II. Dünya Savaşı'na Yakından Bakmak İsteyenler İçin İzlenesi 10 Film

Bir kısmını belki de hiç duymadığınız, ancak kesinlikle izlemeniz gereken en iyi II. Dünya Savaşı filmleri


II. Dünya Savaşı'na Yakından Bakmak İsteyenler İçin İzlenesi 10 Film

Başta Avrupa olmak üzere günümüz dünyasında sınırların çizilmesinde ve üstün devletlerin belirlenmesinde oldukça kilit bir rol oynayan, izleri bugün de hala birçok yerde oldukça net bir şekilde görülen, anlatılmamış hikayelerin gün yüzüne çıkmaya devam ettiği gizemlerle dolu II. Dünya Savaşı'nı konu alan filmler arasından en iyi 10'unu sizler için seçtik. Şimdiden iyi seyirler!

 

10) SOPHIE’NİN SEÇİMİ (SOPHIE’S CHOICE – 1982)

IMDB Puanı: 7,7

Amerikalı genç bir yazar olan Sting (Peter MacNicol) yeni komşusu Nathan (Kevin Kline) ve Sophie (Merly Streep) ile hayatının en güzel yazını geçirmektedir. II. Dünya Savaşı’nın artık uzak geçmişte kaldığı mutlu günlerde, birer Yahudi olan Sophie ve Nathan’ın hayatı kurtulduklarını sandıkları geçmiş ile yeniden sarsılır. Auschwitz kampından sağ kurtulmayı başaranlardan biri olan Sophie’nin peşindeki bu hayalet ise geçmişte verdiği o kahreden seçimdir; hangi oğlunun ölmesi gerektiği seçimi.

 

9) HAYAT GÜZELDİR (LIFE IS BEAUTIFUL – 1997)

IMDB Puanı: 8,6

İtalyan sinemasının en yetenekli aktörleri arasında gösterilen Roberto Benigni’nin yazdığı, yönettiği ve başrolü üstlendiği Life is Beautiful filmi, bir babanın küçük oğlunu koruyabilmek adına toplama kampı vahşetini bir oyuna çevirmesini anlatıyor. Guido (Benigni) küçük oğlu Giosué’un yaramazlık yapmaması için kamp hayatını bir oyuna çeviriyor. Bu oyuna göre Giosué askerlerden sessizce saklanmayı başardığında, annesini özleyip ağlamadığında ve söz dinlediğinde puan kazanıyordu. Eğlenceli ancak oldukça dramatik bir II. Dünya Savaşı filmi olan Life is Beautiful’un 3 Oscar ödüllü olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

8) EN UZUN GÜN (THE LONGEST DAY – 1962)

IMDB Puanı: 7,8

1962 yapımı The Longest Day filmi Normandiya Çıkarması’nı konu alan bir sinema mucizesi. Cornelius Ryan’ın, kendi yazdığı kitaptan senaryolaştırdığı film dönemin koşullarına göre büyük emek ve çabalarla çekilmiş özel bir yapım. Birden çok yönetmenin, birden çok anakarakterin olduğu hikaye, Normandiya Çıkarması’nı hem Alman hem de Müttefik kuvvetlerin gözünden izleme fırsatı sunuyor izleyiciye. Prodüksiyon harikası olan film, bugün bile birçok savaş filmini kıskandırmakta.

 

7) BÜYÜK KAÇIŞ (THE GREAT ESCAPE – 1963)

IMDB Puanı: 8,2

The Longest Day’den bir yıl sonra vizyona giren ve yine bir kitap uyarlaması olan The Great Escape, başrolde Steve McQueen’in olduğu bir kaçış filmi. Nazilerin eline düşmüş olan ve bir toplama kampında tutulan Müttefik askerlerinin kaçış serüvenini anlatan filmde aksan yaparak almanmış kendilerine Alman havası katmaya çalışan oyuncular her ne kadar bugün bakıldığında komik görünse, gerçeklikten uzak dursa da eğlenceli olmasının yanı sıra dramatik bir tarafının da bulunmasıyla gönülleri fetheden II. Dünya Savaşı filmleri arasında yer alıyor.

