10 Maddede Seyircinin Damağında Hoş Bir Tat Bırakan Spider-Man Homecoming Filmi

Vizyon giren yeni Spider-Man filmi Spider-Man Homecoming'i 10 maddede inceledik.


10 Maddede Seyircinin Damağında Hoş Bir Tat Bırakan Spider-Man Homecoming Filmi

Marvel ya da DC taraftarı olsun fark etmeksizin herkesin gönlünde ayrı bir yere sahip olan süperkahraman Spider-Man’in, nam-ı diğer Örümcek Adam’ın yeni filmi Spider-Man: Homecoming vizyona girdi. İlk olarak Captain America: Civil War filminde karşımıza çıkan Örümcek dostumuzu ve bu yeni seriyi farklı kılan ne peki?

1. Peter Parker nasıl Örümcek oldu?


Spider-Man serilerinin başı hep aynıdır. Peter Parker bir laboratuarda radyoaktif bir örümceğin ısırığına maruz kalır ve kendisini Örümcek Adam’a çevirecek o genetik mutasyonu yaşar. Artık ezbere bildiğimiz bu sahneyi filme koymayan yönetmen Jon Watts hem izleyiciye daha önceden bildiğini anlatma hatasına düşmüyor hem de her şeye eeeen başından başlamadığı için bizi direkt olarak bir hikayenin ortasına dahil ediyor.
 

2. Ben Amca nerede?


Spider-Man efsanesiyle Fox Kids kanalında tanışanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla, hatta muhtemelen Örümcek Adam’ı çizgi romanlardan tanıyanların sayısından daha bile çok. Özellikle de 90 sonrası doğumluların yakından takip ettiği Spider-Man çizgi dizisinden hafızalara kazınan bir detay var, o da Ben Amca’nın etkisi. “Büyük güç büyük sorumluluk ister” sözüyle Türk gençliği üzerinde derin bir iz bırakan Ben Amca, yeni seride yok maalesef.
 

3. Peki Ben Amca’nın yerinde kim var?


Ben Amca’nın yerini dolduran isim ise çok daha etkileyici bir isim: Tony Stark. Robert Downey Jr. ile artık özdeşleşmiş olan Tony Stark ya da bilinen adıyla Iron-Man Ben Amca’dan kalan boşluğu dolduruyor filmde. Ama anlamlı büyük laflar söyleyip izleyicinin içini baymaktan, klişelere boğulmaktansa cool bir amca gibi onun hayatına çaktırmadan müdahalelerde bulunuyor, onu özgür bırakıyor. Sonuçta daha liseli bir ergene “Büyük güç büyük sorumluluk” gibisinden ağır laflar edilir mi? Bu yaşımda bana bile ağır gelir o laf valla, omuza yüklenen sorumluluk çok fazla…
 

4. Bi dakika! Liseli? Ergen?!!


Evet… Yeni Peter Parker’ımız henüz bir çocuk. Ergenliğe yeni girmiş bile diyebiliriz neredeyse. Çizgi dizideki, üç filmlik ilk serideki olgun, ağırbaşlı ve tecrübeli Parker’dan eser yok. Aksine, hala daha karneyle uğraşan, maceradan maceraya koşmak için tenefüs zilinin çalmasını sabırsızlıkla bekleyen, oradan oraya koşturan, hala daha ilk öpücüğünü yaşamamış olan bir Örümcek Adam var karşımızda.
 

5. Peki ne yapıyor o halde bu Örümcek?


Yeni Örümcek’in yaptığı tek şey beklemek esasen. Film boyunca bekliyor. Oradan oraya zıplıyor, herkesin imdadına koşuyor, sokaktaki insanın derdine derman oluyor. Fakat aslında o, Tony Stark’tan gelecek o malum telefonu bekliyor. Avengers, yani Yenilmezler takımına alındığına dair bir mektup, bir e-posta, bir arama ya da Iron-Man’in havalı dronelarından birinin gelmesini umuyor.
 

6. Biraz ezik mi bu Spider-Man ne…


Ezik mi, evet. Yeni Peter Parker oldukça ezik biri, okulun ineği. Tek arkadaşı Ned olan ve onunla da odasında Lego’dan Death Star yapmaktan keyif alan bir ergen. Partilere çağırılmayan, arkadaşlarıyla dışarı çıkmayan, evden okula, okuldan ‘işe’, oradan da yine eve dönen gayet ezik bir karakter. Hayatının kıskanılacak hiçbir yanı yok anlayacağınız, tabi yetenekleri hariç… Gerçi onları da adam gibi kullanmıyor ama neyse, ileride kullanmaya başlar umarız…
 

7. O halde baya olaysız bir ilk film olsa gerek…


Yoo yoo yooo… Öyle bir şey demedik! Film gayet olaylı, hatta bir ilk filme kıyasla, hele ki geniş bir evren içinde bulunan ve diğer filmlerle ilişki içinden olan bir filme göre fazla bile diyebiliriz. Filmin ilk saniyesinde tanıştığımız kötü adamımız (ki kendisini Michael Keaton canlandırıyor) filmin son saniyesine kadar mücadele etmeyi sürdürüyor.
 

8. Peki kim bu kötü adam?


Kötü adamımız aslında Örümcek Adam evreninin en ezik karakterlerinden biri. Tek artısı, Tony Stark gibi bir mühendis olması, fakat onun parasızı. Robin Hood misali oradan buradan çaldıklarını uzaylı teknolojisiyle birleştirerek yeni araçlar, silahlar icat etmek. Vulture adlı bu kötü adamımız kapitalist sistemin karşısında duran, zenginden alıp fakirin de zenginden çalabilmesi için alıp yarattığını fakire satan bir suç patronu. Oldukça da babacan bir adam esasen. Şanslı ki tecrübesiz bir Spidey ile karşılaştı, karşısına iş bilir  bir Örümcek çıksa, daha onuncu dakikada işi bitmişti…
 

9. Bu mu yani, ezik bir kötü ile bir liselinin savaşı mı bütün film?


Hem evet hem hayır. Şimdi aşk var diyeceğim ama hangi Spider-Man filminde yok ki! Ama buradaki öyle derin duygular, derin bağlar değil. Liseli bir gencin, okuldaki bir kızdan hoşlanması, o kadar. Ama bu demek değil ki Peter Parker aşkı için rezil hallere düşmeyecek, insanları hayal kırıklığına uğratmayacak. Elbette uğratacak, çünkü o Örümcek Adam. Hem de tecrübesiz bir Örümcek Adam. Daha ağ atmasını bile doğru dürüst bilmeyen bir velet.
 

10. Peki izlenir mi?


Aaaa kesinlikle izlenir! Hatta Spider-Man evreni içindeki en iyi üç filmden biri bile diyebiliriz rahatlıkla. Tarzı farklı, mizah anlayışı oldukça kuvvetli ve hepsinden öte uzun soluklu bir proje olduğu belli. Bir çırpıda halletmektense işleri, ağır alan ve izleyicinin damağında hoş bir tat bırakan bir film. Hatta birçok şeyi, özellikle de göndermeyi söylemedik ki izlerken şaşırın. Şimdiden iyi seyirler!


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
0
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.