Kalbimizde Yaşıyor! Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Beyazperdede de Ölümsüzleştiren 10 Film

Bu yaslı günümüzde Atamızı anlatan, onu anlamamızı sağlayacak filmleri sizler için sıraladık.


Kalbimizde Yaşıyor! Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Beyazperdede de Ölümsüzleştiren 10 Film

Bugün 10 Kasım. Atamızın ölümünün 79. yıl dönümü. Ve onun fikirleri halen ölümsüz.

İşte bu fikirleri ve onun milleti için yaptıklarını hisettirecek 10 filmi sizler için sıraladık.

 

1. Son Osmanlı: Yandım Ali IMDB: 7.1

Suat Yalaz'ın çizgi dizisinden sinemaya uyarlanan  Son Osmanlı: Yandım Ali I. Dünya Savaşı ertesi İstanbul'unda yaşananları ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını ele alan büyük bir yapım.

Vaktiyle donanmadan terhis edilen bir bahriye çavuşu olan Külhan Beyi Yandım Ali, 1918 kasım günlerinde Suriye cephesinden İstanbul'a dönen Mustafa Kemal ile yolları kesişir ve bir vatandaş olarak ülkesini kurtarmada en ön saflarda savaşmaya karar verir. 

 

2. Veda IMDB: 7.2

Zülfü Livaneli'nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmde Mustafa Kemal AtatürkSinan Tuzcu canlandırıyor.

Ulu Önder'in çocukluk yıllarından başlayarak, askeri kimliği, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar , vatan uğruna yaptığı sayısız fedakarlığı gözler önüne seriyor.

 

3. Sarı Zeybek IMDB: 7.7

Gazeteci ve yazar Can Dündar'ın yazıp yönettiği yarı belgesel film, Mustafa Kemal Atatürk'ün son 300 gününü anlatıyor.

 

4. Gelibolu IMDB: 7.5

Gelibolu belgesel niteliginde sayılabilir.Yönetmenligini Tolga Örnek'in yaptıgı bu yapım savaşta  ve sonrasında, gün ışığına çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla, sadece Türk askerlerinin değil, din, dil, ırk, uyruk gözetmeksizin tüm askerlerin yaşadıkları acıları ve onların duygularını anlatan hikayelerle savaşın hüzünlü yüzünü ortaya koyuyor.

 

5. Mustafa IMDB: 6.7

Can Dündar'ın eseri  olan  yarı belgesel tadında  beyaz perdede gösterime giren yapım, bir milyonun üzerinde bilet satışıyla o döneme kadar yapılmış filmler arasında en fazla sayıda izleyiciyi çekmeyi başardı ve adından da fazlasıyla söz ettirdi.Mustafa, kendisini yetiştirmekle kalmamış ,bir vatanı yeniden ve küllerinden var etmeyi başarmış bir azim ve kararlılık destanının baş kahramanını konu alıyordu.

 

6. Çanakkale 1915 

Balkan Savaşı'nda yaşanan yenilginin ardından yeniden ayağa kalkmaya çalışan ve ülkesini yeniden kurmaya kalkan, çalışkan, azimli ve inançlı bir ulusun, bir avuç vatan toprağını bile gözünü dahi kırpmadan savunmasıyla, bir ulusun esaretin eşiğinden dönerek yeniden doğrulmasında emeği geçen sayısız isimsiz kahramanın destanıdır Çanakkale Savaşı.

 

7. Cumhuriyet IMDB: 7.8

Rutkay Aziz'i Mustafa Kemal rolünde olan  Kurtuluş Savaşı sonrası olayları konu alan bu filmde, Mustafa Kemal'e ilgi duyan İzmirli Latife Hanım'ın İzmir'deki evi karargah olarak kullanılmaktadır.

Bu ilgiden haberi olan Zübeyda hanım Latife Hanımı İzmirde ziyaret etmek ister. Savaşın bitimine doğru bir ülkeyi ayaklandıran Mustafa Kemal'inde hayatında bazı değişiklikler olacaktır.

 

8. Çanakkale: Yolun Sonu

Cephede görevli Muhsin ve Hasan kardeşleri odağına alan hikaye, bir koya adını veren Avustralyalı askerler olan Anzak'ların mağlubiyetini yeniden yorumluyor.

 

9. Eve Dönüş: Sarıkamış IMDB: 7.1

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı verilen ve on binlerce kaybın yaşandığı, Sarıkamış Harekatı Osmanlı İmparatorluğu'nun mağlubiyeti ile sonuçlandı.

Konusu Sarıkamış olan bu filmde bir imparatorluğun nasıl çaresiz kaldığını ancak bir o kadarda vatanına canını feda edecek kadar bağlı olan insanlara sahip oldugunu anlatıyor.

 

10. 120  IMDB: 7.3

Van, 1915 Ocak ayı 1. Dünya Harbi'nin ilk ayları... Van'da kalan kişilerse taşnak çetelerine karşı kenti müdafa etmekte idi. Sınıra cephane taşıma görevini yaşları 12-17 arası değişen 120 kahraman çocuk üstlenir.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
35
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
3
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
5
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.