Gizli Kalmış İran Sineması Ve En İyi Filmleri!

Gizli Kalmış İran Sineması Ve En İyi Filmleri!


Gizli Kalmış İran Sineması Ve En İyi Filmleri!

1) Baran

Baran, kelime anlamıyla “yağmur”. 2001 yapımı Majid Majidi tarafından yönetmenliği yapılmış bir film. Film, Tahran’da geçer. Afganistan’ın işgal edilmesiyle binlerce Afgan İran’a sığınır. Afganlar inşaatlarda kaçak çalışarak hayatı bir yerinden kazanmaya çalışır. Film aslında bu inşaatlardan birinde geçiyor. Yürek parçalayan duru bir aşk filmi. Adını ana karakterinden alır. Tüm film boyunca sesini duymadığımız kadından.

2) Şarhoş Atlar Zamanı

İranlı yönetmen Bahman Gobadi‘nin 2000 yılında yönetmenliğini yaptığı Kürtçe/Farsça bir film. İran sınırındaki Kürtlerin hayatını konu alıyor. Tek geçim kaynağı kaçakçılık yapmak olan insanların hikayesini izliyoruz mükemmel kar manzaralarıyla. Filmin adının da bir anlamı var. Kaçakçılık için kullandıkları atlar buz gibi havada çalıştırmak için buldukları yöntemden geliyor. Atların içtiği suya, ısınıp hareketlenebilmeleri için viski katıyorlar. Çaresizliğin tüm soğukluğunu ortaya koyan hüzünlü bir yapım daha.

3) Cennetin Çocukları

Filmin yönetmen koltuğunda yine Majid Majidi oturuyor. İki küçük çocuğun bir çift ayakkabıyla olan hikayesi. Bir acıyı, sıkıntılı koşulları ajite ederek değil, derin derin mesajlarla veriyor. Unutulan değerlerden ve kardeşlikten başarılı bir yansıma. Bu filmin temasında fakirlik de var, şanssızlık da var ama en çok bağlılık ve güven var.

4) Kızlar Bagırmaz!

2013 yılı, İran yapımı. Senaryosu ve yönetmenliği İranlı kadın yönetmen Pouran Derakhshandeh tarafından omuzlanmıştır. Başrolde Tannaz Tabatabaei var. Konusu ise: “Şirin birkaç saat sonra evlenecektir ancak umulmadık bir şey olur ve tanımadığı bir adamı öldürür. Bu suçun sebebi, Şirin’in kâbus dolu çocukluğunda gizlidir. Sır düğümleri bir bir çözülür ve asıl soru ortaya çıkar: “Gerçek Suçlu Kimdir?”

5) Kaplumbağalar da Uçar

Kaplumbağalar da Uçar Sarhoş Atlar Zamanı’nın da yönetmenliğini yapan Bahman Gobadi‘nin 2004’te çektiği filmi. Bu filmde yönetmen savaşın gerçekliğine, en çok çocukların nasıl vurulduğuna ayna tutmuştur. Savaşı, çocukların gözünden ve onların hayatlarına odaklanarak anlatmış. Savaşın paramparça ettiği o hayatları göstermiştir. Agrin, Hengov ve Riga’nın hikayesi üzerinden…

6) Perde

İranlı muhalif yönetmen Jafar Panahi, rejimin bütün baskısına ve sansürüne rağmen film yapma aşkından vazgeçmiyor. 2009 yılında Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından öldürülen milislerin anmasına katıldığı için tutuklanıp sonra da serbest bırakılan Jafar Panahi, 6 yıl hapis, 20 yıl yurtdışına çıkma ve film çekmeme cezasına çarptırılmıştır. O tarihten bu yana baskılara boyun eğmeyerek kaçak yollarla sinema yapan Jafar Panahi’nin “Pardé” (Perde) isimli bu son filmi otobiyografik bir yapım olduğunu izleyenlere haykırıyor adeta. Deniz kıyısında bir villada olmasına rağmen dışarıyı bir adım dahi atamayan ve dışarısıyla irtibatını koparmak için perdelere başvuran bir yazar ile derdini anlatmaya çalışıyor Panahi.

7) Benim Satılık Tahran'ım

Tahran’dayız. Marzieh, Tahran’lı bir tiyatrocudur. Rejim tarafından tiyatrosu yasaklanıp kapatılınca birçok muhalif İran’lı sanatçı gibi o da yer altına inecek ve mesleğini icra etmenin yollarını arayacaktır. Bir nevi özgürlük arayışına dönecek bu arayış İran asıllı Avusturalya’lı Saman’ın Marzieh’in hayatına girmesiyle evrilecektir. 2009 yapımı My Tehran for Sale (Benim Satılık Tahran’ım) filmi İran’da doğrudan sansüre uğramış, İran’lı muhalifler arasında filmin korsanı yaygınlık kazanınca 2016 Temmuz’unda filmin başrol oyuncusu Marzieh Vafamehr tutuklamış ve 1 yıl hapis ve 90 kırbaç cezası ile yargılanmıştır. 28 Ekim 2016’da mahkemenin temyiz edilmesi ile hapis cezası 3 ay ile sınırlanmış ve kırbaç cezası iptal edilmiştir.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.