Baştan Sona Tek Bir Mekanda Geçmesine Rağmen Sıkılmadan İzleyeceğiniz 10 Film

Tek mekanda geçen filmlerin başarılı olması, son derece zor. İşte o zoru başarmış filmlerden bazıları...


Baştan Sona Tek Bir Mekanda Geçmesine Rağmen Sıkılmadan İzleyeceğiniz 10 Film

Sinema tarihinde tamamen veya büyük oranda tek bir mekanda geçen pek çok film var, fakat aralarında başarılı olmayı pek çok azı başarmış durumda. İşte o zoru başaran filmlerden bazıları...

1. Buried

Paul Conroy bir gün kendini eski ahşap bir tabuta canlı canlı gömülmüş halde bularak uyanır. Bu hale nasıl geldiğini bilmiyordur ve elinde olan tek şey de cep telefonudur. 1 buçuk saat içinde havasızlıktan öleceğini hesapladığı bu yerden kurtulması için amansız bir mücadeleye başlar.

Yönetmen: Rodrigo Cortés
Oyuncular: Ryan Reynolds, Samantha Mathis, Stephen Tobolowsky, Kali Rocha, Mary Birdsong

2. Phone Booth

Stu Shephard adlı işinde kurnaz bir adam, bir gün kullandığı telefon kulübesinden çıkarken çalan telefonu açar. Karşı taraftaki sesin kendisi hakkında verdiği bilinmesi zor bilgiler, kendisini şaşırtır. Sonrasında üzerine doğrultulan tüfeğin lazerini de görünce Stu, telefon kulübesine hapis olur. Artık hayatta kalması, telefondan gelen komutları uygulamasına bağlıdır.

Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Colin Farrell, Katie Holmes, Forest Whitaker, Ben Foster, Radha Mitchell

 

3. 12 Angry Men

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan 12 Angry Men'de, genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır. Sanık hakkında karar vermek için 12 tane jüri bir odada toplanır. Bir kişi hariç jüri karar birliğine varır: Çocuk suçludur. Fakat kesin bir karar alınabilmesi için, o tek jüri üyesinin de çocuğun suçlu olduğunu söylemesi gerekmektedir. Suçun çok bariz olduğunu söyleyen diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama o tartışmaktan yanadır. Uzun süren alevli bir tartışma başlar.

Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam, Joseph Sweeney, Jack Warden

4. Locke

Başarılı bir iş kariyeri olan, güzel bir aileye sahip bir adam bir gün arabasını kullanırken bir telefon alır. Tüm hayatını yerle bir etme tehdidi taşıyan bu telefon neticesinde, hikaye ilginç yerlere gider.

Yönetmen: Steven Knight
Oyuncular: Tom Hardy,  Andrew Scott,  Ruth Wilson

5. Sunset Limited

Bir tiyatro oyunundan uyarlanan Sunset Limited, iki karakter etrafında döner. Adamlardan biri Hristiyan, diğeri ise ateist bir profesördür. Hristiyan olanın, diğerini kendini trenin önüne atarak intihar etmeye çalışırken görüp engellediğini öğreniriz. Sonrasında ikili tanrının varlığından hayatın anlamına, insanoğlunun barındırdığı kötülükten her şeyin boş olduğuna dair pek çok konuda tartışmalara girerler.

Yönetmen: Tommy Lee Jones
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Tommy Lee Jones

6. The Man From Earth

Başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman, yıllarını ayırdığı akademiden birdenbire istifa eder. Şehri terk etmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları, kendisinden bir açıklama beklemektedir. John başta isteksiz olsa da, yavaş yavaş açılmaya başlar ve anlattıkları şeylerden sonra olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yönetmen: Richard Schenkman
Oyuncular: Tony Todd, David Lee Smith, Alexis Thorpe, John Billingsley, William Katt

7. Exam

Dünyanın en büyük ve karanlık şirketlerinden biri, eleman arayışındadır. Bu şirkete girebilecek eleman, son derece kaliteli olmalıdır. Dolayısıyla eleman alımında yapılacak muazzam bir sınav hazırlanır. Katılımcılar bir odaya alınır ve önlerine kağıt kalem verilir. Kurallar anlatıldıktan sonra sınav yöneticisi tek bir sorunun olduğunu ve doğru cevaplayanın işe gireceğini belirterek odayı terk eder. Ancak bir sorun vardır, kağıt üzerinde hiçbir soru yazmamaktadır.

Yönetmen: Stuart Hazeldine
Oyuncular: Luke Mably, Colin Salmon, Jimi Mistry, Nathalie Cox, Pollyanna McIntosh

8. 127 Hours

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, genç dağcı Aron, bir gezi sırasında devasa bir kaya parçasının arasına kolunu sıkıştırır. 5 gün boyunca burada mahsur kalan Aron, ne bir şey yiyebilir, ne bir şey içebilir. Ümitsiz bir şekilde ölümünü beklerken arkadaşlarını, sevgilisini, ailesini düşünür. İçsel meseleleri üzerine odaklanır ve kendisiyle yüzleşir. Umudu iyice tükendiği sırada, son derece zor bir karar almak zorunda kalır.

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: James Franco, Kate Mara, Clémence Poésy, Amber Tamblyn, Lizzy Caplan

9. Cube

Bir gün 6 farklı insan, kendilerini gerçeklikle rüya arasında gidip gelen ve farklı farklı küplerden oluşan dev bir yapının içinde bulur. Buradan kurtulabilmeleri için güçlerini birleştirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ölümcül tuzaklar hepsini alt edecektir. Fakat korku içinde akıllıca kararlar almaları, pek de kolay olmayacaktır.

Yönetmen: Vincenzo Natali
Oyuncular: Julian Richings, David Hewlett, Nicole De Boer, Nicky Guadagni, Wayne Robson

10. Dogville

Mafyanın peşinde olduğu genç ve güzel bir kadın olan Grace, çareyi küçük bir köye sığınmakta bulur. Başlarda burada bulunan insanlar Grace'i sıcak karşılarlar ve kendisi için üzülürler, ancak sonasında her şey değişmeye başlar. Kadının orada olması, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Grace günden güne bu köyün karanlık yüzünü keşfeder.

Yönetmen: Lars von Trier
Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany, John Hurt, Stellan Skarsgård, Jeremy Davies


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
1
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.