Bir Efsanenin Dönüşü: 10 Maddede Bir Cingöz Recai Eleştirisi

Kenan İmirzalıoğlun'un başrolde olduğu Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü filminin sizler için izledik, yazdık.


Bir Efsanenin Dönüşü: 10 Maddede Bir Cingöz Recai Eleştirisi

Peyami Safa’nın Cingöz Recai’si beyazperdeye yeniden uyarlanıyor. Yönetmenliğini Güneşin Oğlu (2008), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) ve İtirazım Var (2014) gibi projelerde imzası bulunan Onur Ünlü’nün üstlendiği film, Cingöz Recai’nin dönüşünü anlatıyor.

 

1) Cingöz Recai kim la?

Yapımcılığını Limon Film’in üstlendiği Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü filmi Peyami Safa’nın ünlü eserinden beyazperdeye uyarlanıyor. Dürüst, namuslu, ahlaklı bir hırsızın piyasaya dönüşünü anlatan hikayede çapkın ve yakışıklı hırsızımı ise Türk televizyonlarının en sevilen isimlerinden biri, Kenan İmirzalıoğu canlandırıyor.

 

2) Eee konusu ne hocam bu filmin?

 Film tatil için Moskova’ya giden Göze’nin (Meryem Uzerli) beklenmedik bir sürprizle karşılaşmasıyla başlıyor. Sonra ise erkek arkadaşından geldiğini zannettiği bu sürprizin daha önce hiç tanışmadığı, hiç görmediği karizmatik bir adamdan geldiğini öğreniyor. Kısa bir süre sonra Cingöz Recai (Kenan İmirzalıoğlu) olduğunu öğrendiğimiz bu adamla Göze’nin kaderi bir defile sırasında yeniden kesişiyor.

 

3) He hala konusunu anlatıyorsun, peki…

Ünlü hırsız Cingöz, defileden çaldığı pahalı bir kolyeyle karizmasından ödün vermeksizin kaçıyor. Ancak herkes bu kolyeyi satmasını beklerken o, adı başka suçlara karışmış bir suçluyu tuzağa düşürmeyi tercih ediyor. Cingöz’ün 15 yıldır peşinde olan başkomiser Mehmet Rıza (Haluk Bilginer) ise bu işin ardında başka bir iş olduğu bilincinde, gerçeği bulmaya çalışıyor.

 

4) Güzel mi bari, göze kulağa hitap ediyor mu?

Cingöz Recai’nin, babasının intikamını Hayalet lakaplı suç örgütü liderinden almaya çalıştığı Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü filmiyle ünlü yönetmen Onur Ünlü bizleri adeta bir Hollywood stüdyosuna götürüyor. Bolluk ve bereketle, zenginlikle dolu olan film kamerasını İstanbul’un gizli bahçelerine sokuyor, ancak hayallerde görülebilecek dünyalara bizleri misafir ediyor.

 

5) Ooo, bakın burada kimler varmış!

Yönetmen koltuğundaki Onur Ünlü’nün yanı sıra Kenan İmirzalıoğlu, Meryem Uzerli, Algı Eke, Meriç Aral, Günay Karacaoğlu, Serkan Keskin ve Haluk Bilginer gibi birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı filmi bu zengin oyuncu kadrosuyla izleyiciyi sinema salonlarına çekmenin ve belki de 2017 yılının en gişesini elde etmenin hesaplarını yapsa da filmin kalitesi bu ulvi amacın önünde bir engel olarak duruyor.

 

6) “Bir sinema filmi” değil.

Bir televizyon kanalının logosuyla açılan ve daha ilk saniyesinden bir televizyon filmi olarak projelendirildiği gerçeğini gözümüze sokan film, sonrasında ise balondan bir görsel şölen kurarak izleyiciyi etkilemeye çabalıyor. İlk birkaç bölüme bütçe ayıran, ancak reytingi bulunca kesintiye giden diziler misali büyük bir prodüksiyon varmış izlenimi yaratmaya ve Aşk-ı Memnu, Muhteşem Yüzyıl gibi dizlerin yakaladığı yerden seyirciyi yakalamaya, büyüsü altına almaya çalışıyor.

 

7) Televizyon filmi bile değil, bir dizinin bir bölümü resmen.

Basit diyalogları, sinema perdesine mi yoksa balkondaki küçük tüplü televizyona mı ait olduğu konusunda bizleri şüpheye düşüren sıradan oyunculuklarıyla (başroldeki Kenan İmirzalıoğlu ve Meryem Uzerli televizyona ait olduklarını bir kez daha gösteriyorlar) dizi gerçeğine alışmış, oyunculuk sanatının dizilerdeki gibi yüzeysel olduğunu sanmayı sürdüren belli kesim izleyiciyi kandırmanın hesaplarını yapıyor.

 

8) Westworld ve James Bond’dan da çalmış…

Aklı başında hiçbir izleyiciyi kandıramayacak olan, her yönüyle bizlere çalıntı olduğunu hatırlatan (Kardeşim, madem esinleneceksin esinlen, gidip James Bond soundtrack’i de çalma bir zahmet) Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü filmi biraz daha ileri gidip, izleyicinin aklıyla, zekasıyla dalga geçmeye ve gerçeklikten kilometrelerce, ışık yıllarınca uzaktaki yapay hikayesini yutturmaya çabalıyor. Westworld’den bile çalıyor, Eren’in odasındaki logoya aman dikkat.

 

9) Biz 4k diyoruz, adam hala 144p…

Cızırtılı ses bandıyla 240, hatta 144p çözünürlüğünü 2017 yılında sinema salonlarında yeniden var etmeyi, trafikteki kornalardan zaten yorulmuş kulaklarımızı sağır etmenin ucuna kadar gelmeyi başarıyor. Öyle ki filmin yönetmeni Onur Ünlü verdiği bir röportajda “Yav zaten bu film sipariş geldi, bu film benim değil, ben kabul etmiyorum. Adım filmin her santimetre karesinde yazabilir, hem de büyük harflerle ama vallahi de benim değil billahi de benim değil!” sözleriyle filme dair düşüncelerini dile getirmiş.

 

10) Uzun lafın kısası…

Sözün özü Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü izleyicinin IQ sınırlarını zorlayan, Kenan İmirzalıoğlu’yu yeteniyle değil vücut kitle endeksi üzerinden değerlerinden belli bir kesme hitap eden bir proce (Zihnisinir’e hakaret gibi algılanmasın, para kazanma yolunda her yolu mübah gören o gözler daha iyi bir projeyle gelemezlerdi). Haluk Bilginer’in kariyeri ve kalitesine gölge düşüren çöp yapımlar zincirininse en yeni halkası.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
13
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
7
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
11
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
5
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
9
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
36
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.