Çizgi Tutkunlarına Özel: Son 12 Yılın En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon tutkunları yakın zamanda yeni filmleri beklerken son 10 yılın en iyi animasyon filmlerine birlikte göz atalım.


Çizgi Tutkunlarına Özel: Son 12 Yılın En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmleri, yalnızca çocukların izlediği bir tür değil aynı zamanda aileyi bir araya toplayan, her yaşa hitap eden bir türdür. Günümüzde IMDBpuanlarıyla dahi dikkatimizi çeken binlerce animasyon film bulunmaktadır. En gözdelerini sizlerle paylaşıyoruz..

1) Moana (7.7)

Disney'in birden fazla animasyon filminde yönetmenlik yapmış John Husker ve Ron Clements, bu defa izleyiciyi şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor. Moana Antik Polenezya'da yaşayan bir kabile şefinin cesur kızıdır. Ancak yarı tanrı Maui tarafından yapılan korkunç bir lanet onun adasına dek ulaşır. Maui tanrıça Te Whiti'nin kalbini çalarak onu kızdırmıştır. Mouna'nın amacı bu lanete son vermektir.

2) Wall-e (8.5)

İnsanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip  başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle dolu bu dünyayı temizleme görev ise sevimli robot Voli’ye verilmiştir. İnsanlıkla da ilgili dersler veren bu animasyon film 2008 yılında çok dikkat çekmiştir ve Oscar Ödülü almıştır.

3) Ejderhanı Nasıl Eğitisin / How to Train Your Dragon (8.2)

Bu köyde yetişkiliğe erişmiş erkeklerin tek görevleri, köyü yağmalayan bir ejdarhayı öldürmektır. Zamanı geldiğinde köyün şefinin tuhaf oğlu Hiccup, icat ettiği tuhaf mekanizmalı silahı bir ejderhayı öldürmeye yeltenir. Nadir bir türe ait olan bu ejderhayı bir türlü öldüremeyen Hiccup, hayvanı ormana götürerek serbest bırakır. Sonrasında ise aralarında sadakat ve içtenlik barındıran bir arkadaşlık gelişir.

4) Yukarı Bak / Up (8.3)

2009 yılının en iyi animasyon Oscar’ına layik görülen bu film, Pixar stüdyoları yaratıcılığında zirvede yer almıştır. Hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir.

5) Ratatuy / Ratatouille (8.0)

Mutfakta fare görmek aşçıların en büyük korkusudur fakat bu 2007 animasyon filminde bir fare sayesinde ün kazanan aşçı ve maceralarına tanık oluyoruz.

6) Cesur / Brave (7.2)

2012 yılında mecara filmi olan Cesur(Brave) ; Prenses Merida’nın güçlü ve asi hareketleri sonucu, krallığının kutsal geleneğine karşı gelir bunun sonucunda krallığında öfke ve kaos yaşanır. Sonrasında, ülkesini kurtarmaya çalışır.

7) Anomalisa (7.3)

Felçli bir adamın hayata karşı umutlarının tekrardan yeşerdiğini konu alan fantastik/drama filmi 2015 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscarı’na ve Altın Küre Ödülü’ne aday olarak gösterildi.

8) 6 Süper Kahraman / Big Hero 6 (7.9)

Komedi ve dramanın içe içe olduğu 2015 yılında 87. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Film Oscar’ına sahip olan film büyük beğeni kazandı.  Zeki robot tasarımcısı Hiro kendini suç örgütünün içinde bulur. Kötü adamların amacı yüksek teknolojiler barındıran ‘San Fransokyo’ kentini yerle bir etmektir. En yakın arkadaşı Baymax ile birlikte şehri kurtarmak için oluşturulan gönüllüler grubuna katılır ve macera başlar.

9) Rio (6.9)

Eleştirmenler ve seyirciler tarafından beğenilen ‘Rio’ Buz Devri animasyon yaratıcılarının eseridir. Rio de Jeneiro ormanlarından yavruyken kaçırılan Mavili (Blue), türünün son örneğidir ve sahibi Linda’nın onu çiftleştireleceği dişi papağan  Harika (Jewel) ile tanıştırdığı süreçteki maceraları anlatır.

10) Çılgın Hırsız / Despicable Me (7.7)

2010 yılına ismini altın harflerle yazdıran Çılgın Hırsız; iyi bir komşuğa sahip olan banliyöde herkesin bilmediği bir sır vardır. Banliyönün en bakımsız  evinde  yaşayan Gru, küçük köleleri ile birlikte Dünya’nın uydusu olan Ay’ı çalmaya karar vermişti ta ki üç küçük yetim çocuk onu baba adayı seçmeden önce.

11) Karmakarışık / Tangled (7.8)

Rapunzel tarafından rehin alınan krallığın en çok aranan ismi Flynn Rider’ı rehin almasını konu alan görmeye alışık olmadığımız bir prenses hikayesidir.

12) Oyuncak Hikayesi 3 / Toy Story 3 (8.4)

1995 yılından beri devam eden Oyucak Hikayesi serisinin en fazla izlenen filmidir. Andy’nin üniversiteye hazırlanıp büyüdüğü için artık oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Tekrardan Andy’nin yanında olmak isteyen Buzz ve Woody’nin diğer oyuncaklarla yaşadığı olaylar anlatılıyor.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
48
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
15
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
28
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
25
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
44
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
71
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.