Meraklısına Özel: Büyük Buhran Dönemininde Geçen En Etkileyici 10 Film

ABD'de yaşanan 1929 ekonomik krizinin, halk üzerinde yarattığı yıkıcı etkileri anlatan filmlerin listesi.


Meraklısına Özel: Büyük Buhran Dönemininde Geçen En Etkileyici 10 Film

Birleşik Devletler'de 1929 yılında başlayan Kara Perşembe olarak da geçen büyük ekonomik krizin, Amerika halkları üzerinde ki yıkımını anlatan en iyi 10 filmi derledim sizlere. Aslında bu kategoriyi en iyi 10 film diye ayırmak biraz lükse kaçmak oldu çünkü zaten bu konuyu işleyen film sayısı gerçekten de neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde. Her neyse fazla uzatmadan filmlere geçelim.

1) Modern Zamanlar - Moden Times - 1936 (8,5)

Tek başına dev kadro sözünün tanımı olan Charles Chaplin'in oynadığı, yazdığı ve aynı zamanda yönettiği bu filmde zaten krizin içinde olan bir ülkede yaşayan işçilerin, makineleşmeyle birlikte daha da rezil şartlar altında yaşam mücadelesi vermeye başlamasını anlatan didaktik-güldürü öğelerin birbiriyle harmanlandığı film. 

2) Bülbülü Öldürmek - To Kill a Mockingbird - 1962 (8,3)

Büyük buhran döneminde, Alabama'da yaşanan gerçek bir olayı konu almaktadır. Amerika'da, Büyük Buhran yılları sırasında ırkçılığın ve ötekileştirmenin ulaştığı korkunç boyutu son derece gerçekçi bir vuruculukla işliyor. Beyaz bir kadına tecavüz suçlamasıyla tutuklanan siyahi bir adamın müdafiliğini üstlenen meslek etiklerine bağlı idealist bir avukat, kendi çevresi tarafından davadan çekilmesi yönünde baskı görür ancak avukat, tüm bu baskılara rağmen müvekkilini yalnız bırakmamaya kararlıdır.

3) Gazap Üzümleri - The Grapes of Wrath -1940  (8,1)

Kitaptan, beyaz perdeye aktarılmış 1940 yapımı John Ford filmidir. Nobel Edebiyat ödülüne de sahip olan bu kitabı John Steinbeck kaleme almıştır. Steinbeck romanlarında genel olarak Büyük buhran yıllarını, ABD'de ki ekonomik bunalımları, sol mücadeleyi ve grevleri konu alan kitapları kaleme almış bir yazardır. Tom Joad, şartlı tahliye ile salınmış bir hükümlüdür. Hapisten çıktığında çok farklı bir manzarayla karşılaşır. Makineli tarıma geçişler başladığı için, halk artık çiftliklerinde çalışamaz duruma gelmişlerdir. Bu sebeple tüm ailesiyle birlikte Oklahoma'dan, Kaliforniya'ya, şeftali bahçelerinde düzgün bir işte çalışabilme umuduyla yola çıkarlar.

4) Kül Kedisi Adam - Cinderella Man - 2005 (8,0)

Büyük Buhran döneminde, Jim Braddock adlı kariyerinin sonlarına gelmiş bir boksörün, kendisi ve daha da önemlisi ailesi için tekrar dövüşe başlamasını ve dövüşteki başarılarını konu alan 2005 yapımı film.

5) Dokunulmazlar - The Untouchables - 1987 (7,9)

Büyük Buhran'ın doğrudan değil de tema olarak kullanıldığı bir film. Suç oranının yükseldiği, ve emniyet teşkilatının oldukça kötüye gittiği bir dönemde Chicago'ya Eliot Ness adlı federal bir ajan atanır ve görevi meşhur mafya Al Capone'u etkisiz hale getirmektir.

6) Atları da Vururlar  - They Shoot Horses, Don't They? - 1969 (7,9)

Başrollerini Jane Fonda (Gloria) ve Michale Sarrazin (Robert) 'in paylaştığı film, Büyük Buhran yıllarında, varoluşunu sürdürebilmek için insanların ne tür işlere, iş bile denilemeyecek kadar hakaret boyutlarına ulaşan soytarılıklara katlanmasını, insanı izlerken rahatsız edecek boyutlara ulaştırarak anlatan film. Herkes gibi Robert ve Gloria'da dans maratonuna katılır ve yolları burada kesişir. Özetle ülkede, büyük bir ekonomik kriz varken, kapitalizmin sırf keyif için insanları dans maratonu adı altında oyuncakmış gibi kullanıp zenginlerin eğlenmesini gözler önüne seriyor. Maratona katılmış çaresiz insanlar ise kendilerine verilecek sözde ödül için canı pahasına mücadele ediyor.

7) Bonnie and Clyde - 1967  (7,9)

Bonnie'nin annesinin arabası bir gün Clyde adlı hırsız tarafından çalınır. Bonnie Clyde'ı oldukça çekici bulur ve birlikte kaçma kararı alırlar. Bonnie'de artık hayatına Clyde gibi bir haydut olarak devam edecektir.

8) Fareler ve İnsanlar  - Of Mice and Men - 1992 (7,5)

Yine bir filme uyarlanmış John Steinbeck'in kaleminden çıkma eser. Lennie ve George adlı iki arkadaşın hikayeleri, Büyük Buhran döneminde, Kaliforniya'da işsiz kalmalarıyla başlıyor. Daha sonra buldukları işi Lennie'nin saf ve çocuksu düşüncelerinden dolayı kaybederler ancak daha sonra Tyler Çiftliği'nde işe başlayacaklardır.

9) Kanunsuzlar - Lawless - 2012 (7,3)

Ünlerini kaçakçılıkla yakalamış Bondurant kardeşlerin gerçek hikayesini anlatan bir film. Filmin konusunu Büyük Buhran döneminde, Virginia eyaletinde illegal yollarla zengin olan gangster çetesi olan Bondurant kardeşler oluşturuyor.

10) Aşkın Büyüsü  - Water for Elephants - 2011 (6,9)

Filmin adı Türkçe'ye, orijinal adından alakasız bir şekilde Aşkın Büyüsü olarak çevrilmiştir. Her neyse, Jacob Jankowski, Cornell Üniversitesi'nde veterinerlik fakültesinde okuyan ve mezun olmasına az bir zamanı kalan, çiçeği burnunda bir gençtir. Bir gün anne ve babasının trafik kazasında vefat ettikleri haberini alınca ekonomik krizinde etkisiyle mecburen eğitimine ara vermek zorunda kalır ve gezici bir sirk trenine katılır. Jacob'un Veterinerlik bölümünde öğrenci olduğunu öğrenen sirkin sahibi, ona hayvanların sorumluluğunu verir.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
12
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
4
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
8
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
2
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
6
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.