 

6) PİYANİST (THE PIANIST – 2002)

IMDB Puanı: 8,5

II. Dünya Savaşı denince akla gelen ilk üç filmden biridir The Pianist. Hayatını radyoda piyano çalarak kazanan Polonya asıllı Yahudi Wladyslaw Szpilman’ın Almanya’da Nazi’lerden saklanmasını konu alan 2002 yapımı film, kamp dışında yaşanan en dramatik hikayelerinden birini anlatıyor izleyenlere. Açlıkla, susuzlukla, yoklukla mücadele eden Wladyslaw bir yandan da hem saklanıp hem de saklanmasına yardım edenlerin başına iş açmamanın mücadelesini veriyor.

 

5) IWO JIMA’DAN MEKTUPLAR (LETTERS FROM IWO JIMA – 2006)

IMDB Puanı: 7,9

Yönetmenliğini Clint Eatwood’un üstlendiği Letters From Iwo Jima, iki Flags of Our Fathers filminin diğer yarısı. Bir yarısında altı askerin Amerikan bayrağını Iwo Jima’da göğe yükseltmesini hikayesini anlatırken diğer yarısında ise Japonya ile Amerika arasındaki savaşı Japonların gözünden anlatıyor. Oscar’da İyi Film ödülüne aday olan Letters From Iwo Jima, hem epik tarafı hem de Japon gerçekten de Japon cephesi tarafından anlatılıyor olmasıyla fark yaratıyor.

 

4) KAZABLANKA (CASABLANCA – 1942)

IMDB Puanı: 8,5

II. Dünya Savaşı’nın en soğuk cephesi olan Casablanca’da geçen hikaye  orada bir gece kulübü işletmekte olan nüfuzlu işletmeci/iş adamı Rick Blaine’nin, Casablanca’ya gelen iki yeni turistle ilişkisini anlatıyor. Nazi Almanyasının en çok aranan ismi Victor Laszlo ve Laszlo’nun eşi, Blaine’nin de eski sevgilisi olan Ilsa Lund’un Amerika’ya kaçışına yardım etmeye çalışırken, diğer bir yandan da hayatına geri dönen Ilsa’yı yanında kalmaya ikna etmek için uğraşıyor. Sinema tarihinin en büyük aşk/aşk filmlerinden biri.

 

3) SCHINDLER’IN LİSTESİ (SCHINDLER’S LIST – 1993)

IMDB Puanı: 8,9

Oskar Schindler adlı bir ‘girişimcinin’ II. Dünya Savaşı sırasındaki kahramanlığını konu alıyor film. Oskar Schindler, varını yoğunu harcayarak gizlice toplama kampına gönderilmesi planlanan 1100 kadar Yahudi’yi himayesi altına alarak elinden geldiğince fazla Yahudi’yi kurtarmanın mücadelesini veriyor. Itzhak Stern rolünde Ben Kingsley, Amon Goeth rolünde Ralph Fiennes ve Oskar Schindler rolünde Liam Neeson’ı izlediğimiz filmin yönetmeni ise Steven Spielberg.

 

2) MUKADDES VAZİFE (DAS BOOT – 1981)

IMDB Puanı: 8,4

II. Dünya Savaşı sırasında Almanların en büyük silahlarındandı denizaltılar, yani bilinen adıyla U-Boat’lar. Ancak savaşın akıbetinin  değişmeye başlamasıyla birlikte U-Boat’lar da artık tehlikeyle burun burunadır. Das Boot filmi de bir denizaltıda kalmış olan askerlerin o, hükümetin izlediği politikayı tartışmaya başlamasını konu alıyor.  Belirsizlik içinde bekleyen bir avuç askerin sonsuz bekleyişini anlatan hikayenin Almanya’dan çıkmış olmasına karşın 6 dalda Oscar’a aday olduğunu belirtmekte fayda var.

 

1) ER RYAN’I KURTARMAK (SAVING PRIVATE RYAN – 1998)

IMDB Puanı: 8,6

Başrolde Tom Hanks’in yer aldığı Saving Private Ryan, Normandiya Çıkarması sırasında düşman hattının arkasında kalmış olan bir askerin kurtarılma hikayesini anlatıyor. 6 Haziran 1944 yılında geçen hikaye, 3 oğlunun cenazesini aynı gün alan Er Ryan’ın annesinin yüzünü biraz olsun güldürmek isteyen Yüzbaşı Miller’ın, düşman hattına küçük bir ekip gönderip Er Ryan’ı kurtarmak üzere yola çıkmasını konu alıyor. Dram ve savaş dolu film, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en savaş filmleri listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
2
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.