bakın: Harry Potter Filmlerinde Gözden Kaçırdığınız 10 Detay!

J.K. Rowling imzalı Harry Potter serisinin beyazperde uyarlamasındaki bu detaylara dikkat etmiş miydiniz?


Bir de Böyle Bakın: Harry Potter Filmlerinde Gözden Kaçırdığınız 10 Detay!

Bugün 20li yaşlarında olup da Harry Potter okumamış, Harry Potter filmi izlememiş ya da en azından Harry Potter adını duymamış bir kişi bile yoktur. Varsa da kendisinin ne gerçek ne de siber dünyadan haberi vardır herhalde, o küçük istisnaları da kale almamak gerekli. İşte koca bir nesli kendine hayran bırakan, gelecek nesillerin hayal dünyalarını süslemeye de devam edecek olan Harry Potter serisinin 8 filmlik beyazperde uyarlamasında daha önce fark etmediğimiz 10 detay!

 

Dolores Umbridge’in kıyafetleri

Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı filminde pofuduk kıyafetler giyen, her yerinden kediler fışkıran tatlı mı tatlı tonton bir teyzeydi. Tamam, bakanlık atamıştı, salaktı filan ama yine de kötü değildi. Ama sonra… Sonradan hırsla doldu. Gücün tadını bir kez aldı ya, coştukça coştu, kendini kaybetti. Okula korku saçtı, öğrencilerin kabusu oldu. Ve bu süreç boyunca, yani masum tonton teyzeden Hogwarts’ın kabusuna dönüşmesiyle birlikte kıyafetleri de gitgide koyulaştı. Karakteri gibi, kıyafetleri de karanlığın etkisine girdi.

 

Başı ve sonu

Herkesin hatırlayacağı üzere Harry Potter serisinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda genç büyücü dostumuzu Hagrid, motoruyla Dursleylerin evine bırakmıştı. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filminin birinci filminde Harry Dursleylerin evinden ayrılırken, onca seherbaza, onca sağlam araca rağmen Seçilmiş Kişi’yi yine Hagrid ve uçan motoru almıştı. Yani Harry Potter macerasının sonunu bu sahneden de anlaşılabildiği üzere sona ermek üzereydi.

(Harry’i sihir dünyasıyla tanıştıran Hagrid’in Harry öldüğünde cesedini taşıdığını da hatırlatalım. Harry Potter macerası bitecekse, Hagrid de o gün orada olacak, başka yolu yok!)

 

Deli Göz Moody ve Bill Weasley’nin benzerliği

Harry Potter serisinin sıkı takipçileri fark etmişlerdir, sihir dünyasının en güçlü Seherbazı olan (Bence Dumbledore bile korkuyordu ondan biraz, sonuçta adam da gözü gibi deli) Deli Göz Moody ile Weasley ailesinin en sevilen oğlu, Bill Weasley arasında kuşku götürmez bir benzerlik var. Bunun nedeni de gayet açık: Deli Göz Moddy’i canlandıran Brendan Gleeson, Bill Weasley’i canlandıran Domhnall Gleeson’ın öz babası!

 

Malfoy, Goyle ve …

Malfoy’un lideri olduğu değişmez üçlü, kitaptakinin aksine filmde değişiyordu. Zira Malfoy ve Goyle’ın İhtiyaçlar Odası’nda başlarına gelen hadiselere Crabbe yerine Blaise Zabini eşlik ediyordu. Nedeni ise oldukça komik: Crabbe’i canlandıran Jamie Waylett tutuklandığı için sete (haliyle) gelememiş! Tam da Crabbe’in yapacağı türden bir hareket…

 

Hamile Bellatrix

Harry Potter ve Melez Prens filminde Bellatrix’in hamile olduğunu biliyor muydunuz?! Ah, aptallık etmeyin, tabi ki Bellatrix karakterinden bahsetmiyorum, hamile olan Helena Bonham Carter’ın kendisi. Söz konusu acımazsızlık olduğunda Voldemort’u bile gölgede bırakabileceğinden şüphe etmediğimiz Bellatrix’i canlandırdığı dönemde hamile olan Carter’ı filmin yönetmenleri mobilyalar ve kıyafetler ardına saklamak, kamera açılarını özenle seçmek zorunda kalmışlar. Eh, kimse fark edemediğine göre gayet de başarmışlar.

