8 Mart'a Özel Kadınları Anlatan En İyi Filmler!

Kadınlar Günü Yaklaşırken Kadınları ve Başarılarını İçin En İyi Filmleri Sıraladık.


8 Mart'a Özel Kadınları Anlatan En İyi Filmler!

8 Mart tüm dünyada kadınlar günü olarak anılıyor.

Bu güne özel kadınları en iyi anlatan ve onların başarılarını simgeleyen filmleri sizler için sıraladık!

1) Frida 

Film, sanat tarihinin sıradışı insanlarından biri olan Frida Kahlo'nun hayatını anlatıyor. Frida'nın meşhur aşkı, bir kadın düşkünü olan Diego, Frida'ya 'kendini farklı kadınlarla birlikte olmaktan alıkoyamayacağını, ama özünde sadece O'nu seveceğini' söylemiş ve Frida tarafından anlayışla karşılanmıştır. Ancak zamanla ilişkileri problemli bir hal almaya başlar. Film 6 dalda Akademi Ödülü'ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazandı.

2) Bu Denizin Tuzu

Brooklyn’de Filistinli Göçmenlerin oluşturduğu işçi sınıfı bir toplulukta dünyaya gelen Soraya, büyükbabasının 1948 yılında sürgüne gönderildiği sırada dondurulmuş bir banka hesabı olduğunu keşfeder. İnatçı, tutkulu ve kendisinin olanın iadesini isteyen Soraya uzun zamandır kurduğu hayalini -Filistin’e dönmek- gerçekleştirir. Oraya vardığında, yavaş yavaş etrafındaki gerçeklikten ayrılır ve kendi öfkesi ile yüzleşmek zorunda kalır. Filistin’deki duvarların her zaman görünür olmadığını fark eder. Kendisinin aksine, en büyük tutkusu orayı tamamen terk etmek olan Emad isimli genç bir Filistinli ile tanışır. Hayatlarını kontrol eden kısıtlamalardan yorgun düşen ikili, özgür olabilmek için olayları kendi ellerine almalarının şart olduğunu anlarlar, yasadışı işler yapmaları gerekse bile. “Bu Denizin Tuzu” dünya prömiyerini Cannes Film Festivalinde yaptı. 2008 Osians Film Festivalinde FIPRESCI ve özel juri ödüllerini kazandı.

3) Wadjda

Suudi Arabistan'ın ilk kadın yönetmeni Haifaa Al-Mansour tarafından çekilen film, Benim Adım Malala gibi içinize işleyecek ve görmediğiniz bir dünyayı, belki de rastlamadığınız yasakları size anlatacak bir hikaye... Bir kız çocuğunun gözünden Suudi Arabistan'ı ve "kadın olmanın" zorluklarını izliyorsunuz.

4) Peki Şimdi Nereye?

Kadınların çözümleri, erkeklerden farklıdır. Savaş, barış, anlaşmazlık ya da buna benzer durumlarda farklı haraketleri vardır. Lübnanlı bir grup kadın Hristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşaması için ortak bir nokta bulmaya çalışıyorlar.

5) Mustang

Deniz Gamze Ergüven imzalı; Türkiye, Fransa ve Almanya ortak yapımlı Mustang, İnebolu’da geçen bir hikâyeyi anlatıyor. Beş kız kardeşin özgürlükleri için verdiği zorlu ve çarpıcı mücadeleyi işleyen Mustang; 2016’da “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar adayı olsa da o senenin en iyi filmlerinden biri olan “Son of Saul”a ödülü kaptırdı.

6) Kaldırım Serçesi

 

Sanatçı Edith Piaf’ın hayatını anlatan Kaldırım Serçesi, Piaf’ın bir konser sırasında sahnede bayılmasıyla başlıyor ve onun çocukluk yıllarına dönerek gelişimini, tecrübelerini, hayatındaki zorlukları gözler önüne seriyor. Şöhret ve başarı merdivenlerini teker teker tırmanan bir kadının gerçek hikayesini izlediğimiz filmde Edith Piaf’ı Marion Cotillard canlandırıyor.

7) Carol

1950'li yıllarda New York'ta geçen hikaye, evli, çocuklu ve zengin, ancak eşiyle sorunlar yaşayan, orta yaşa yaklaşmakta olan bir kadın olan Carol ile genç bir tezgahtar olan Therese arasında tesadüfen tanışmalarıyla başlayan, ancak günden güne tutkulu bir yakınlığa dönen ilişki anlatılıyor. Carol eşinden boşanıp kızının velayetini almak istese de kocası Harge, onun Therese ile olan ilişkisinin sınırlarından gitgide kuşkulanmaya başlayacak ve kızını bırakmak istemeyecektir.

8) Diren

Çocukluk yıllarından beri çamaşırcı olarak çalışan Maud Watts, kadınların oy verme hakkıyla ilgili mücadele eden süfrajetlere katılır ve seçme hakkı için mücadele etmeye başlar. Bu durum kendi eşi ve etrafındaki ataerkil toplum tarafından hiç hoş karşılanmasa da Emmeline Pankhurst (Meryl Streep) gibi öncü figürlerin yönlendirmesiyle Maud ve etrafındaki mücadele arkadaşları barışçıl çözüm yollarından seslerini duyurmak için daha saldırgan eylemlere geçmeye karar verirler.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
0
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.