Bu film kaçmaz | Thor: Ragnarok - Thor ve Hulk omuz omuza!

Marvel'ın merakla beklenen Thor: Ragnarok filmi nasıldı? İşte meraklılarına Thor: Ragnarok!


Bu film kaçmaz | Thor: Ragnarok - Thor ve Hulk omuz omuza!

Marvel severlerin merakla beklediği Thor: Ragnarok filmi sonunda vizyona giriyor! Chris Hemsworth’un Gök Gürültüsü Tanrısına hayat vermeyi sürdüğü filmin sonunda ise…. Neyse, spoiler vermeyelim :)

 

Yeni bir Thor

Hatırlanacağı üzere Thor, Captain America ve Iron Man’in karşı karşıya geldiği Captain America: Civil War filminde taraf olmak yerine önceliği evreni kurtarmaya vermiş ve Sonsuzluk Taşlarını (Infinity Stones) bulmak üzere uzay boşluğunda oradan oraya uçmaya başlamıştı. Birbirinden güçlü yaratıklarla, düşmanlarla yaptığı savaşların ardındansa filmin başında yurdu Asgard’a dönüyor. Ancak babasını orada göremeyen Thor, yanına Loki’yi de alıp (Loki’nin isteği dışında gerçekleşiyor tabi bu durum) Dünya’ya gidiyor.

 

Thor, Loki, Odin ve ...

Thor, yeni tanıştığı dostunun da yardımıyla (kim olduğu da bize kalsın, yoksa filmin sürprizi bozulur) Odin’in yerini buluyor. İskandinav mitolojisine bir selam gönderircesine Odin, kendini Norveç sahilinin eşsiz güzelliğine vermiş, son nefesini bekliyor. Ve tesadüftür ki Thor ve Loki’ye söylemesi gerekenleri söylediği an, son nefesini de verip toz olup uçuyor. Ölümünün hemen ardından ise oğullarına bahsettiği büyük ve güçlü düşmanları çıkageliyor: Odin’in ilk çocuğu, Loki ve Thor’un ablası, kötüler kötüsü Hela.

 

Hela da kim?

Hela, İskandinav mitolojisine göre Odin’in ilk çocuğu. Odin’in 9 Diyar’a korku saldığı ve her yeri ulaşabildiği her yeri egemenliği altına aldığı zamanlardaki sağ kolu, biricik yardımcısı, cellâdı. Fakat bundan da öte Hela, yeraltının ve ölümün tanrıçası, öyle ki İngilizce “hell” kelimesi de Hel, Hell ya da filmdeki adıyla Hela’dan geliyor işte. Kimilerine göre ölümün tanrıçası en güçlü tanrı/tanrıçalardan biri, hatta azımsanmayacak bir azınlığa göre en güçlüsü. Ama Hela tam anlamıyla bir kötü değil, çok daha karmaşık bir karakter, ayrı bir yazının konusu o…

 

Eee sonra?

Sonra, yani Hela Norveç kıyılarında Thor ve Loki ile karşılaştığında küçük bir “dövüşçük” yaşanıyor aralarında. Sonunda Hela galip geliyor herkesin tahmin edeceği üzere, hatta Thor’un dünyasını tam anlamıyla başına yıkıyor bu küçük savaşta. Ve bu gücünün yalnızca küçük bir kısmı, asıl gücüne ulaştığında neler olacak kim bilir… Bu savaştan sonar da Loki ve Thor kendini çöplük bir gezegende buluyor, Gladyatör savaşlarının yapıldığı bir gezegende. Filmin devamı da bu gezegenden kurtulmaları ve Asgard’a dönüp Hela’ya karşı savaşmalarıyla ilgili. Tabi o kadarını da anlatmayayım artık, onu da siz izleyin. :D

 

Peki film nasıl bir film?

“Thor: Ragnarok nasıl bir film?”

