Marvel Severler Buraya: Gelmiş Geçmiş En iyi 10 Spider-Man Sahnesi

Vizyona girecek en yeni Spider-Man filmi öncesi, Spider-Man filmleri arasından en iyi 10 sahneyi derledik.


Marvel Severler Buraya: Gelmiş Geçmiş En iyi 10 Spider-Man Sahnesi

Küçük bir kesimin çizgi romanlardan tanıdığı, büyük kısmımızın ise çizgi diziyle tanıştığı Spider-Man, nam-ı diğer Örümcek Adam'ın hikayesi üçüncü kez beyazperdeye uyarlanıyor. İlk kez Captain America: Civil War filminde karşımıza çıkan yeni Örümcek Adam'ın başrolde olduğu Spider-Man: Homecoming (Spider-Man: Eve Dönüş) filmi vizyona girmeden önce gelin Örümcek Adam filmlerini ikonikleşmiş sahnelerine hep birlikte bir göz atalım.

Spoiler: En sıkı Örümcek Adam hayranlarını bile hayal kırıklığına uğrattığı gerekçesiyle Amazing Spider-Man serisi bu listeye dahil edilmemiştir, o seriden sahneler görmek isteyen varsa da kendinden utansın!

10) Flash Thompson Kavgası (Spider-Man)

Her nerd gibi Peter Parker da hayatı boyunca okuldaki çocuklar tarafından ezilmişti. Özellikle de okulun bir numaralı serserisi Flash Thompson’ın en büyük eğlencelerinden biriydi… Fakat küçük bir örümceğin ısırığıyla her şeyin değiştiği gün, Peter Parker’ın okul hayatında da bir takım değişiklikler yaşandı. Bunlardan en meşhuru ise Flash Thompson’a artık borusunun ötmediğini gösterdiği o andı.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

9) Binadan Atlama 2 (Spider-Man 2)

Örümcek Adam’ın emekliliğe ayrılmasının ardından şehirde suç oranı artmıştır. New York sakinleri kostümlü dostumuzun geri dönmesini ummaktadır. Derken May Hala, o malum konuşmayı yapar ve Peter Parker büyük gücün büyük sorumluluk istediği gerçeğini yeniden hatırlar. Kostümünü yeniden üstüne geçirmeden önce yapması gereken bir şey vardır, o da o binadan atlayıp kendini kanıtlamaktır.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

8) Green Goblin’in Ölümü (Spider-Man)

İlk Spider-Man filminin en epik sahnesi olmasının dışında, Green Goblin ve Örümcek dostumuz arasındaki son savaş; bir çocuğun, en yakın arkadaşının babasını eşşek (evet, eşek değil, eşşek) sudan gelinceye kadar dövmesinden başka bir şey değil. Fakat işte Goblin’in hınzırlıkları, Peter’ın da süper kahraman oluşuyla bu absürt komedi sahnesi epik bir trajediye dönüşüyor…

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

7) Doktor Octopus’un Ölümü (Spider-Man 2)

Einstein’dan sonra insanlığın yetiştirdiği en büyük biliminsanı Prof. Dr. Otto Octavius, hatırlanacağı üzere laboratuarda yaşanan kazanın ardından kendini dört mekanik kolun kölesi olarak bulmuş, insanlığın korkulu rüyası olmuştu. Ama Peter Parker onu karşısına alıp zılgıtı çektiğinde aklı başına geliyor ve insanlığın geleceği adına kendini feda ediyor.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

6) Binadan Atlama 1 (Spider-Man)

Her okul gezisinde beklenmedik olaylar gelişir, ya bir kaza gelir birinin başına ya da biri hayatı boyunca unutamayacağı utanç dolu bir an yaşar. Fakat hiçbiri Peter Parker’ın başına gelen kadar ilginç değildir şüphesiz… Ve şahane. Bir nerd düşünün, herkesin hayalini kurduğu yeteneklere sahip oluyor… Bu yeteneklerini keşfettiği ve binaların üzerinde zıpladığı o sahne ise hepimizin içinde küçük de olsa bir kıskançlık hissi doğuruyor.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

5) Bar Sahnesi (Spider-Man 3)

Örümcek dostumuz, uzaydan gelen bir varlığın etkisi altına girip deyim yerindeyse kötü yola düşüyor. Gücünü kötüye kullanmak mı dersin, insanları aşağılamak mı dersin, karaktersizlik mi dersin… İyi çocuk olmanın bir hayrını görmemiş ki, bundan sonra o da p** olmaya karar vermiş sanki. Mary Jane’i Gwen’le kıskandırdığı bu sahnede ise en fanatik Peter Parker hayranının bile nefretini kazanır. Mary Jane’e attığı tokat ise asla affetmeyeceğimiz derin bir yara…

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

4) Ben Amca’nın Ölümü (Spider-Man)

Ah Ben Amca… İlk bölümden beri gözümüzde tüten, yaşasaydı Peter’ın hali nasıl olurdu diye düşündürten büyük insan… 1 dakikayı geçmeyen rolüne rağmen Örümcek Adam evreninin en etkili karakteri olmayı başaran Ben Amca’nın ölümüyle başlayan bu sahnenin ardından Peter Parker hayatının ilk ve belki de en önemli sınavıyla karşılaşıyor. Hem güçlerini keşfediyor, hem de büyük gücün gerçekten de büyük sorumluluk gerektirip gerektirmediğini görüyor.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

3) Öpücük (Spider-Man)

Bir film düşünün ki, etkisi sinema salonlarından çıkıp da sevgililerin özel hayatlarına giriyor… İşte böylesi büyük bir sahne bu öpücük sahnesi. Örümceğin yangın merdiveninden sarktığı, ona teşekkür eden Mary Jane’in ise maskesini hafifçe sıyırıp… Neyse, aşk hayatına renk katmak isteyenlerin vazgeçilmezlerinden olan bu sahneyi canlandırmaya çalışanları, kendilerini sakatlamama konusunda uyarıyoruz. Malum, kimse bir Spidey olamaz.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

2) Spider-Man’in Emekliliği (Spider-Man 2)

Bir insanın yaşayabileceği en büyük ikilemi yaşar Peter Parker ikinci filmde. Ya kendi iyiliğini düşünecektir ya da insanlığın. Ve o kendi mutluluğunu tüm insanlığa tercih eder. Örümcek kostümünü bir kenara bırakır (Çöpe bırakır. Hayır çöpe bırakacağına koy internete sat, torunlarının bile para derdi olmaz hayatları boyunca) ve hayata yeni bir sayfa açar. İnsanlığı terk ettiği, bencilce bir hayat…

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

1) Tren Sahnesi (Spider-Man 2)

İnsanlığı kendi haline terk etmiş olan Örümcek dostumuz, sonunda doğru yolu bulur ve bir çöp tenekesine attığı kostümünü yeniden üstüne geçirir. New Yorklulara hayatı zindan eden Otto Octavius, nam-ı diğer Octopus’u durdurmak için kanının son damlasına kadar savaşmaya hazırdır. Tüm insanlığın ondan ümidi kestiği sırada yeniden Manhattan sokaklarında beliren Spidey maskesinin düşüp düşmemesini önemsememektedir artık. Onun için tek önemli olan o treni durdurmak ve onlarca masum insanının hayatını kurtarmaktır. Ve tüm gücü kullanıp sonunda durduğunda, yorgunluktan bitap düştüğünde ise New York halkı Örümcek Adam’a olan borcunu öder. Ve bu duygusal sahne de Örümcek Adam serisinin en duygusal sahnesi olarak hafızalara kazınır.

Sahnenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
6
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
3
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.