Kısa Süre, Bol Aksiyon! Arabaya Doyacaksınız: 10 Maddede Overdrive

Araba severleri ekrana kilitleyecek olan Overdrive / Bas Gaza filmini 10 maddede özetledik


Kısa Süre, Bol Aksiyon! Arabaya Doyacaksınız: 10 Maddede Overdrive

Bir süredir vizyonda aksiyon ve her şeyden önemlisi araba dolu bir film izlemeyen seyircinin susuzluğu nihayet sona eriyor. Sessiz sedasız vizyona giren, ancak kulaktan kulağa yayılarak gönüllerde taht kuracak araba dolu bir suç filmi olan Overdrive / Bas Gaza özellikle de araba severlerin gönlünü fethediyor.

 

1)  Araba meraklısı iki kardeş

Yönetmenliğini Antonio Negret’in üstlendiği, başrollerini ise Clint Eastwood’un oğlu Scott Eastwood ile Freddie Thorp’un üstlendiği film, üvey olmalarına karşın kan bağı olan birçok kardeşten çok daha yakın Andrew (Eastwood) ve Garrett (Thorp) Foster adlı iki kardeşin arabalara olan aşırı derecedeki fazla merakını konu alıyor.

 

2) Karanlık işler

Birer araba hırsızı olan Garrett ve Andrew, sokakta gördüğümüz alelade arabalarla ilgilenmiyor. Onlar daha ziyade milyarların haber dahi olmadığı, açık arttırmalarda dudak uçuklatan fiyatlarla satılan klasiklere takıntılı. Klasik demenin hakaret sayılacağı güzellikteki arabaları her türlü güvenlik önlemini bertaraf ederek çalıyor ve ardından karaborsada satıyorlar.

 

3) Marsilya'da bir soygun

Bizlerin izlediği hikaye ise Fransa’nın güzeller güzelli şehirlerinden biri olan Marsilya’da başlıyor. Andrew ve kardeşi Garrett, dünyada yalnızca iki tane olan 1937 model Bugatti’nin peşine düşüyorlar. Açık arttırmada milyonlarca dolara satılan bu şaheseri, yolda giderken bulunduğu tırdan kaçırıp, müşterilerine götürüyorlar.

 

4) Çapayı kurtarma çabaları

Ancak her zaman olduğu gibi iki kardeş bir detayı unutuyor: Aracın yeni sahibi. Açık arttırmada aracı satın alanın Marsilya’nın ve Avrupa’nın en büyük uyuşturucu tüccarı Jacomo Morier (Simon Abkarian) olduğunu öğrendiklerinde iki kardeş, hayatta kalmak için ona bir telif götürmek durumunda kalıyorlar. Foster Kardeşlerin teklifi ise Max Klemp (Celemens Schick) adlı zengin iş adamının gözü gibi baktığı 1962 model Ferrari 250 GTO oluyor.

 

5) Gone in Sixty Seconds-vari

İki kardeşin Max Klemp’i soyma girişimini anlatan aksiyon dolu film bizlere araba sahneleriyle ve işin planlama kısmıyla Italian Job / İtalyan İşi filmini hatırlatırken, işin takım çalışması ve ekip oluşturulması kısımları ise daha ziyade Nicholas Cage’in Gone in Sixty Seconds / 60 Saniye’sini akıllara getiriyor.

 

6) James Bond aksiyonu

James Bond filmlerinde görmeye alışık olduğumuz türdeki çarpıcı aksiyon sahneleriyle renklenmiş olan Overdrive / Bas Gaza filmi bütün o aksiyon ve kovalamacalarının yanı sıra araba severlere çıplak gözle asla göremeyecekleri güzellikteki arabaları gösteriyor olması, onların yolda nasıl gittiğini gösterirken seslerini de dinletmesiyle kendine ayrı bir yer ediniyor.

 

7) Oyunculuk & Senaryo

Başta Andrew’un sevgilisi Stephanie’yi canlandıran Ana de Amas olmak üzere oyunculuk yönünden izleyiciye hiçbir şey vaat etmeyen, hatta izleyiciyi filmden soğutmaya kadar yaklaşan Overdrive / Bas Gaza, senaryosuyla da yine hikayeye önem verenlerin hayallerini yıkıyor.

 

8) Tam bir araba filmi

Ancak tümüyle bir araba filmi olmasıyla Overdrive / Bas Gaza, her araba severin gönlünde adeta taht kuruyor. Marsilya’nın güzellikleriyle kolay kolay görülemeyecek güzellikteki araçları bir araya getiren, bu klasikleri aksiyonun içine sokma cüretini gösterip üstesinden de gelen film, araba ve aksiyonu bir arada görmek isteyenlerin beklentilerine cevap verdiği gibi, bu beklentilerin üzerine de çıkıyor.

 

9) Kısa süre, bol aksiyon

Bazı abartılı aksiyon sahnelerine ve belli ölçüde tahmin edilebilir oyunculuklarına rağmen Overdrive / Bas Gaza, iyi bir ses sistemiyle birlikte, kaliteli bir ekranın karşısında dostlarla eğlenerek izlenecek keyifli ve hareketli bir film. 93 dakikalık süresi ise uzun filmlerden hoşlanmayanları ayrıca mutlu edecek küçük ancak önemli bir detay.

 

10) Sonuç

Overdrive / Bas Gaza beyazperdede bolca araba görmek, arabaya doymak isteyenler için mükemmel bir tercih. Oyuncuların yaş aralığı ve filmin hareketliliği, temposu sebebiyle daha ziyade gençlere hitap ediyor olan yapım, küçük romantik dokunuşlarıyla da farklı bir deneyim yaşamak isteyen çiftleri sinema salonlarına davet ediyor.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.