Dumbo’nun Kanatları, Tim Burton’ın Kafası.

Dumbo yılların uçan fili sanırım belli bir yaş gurubundan herkesin aklındadır. Yaş tehlikeli bir konu!


Dumbo’nun Kanatları, Tim Burton’ın Kafası.

Dumbo yılların uçan fili sanırım belli bir yaş gurubundan herkesin aklındadır. Yaş tehlikeli bir konu hemen oradan çıkıyorum ve Dumbo gibi uçan bir fili sanırım hepimiz bir yerlerden hatırlıyoruz gibi yuvarlak bir cümle ile durumu toplamaya çalışıyorum. Animasyon dünyasının en keyifli, en eğlenceli ve bakarsanız her yaş grubuna özellikle gerçekten yılların Dumbo’su olarak hitap eden bir film olduğu düşünülürse vizyon takviminde öne çıkan filmlerden biri olarak geliyor karşımıza. Hemen küçük bir hatırlatma yapayım film animasyon değil. Yani Walt Disney Dumbo'nun prodüksiyonuna oldukça özel bir ilgi göstererek onu animasyon platformundan çıkardı.

Filmin teknikleri, çekim aşamaları, oynayanları başka başka yazıların konusu burada uçan fil Dumbo’ya bu kez kanatlarının Tim Burton (25 Ağustos 1958) tarafından takılmış olması. Gerçekten çok küçük yaşlarda (yok çıkamıyorum bu eski ve yaş konularından bırakıyorum böyle dağınık kalsın) başladığı sinema yolculuğunda her filminde kendine özel hayran kitleleri kazanarak yürüyen ve büyüyen bir yönetmenden bahsediyoruz. Bu arada gerçekten küçük yaş dediğim 11 yaşında siyah beyaz kısa film olarak başladığı kamera yolculuğunda 13 yaşında çektiği sessiz film "The Island of Doctor Agor” un ilk filmi kabul edildiğini de şuraya dip not olarak yerleştirmek istiyorum. Ne denir ki; Daha o zamandan Tim Burton’un kulaklardan çok kalplere yürüyeceği belliymiş.

Hal böyle iken, Tim Burton'un kullandığı gotik tarz filmlerinde karakterlerinin bu tarza son derece yakışan isimlerle de canlandırılması sayesinde onun adını daha duyar duymaz hemen o filme gitmeliyim diyen bir kitle yarattı.

Sinema dünyasında Gotik tarzın yaşayan en büyük temsilcisi, abartılı karakterlerini, ölü bile olsalar yaşayan her insandan, her canlıdan daha fazla duygu yüklü sinema perdesinden bize ulaştıran Tim Burton film bu kez uçan bir file kanat olarak geliyor karşımıza. Çocuğunun vaftiz babası Johnny Depp olan bir yönetmenden daha azını beklemek de olmazdı zaten. Bu hafta vizyona girecek Dumbo filminin yönetmen koltuğunda oturan bu deli mi, dahi mi tartışmalarına bile konu olan sakin ve derin insanı, uçan fil Dumbo ile çocukluk anılarımdan daha fazlasını yaşatacağını düşünüyorum. Dumbo her ne kadar sessiz sakin vizyona giriyor olsa da; Tim Burton’ın yıllardır, BeterböcekMakas EllerTronÖlü GelinBüyük BalıkMuppet Movie, The Nightmare Before Christmas, Batman Returns gibi (benim için özellikle önemli olanlarını saydığım ) filmlerle bir ağ gibi ördüğü hayran kitlesi için bu film bu yıl vizyona giren en önemli filmlerden birisi. Ayrıca Colin Farrell, Lisa Marie Helena Bonham Carter,Danny Devito, Michael Keaton, Eva Green gibi isimlerin çalıştıkları en orjinal yönetmen diye adlandırdıkları tam adıyla Timothy William Burton, Dumbo ile bence yıl boyunca vizyona girecek en heyecanlı filmlerden birisine de imza atmış bulunmakta.

Bakmayın siz Dumbo’nun öyle sakin geldiğine, uçan fil Dumbo ama filmin kafası Tim Burton kafası.

Sizde hemen Dumbo filmine bilet almak ve evinize en yakın sinema salonundan bilet almak için hemen buraya tıklayınız.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
2
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.