 

O sahneyi oyunculuk zannedeler! Yanılıyorsunuz :)

Harry Potter serisinin ilk filmi. Harry ve yeni (aynı zamanda hayatındaki ilk) arkadaşları Ron ile Hermione trenden inmiş, büyük kapılardan geçip Hogwarts’a gelmişlerdir. Bütün eskiler toplanmış, kadından girecek küçük büyücüleri beklemektedir, zira Seçmen Şapka Hogwarts’taki hayatlarını nerede geçireceklerini belirlemek üzeredir. Büyük Salon’a girdiklerinde ise Ron, Harry ve Hermione’nin yüzünde büyülenmiş bir ifade vardır. İşte bu gerçekçi yüz ifadesi bir oyunculuk değil! Daniel, Rupert ve Emma gerçekten de ilk defa girmişlerdir o Büyük Salon’un kapısından ve kamera, onların büyülenmiş yüzlerini yakalamak için yerini almıştır. Yani o şaşkın bakışlar gerçekten de üç çocuğun şaşkın bakışlarıdır, etraflarındaki diğer bakışlar pek tabi.

 

Ron ve Hermione’nin Patronusları

J.K. Rowling her ne kadar Ron – Hermione çiftinden memnun değilse de gerek okurlar gerek filmi izleyenler bu ikilinin ilişkisinden memnun kalmıştı. Evet, Harry’nin yanına Ginny pek yakışmadı, daha iyilerine layıktı o ama Rowling ilk başta bunu seçti ve kabul edelim ki Ron – Hermione ikilisi hiç de fena olmadı. Hatta filmi yapan ekip öyle ileri gitti ki bu aşkı daha da resmileştirmek için bir başka yolu tercih etti: Ron’un Patronus’unu Jack Russell Terrier’i, Hermione’ninkini ise bir su samuru yaptılar. Jack Russell Terrier’in en büyük özelliği, su samurlarını kovalaması…

 

Draco Malfoy ve karısı

Büyük savaş bitmiş, Lord Voldemort Toz Voldemort’a dönüşmüştür. İyilik kazanmıştır. Hogwarts kazanmıştır. Artık umut dolu bir gelecek yaklaşmaktadır. 7 yıllık karanlık sürecin sonunda yeri geldiğinde doğru tercihi yapanlar karlı çıkmıştır, bunlardan biri de şüphesiz ki o babaya karşın hayatta kalmayı başaran Draco Malfoy’dur. En büyük dostluklar nefretle başlar ya hani, Harry ile Malfoy’un dostluğu da böylesi bir nefretle kurulmuştur. Ve büyüdükleri, çocukları olduğu sahnede de birbirlerine selam verirler… İşte o selam verdikleri sahnede, Malfoy’u eşi ve çocuğuyla gördüğümüz sahnede Malfoy’un eşi rolünü Tom Felton’ın o zamanki kız arkadaşı olan Jade Gordon oynuyor. Çok tatlı bir detay değil mi sizce de?

 

Kapıdaki işaret

“Amerika’nın oyunları bunlar!”

Her ne kadar İngiliz yapımı da olsa Harry Potter serisi de kendini Amerika’nın oyunlarına kaptırmış sanırım. Zira filmdeki bu detay, insanın tüylerini diken diken ediyor… Hatırlar mısınız bilmem, ancak Black ailesinin garip bir geleneğini öğrenmiştik Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı filminde. Sirius, Regulus, Bellatrix ve Andromeda… Hepsi de adını birer yıldız ya da takımyıldızından alıyor. Ne tesadüftür ki Black ailesinin soyağacı olan odanın kapısında da Starbucks logosuna benzer bir detay dikkat çekiyor. Acaba ne demek oluyor bu? Biz bilemedik valla…

 

Viktor Krum ve Hermione’nin bilinmeyen dansı

Son kitapta, Bill ve Fleur’un düğününde konuklar arasında Viktor Krum da yer alıyordu. Hani şu Hermione’yi havalara uçuran, üç, ay pardon dört büyücü turnuvasının yarım akıllı kas gücü Viktor Krum. Ve düğünde eski günlerin hatırına Hermione’yi dans kaldırıyor, Ron’un onaylamaz bakışları arasında herkesin gözü önünde yine yeteneğini konuşturuyor. En azından kitapta öyle... Çünkü yapımcılar film vizyona girmeden kısa süre önce, çektikleri bu sahneyi filmden çıkarıyorlar, kafalar karışmasın diye…


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
148
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
53
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
72
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
56
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
27
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
28
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.