20. Yüzyılda Çekilmiş ve Bilim-Kurgu Türüne Damga Vurmayı Başarmış 10 Film

Bilim-kurgu sinemanın baş tacı olan türlerden bir tanesi. Gelin türün en efsanevi filmlerinden bazılarına bakalım.


20. Yüzyılda Çekilmiş ve Bilim-Kurgu Türüne Damga Vurmayı Başarmış 10 Film

Sinemanın en ilgi çeken türlerinden biri şüphesiz ki bilim-kurgu. Günümüze kadar belki de yüzlerce muhteşem filmin çıktığı bu türün en güzide örneklerinden 10 tanesini derledik.

1. Blade Runner (1982)

Bilim-kurgu tarihinin en ünlü eserlerinden biri olan Blade Runner'da, 2019 yılında, teknolojiye boğulmuş dünyanın artık distopik bir yaşam alanı haline geldiği bir dönemde devasa üretici firmalar Replikant isimli, dışardan bakıldığında insanlarla farkları anlaşılmayan robotlar üretmektedirler. Ait oldukları kolonilerin kölesi gibi çalışan ve pis işlerini yürüten bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Ancak kaçınılmaz bir sorun vardır, şehirde tam 2 milyon insan yaşamaktadır ve bu kadar insan arasında bu robotları ayıklamak hiç de kolay olmayacaktır.

Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young

 
2. Solaris (1972)
 
Kendine ait bir bilince sahip olan gezegen Solaris, kendisini ziyaret eden herkesin zihinlerini istediği gibi manipüle edebilmektedir. Bilinçaltlarına sızma konusunda hayli iyi olan gezegen, zihindeki tüm soyut şeyleri maddesel hale getirerek kişilerin önüne çıkarabilmekte ve onları kullanabilmektedir. Gezegeni araştırmak üzere yollanan görevli de, gezegenin eşsiz gücünden etkilenecek ve bu esnada da kendi geçmişi ile yüzleşecektir. 
 
Yönetmen: Andrei Tarkovski
Oyuncular: Donatas Banionis, Jüri Järvet, Anatoli Solonitsyne 
 
3. Repo Man (1984)
 
Araba hırsızlığı yaparak hayatına devam eden Otto, kentte aynı mesleği paylaştığı diğer insanlarla son derece amansız bir rekabet içerisindedir. Çalmak için 1964 model bir Chevrolet Malibu arayan Otto, aynı arabanın FBI tarafından da arandığını fark eder. Daha sonra işin içine uzaylılar da girdiğinde her şey içinde çıkılmaz bir hal alır...
 
Yönetmen: Alex Cox
Oyuncular: Harry Dean Stanton, Emilio Estevez, Tracey Walter
 
4.They Live (1988)
 
Bir inşaat işçisi olan John Nada, Los Angeles'ta işte olduğu bir günde uzaylıların dünyayı ele geçirme planını öğrenir. Tüm medya kollrını kullanarak halkı hipnotize eden ve adeta uyutan bu istilacı uzaylı grup, özellikle makam sahibi kişileri hedef almaktadırlar. Bu gruba karşı savaşmak için gizlice örgütlenmiş bir ekibe katılan John, özel yapım gözlükleri sayesinde uzaylıların gerçek yüzünü görebilmektedir.
 
Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Roddy Piper, Keith David, Meg Foster
 
5. Alphaville (1965)
 
Lemmy Caution adlı bir dedektif, gizli bir görevi halletmek üzere farklı bir galaksinin başkenti olan Alphaville'e yollanır. Lemmy'nin pek çok zorlu görevi vardır: Önce kayıp bir ajanı aramalı, sonra Alphaville şehrinin kurucusunu yakalamalı ve dönmeden önce son olarak da Alphaville'i yöneten Alpha-60'ı yok etmelidir. Görevleri esnasında bir kadına aşık olur; fakat kadın, yok etmek zorunda olduğu Alpha-60'ın kızıdır.
 
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Oyuncular:  Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff
 
6. Akira (1988)
 
Bir adet de animasyon filmi koymadan geçmeyelim. 30 yıl önce, 2019'da, bir dünya savaşı esnasında hakkında pek bir bilgi olmayan son derece güçlü bir silah Tokyo'yu yerle bir etmiştir ve bunun üzerinden tam 30 sene geçmiştir. Bu harap, yıkık dökük Tokyo'nun yerine inşa edilen Neo-Tokyo, teknolojik gelişmelerden en üst düzeyde faydalanılan bir şehir olmuştur. Fakat teknoloji gelişse de, terör ve kötü niyetli insanlar hala yerli yerinde durmaktadır. Bu durum Tetsuo ve Keneda adlı iki eski dostu da etkileyecektir. Gruplarıyla birlikte gizli bir askeri üsse giren ikiliden biri yakalanır ve garip deneylerde denek olarak kullanılmaya başlanır. Deney esnasında kazandığı güçleri, kendi istekleri doğrusunda kullanacaktır.
 
Yönetmen: Katsuhiro Ôtomo
Oyuncular: Mitsuo Iwata, Nozomu Sasaki, Mami Koyama
 
7. Metropolis (1927)
 
İlk bilim-kurgu eserlerinden olan Metropolis'te türümüz iki farklı gruba ayrılmış durumda. Bir grup yerin altında makinelerle birlikte bir hayat sürdüren alt sınıfken, diğer grup yer üstünde son derece rahat bir hayat süren yönetici sınıftan oluşuyor. Dünyanın yavaş yavaş değiştiği, sanayi çağının hızla geliştiği bir dönemde çekilen Metropolis, dönemini çok iyi şekilde yansıtıyor.
 
Yönetmen: Fritz Lang
Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Rudolf Klein-Rogge
 
8. The Abyss (1989)
 
Esrarengiz şekilde kaybolan bir nükleer denizaltını bulmak üzere, bir dalış takımı gönüllü olarak suyun altına doğru zorlu bir yolculuğa başlar. Bitmek tükenmek bilmeyen tehlikelerle uğraşarak batık denizaltıya ulaştıkları yolculuklarının sonunda, aslında her şeyin daha yeni başladığını fark ederler. Nitekim aşağıda yalnız değillerdir, dünya dışı korkunç bir yaratık da onlarla beraberdir. 
 
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michael Biehn
 
9. Scanners (1981)
 
Hamile kadınlar üzerinde yıllar önce yapılan deneylerde verilen bir ilaç neticesinde ortaya insanüstü özelliklere sahip bazı kişiler çıkmıştır. Telekinetik güçleri olan bu kişiler hayatlarını, bu özelliklerini tüm dünyadan saklayarak sürdürmektedirler; fakat bir gün içlerinden biri bu durumu lehine çevirmeye ve özelliklerini kullanarak dünyaya hükmetmeye karar verir. 
 
Yönetmen: David Cronenberg
Oyuncular: Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Patrick McGoohan
 
10. Starship Troopers (1997)
 
İnsanoğlu son derece büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Farklı bir gezegenden gelen garip uzaylı böcekler, önlerine çıkan her şeyi yok ederek dünyayı kaçınılmaz sona sürüklemektedir. Dünyayı kurtarmak için toplanılan asker ordusu, son bir planla bu korkunç böceklerin gezegenine giderek sorunun kaynağına inme kararı alır. Liseyi daha yeni bitirmiş olan genç Johnny Rico, bu savaşın yıldızı olacaktır.
 
Yönetmen: Paul Verhoeven
Oyuncular: Casper Van Dien, Denise Richards, Dina Meyer

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.