Hmm… Bu soruya cevap vermeden önce Taika Waititi’den bahsetmek gerekiyor sanırım evvela, çünkü Yeni Zelandalı yönetmen, aynı adı gibi marjinal bir karakter, tam bir çılgın. Ee, onun çektiği film de haliyle çılgın bir film oluyor, öyle ki imdb’ye girip Thor: Ragnarok filminin hangi tür olduğuna bakarsınız komedi türünde olduğunu görebilirsiniz. Ve bu öyle bir iki espriden ibaret değil, hakikaten komik bir film.

 

(Sinemasından konuşmak isteyenlere)

Beklendiği üzere Thor: Ragnarok filmi rengarenk, fıkır fıkır, şıkır şıkır bir film. Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılmış, her türlü imkan kullanılmış, hiçbir şeyden kaçınılmamış. Ama bunun yarattığı da bir sorun var tabi, o da filmin yorucu olması. IMAX’te 3D olarak izlediğim film gözümü öyle yordu öyle yordu ki gün boyu acılar içinde kıvrandım vallahi… Epilepsi hastası biri olsa, salonda kesin kriz geçirir, imkanı yok duramaz, öyle bir film.

 

Peki neden böyle?

Yukarıda da belirttiğim üzere Taika Waititi bir çılgın. Müziğinden görsellerine, 90lı yılların atari oyunlarını sinema perdesinde yeniden yaratmaya karar vermiş belli ki, çünkü gerçekten de bir atari oyunu gibi film. Özellikle de çöp gezegende oldukları bölümlerde eğlenmemek, nostaljik duygular eşliğinde o renkli dünya ve müzikler karşısında büyülenmemek elde değil. Waititi belli ki sıkılmış Age of Ultron gibi bayık mizahı olan Marvel filmlerinden, ve gerçekten eğlendirmek, güldürmek istemiş izleyiciyi. Yapıyor da bunu.

 

Ay lütfen senaryosu yok deme…

Film esasen bir Iron-Man filmi gibi, o müzikler, o görseller, o diyaloglar… Ama bir yandan da Avengers: Age of Ultron’u andırıyor, senaryo yoksunluğu kendini çok belli ediyor. Bizler mücadele, savaş, aksiyon, hareket beklerken yönetmen o eğlenceli kısımları o kadar uzatıyor ki, işin aslını kaçırıyor. Yani şöyle adam akıllı bir savaş sahnesi izleyemiyoruz, kısa kısa bunlar hep, tadımlık adeta, doyurucu değil. Ee bu yüzden de Ultron zırvalığına çok benziyor.

 

Oyunculuklar nasıl bari?

Bir eleştirmen arkadaş Cate Blanchett’in Hela performansına yorum olarak “Razzie adayı” twiti atmış. Haksız da sayılmaz, çünkü ha Cate Blanchett ha bizim bakkalın büyük kızı Suzan. Kendinden hiçbir şey katamamış. Odin’e gelirsek, Anthony Hopkins Westworld dizisindeki rolünden çıkamamış anlaşılan. Sesinden tut da kullandığı kelimelere kadar hala Dr. Robert Ford… Hemsworth aynı, Tom Hiddleston yine filmin renkli karakteri ama Jeff Goldblum var ki… Grandmaster karakteriyle herkesten rol çalıyor Goldblum, hatta kendi spin-off’unu bile hak ediyor, o dere!

 

Sonuç

Thor: Ragnarok, “Ragnarok” kelimesine yakışır bir film değil. Evet eğlenceli, evet neşeli ve evet keyifli, fakat izleyicinin beklentisi bu değil sanırsam pek de… Biraz daha epik bir savaş görmek istiyor izleyici, DC tipi, karanlık bir mücadele… O aile kavgasını, Hela’nın Valkyrie’ları nasıl yok ettiğini (ooopps Spoiler!? Hahaha değil değil, belki biraz, ama sayılmaz) görmeyi bekliyor. Ama yok, onun yerine kakara kikiri dolu 130 dakika geçiriyor. Görülmeye değer mi, evet. Ama post credits’i görmeden salondan ayrılmayın derim, gül gül öldüm. İyi seyirler!


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
2
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
3
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.