18 Mart Çanakkale Zaferini Gururla Anlatan Filmler!

18 Mart Çanakkale Zaferini Anlatan Gururla Anlatan Filmleri Sizler İçin Sıraladık!


18 Mart  Çanakkale Zaferini Gururla Anlatan Filmler!

18 Mart Çanakkale Zaferi Türkiye tarihi için dönüm noktalarımızdan sadece bir tanesi.

Bu özel günü anlatan ve çevresinde gelişen olaylara değinen filmleri sizler için sıraladık! 

1) SON MEKTUP - 2015


Özhan Eren'in senaryosunu, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği Son Mektup filminde Hüseyin Avni Danyal, Tansel Öngel, Nesrin Cevadzade, Bülent Şakrak, Barbara Sotalsek, Ozan Güzel gibi isimler yer alıyor. Film, Çanakkale Savaşı sırasında yaşanan bir aşk öyküsünü ve tam 40 yıl sonra adresine ulaşan satırların hikayesini dramatik bir dille anlatıyor.

2) ÇANAKKALE YOLUN SONU - 2013


Serdar Akar ve Kemal Uzun'un yönetmenliğini üstlendiği filmde Yetkin Dikinciler, Berrak Tüzünataç, Umut Kurt, Serdal Genç ve Gürkan Uygun yer alıyor. Film, Çanakkale Şavaşını merkeze alarak, isimsiz kahramanlar üzerinden cephede yaşananları izleyiciyle buluşturuyor.

3) ÇANAKKALE 1915 - 2012


Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı filmde Şevket Çoruh, Barış Çakmak, Serkan Ercan, Rıza Akın, Bülent Alkış, Celil Nalçakan gibi isimler yer alıyor. Yeşim Sezgin'in yönetmen koltuğunda oturduğu film, Balkan Savaşı'nda hezimete uğrayarak yenik düşen bir milletin silkinerek ayağa kalkışının, direnişinin hikayesini anlatıyor. Bigalı Mehmet Çavuş'un, Seyit Onbaşı'nın, Mustafa Kemal Paşa'nın ve daha nice isimsiz kahramanın destansı hikayesi işleniyor.

4) SON UMUT - 2014


Başarılı aktör Russell Crowe'un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği film Çanakkale'ye savaşa gönderdiği üç oğlundan haber alamayan bir babanın, oraya giderek onları aramasını konu alıyor. Filmde Cem Yılmaz, Mert Fırat ve Yılmaz Erdoğan'ın yanı sıra Olga Kurylenko, Jai Courtney ve Jacqueline McKenzie gibi isimler yer alıyor.

5) ÇANAKKALE ÇOCUKLARI - 2012


Sinan Çetin'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Haluk Bilginer, Rebekka Haas, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Yavuz Bingöl gibi isimler yer alıyor. Senaryosunu da Sinan Çetin'in yazdığı film, bir annenin çocuklarını savaştan alma çabasına odaklanıyor.

6) ÇANAKKALE: SON KALE - 2003


Ahmet Okur'un yönetmenliğini üstlendiği uzun metrajlı belgesel çeşitli arşivlerden derlenmiş görüntüleri, figüran ve oyuncularla yeniden çekilmiş canlandırmalarıyla, kanlı çatışmalara sahne olmuş Gelibolu savunması beyaz perdeye yansıtılmış.

7) ÇANAKKALE ASLANLARI - 1964


Her vatanseverin gönlünde taht kurabilecek çok güzel bir savaş filmi. Çanakkale meydan muharebesi döneminde denizden ve karadan düşmanların saldırışı. Birbirlerine esir düşmelerine rağmen Türk ve düşman asker ve kumandanların saygısı olayları gerçekleştiren usta aktör Tanju Gürsu filmi.

8) 1964 Sarı Siyah

  • 1915 yılında Osmanlı devleti dört cephede savaşmaktadır. Trablusgarp ve Balkan savaşları bitmiş, Sarıkamış faciasının ardından da İngiliz-Fransız donanması Çanakkale boğazına kadar gelmiştir. Cihad çağrısı yapılmıştır. Arkadaşı Nedim'in şehit düştüğü bu savaştan kendisi de ağır yaralı çıkan Hasan , Ege'de bulunan annesi ve kardeşi Mehmet'in yaşadığı kendi kasabasına geri döner.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
1
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
3
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.