Bir Savaş Değil Bir Mucize: 10 Maddede Dunkirk Filmi

Yılın merakla beklenen filmi Dunkirk'ü 10 maddede inceledik. İzlemeden önce kesinlikle bir göz atın derim!


Bir Savaş Değil Bir Mucize: 10 Maddede Dunkirk Filmi

Bu yılın merakla beklenen filmleri arasında en tepelerde yer alan Dunkirk filmini sizler için 10 maddede inceledik. İzlemeden önce özellikle de son üç maddeye dikkat edin, yoksa pişman olursunuz, şimdiden söylemesi. Keyifli okumalar ve iyi seyirler!

 

1)  II. Dünya Savaşı'nda geçiyor

Sinemanın en sevilen yönetmenlerinden biri olmaya adım adım yaklaşan Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği II. Dünya Savaşı filmi Dunkirk ülkemizde tüm dünya ile birlikte aynı anda vizyona girdi.

 

2) Christopher Nolan imzalı

Başta Batman Begins (2005),  The Dark Knight (2008), The Dark Knight Rises (2012) üçlemesi olmak üzere Memento (2000), The Prestige (2006), Inception (2010), Man of Steel (2013) ve Interstellar (2014) filmleri olmak üzere sinema sevsin sevmesin herkesin sevgisini kazanmayı başaran Nolan, yeni filmi Dunkirk’te de kendi tarzından ödün vermeksizin bir şaheser ortaya çıkarıyor.

 

3) Bir savaş değil, bir mucize

II. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan, ancak tarih kitaplarında sözü pek de fazla edilmeyen Dunkirk cephesini, daha doğrusu “mucizesini” mercek altına alan film, Alman Nazi ordusunun bir kıyıya sıkıştırdığı toplamda 400,000 kadar Fransız, Belçika, Kanada ve İngiliz askerinin bir gün içinde nasıl kurtarıldığının hikayesini anlatıyor.

 

4) Üç farklı hikaye

Inception filmini izlemiş olanlar hatırlayacaktır, o filmde rüyalar içine geçtikçe zamanın akışı değişiyordu, bir rüyadaki bir saniyelik olay, öbüründe neredeyse bir ömre bedel oluyordu. Öğrendiklerini uygulamayı seven Nolan da Inception’da kaptığı bu konsepti Dunkirk filminde uyguluyor ve bizlere görünüşte üç (aslında üçten fazla) farklı hikayeyi farklı zamansal süreçlerde anlatıyor, günün sonunda ise tüm bu hikayeleri birleştiriyor.

 

5) Dunkirk sahili

Birinci hikaye olan The Mole yani Türkçesiyle Mendirek (“dalgakıran” anlamına da gelir) bir haftalık bir zaman zarfında gerçekleşiyor. Ve bu bir haftalık süre içinde iki asker üzerinden hem savaşın genellikle anlatılmayan, es geçilen acı izlerini görüyoruz hem de mucizenin gerçekleşeceği kurtuluş günü gelene dek Dunkirk sahilinde verdikleri hayatta kalma mücadelesinin bir kısmına tanık oluyoruz.

 

6) Denizde geçen uzun bir gün

Bir günlük zaman diliminde geçen Sea/Deniz adlı ikinci hikayede, Churchill’in çağrısı sonrası yelkenleri açarak denizin hemen öbür kıyısındaki askerleri kurtarmak üzere yola çıkan sivillerin yolculuğu anlatılıyor. Neler olup bittiğini bilmedikleri sahile, bir bilinmezliğe doğru yola çıkan siviller, ölümü bekleyen askerleri kurtarmak üzere sessiz ve sakin bir şekilde rotalarında seyrediyorlar. Ve işin garip yanı, sessiz sakince gittikleri cehennemden, yine sessiz sakin bir şekilde dönüyorlar…

 

7) Mermiler arasında uçmaya çalışmak

Filmdeki üçüncü hikaye olan Air/Hava ise adından da anlaşılacağı üzere havada geçiyor. İngiltere topraklarından kalkıp karşıya, Dunkirk sahiline doğru yola çıkan pilotların yolculuğunu anlatan bu üçüncü bölüm ise bir saat kadarlık bir zaman zarfında olup bitiyor. Askerleri kurtarmaya giden firkateynleri  ve diğer savaş gemilerini havadan gelen tehditlere karşı korumayı amaçlayan  bu pilotların macerası ise yine aynı sakinlikte, sessizlikte geçmesine karşın aksiyon yine de eksik olmuyor.

 

8) Peki film hakkında yorumlar ne?

Yurtdışından gelen olumlu eleştiriler, IMDB’de 9,8’i gören puan, yüksek Metascore ve Rotten Tomatoes puanlarıyla birlikte heyecana kapılanları şimdiden uyarmak gerekiyor yalnız. Dunkirk umduğunuz, beklediğiniz gibi bir film olmayacak!

 

9) Peki nasıl 'izlememeli'?

Nolan’ın ses ve görüntü kurgusunda harikalar yarattığı filmi IMAX olarak izlemeyenler zaten filme dair pek fazla yorum yapmasınlar, yarısını görmemişler diyebiliriz rahatlıkla. Fakat filmin kendisine dönecek olursak iyi bir senaryo, iyi oyunculuklar, müthiş twistler bekleyen ve Hollywood filmlerinin o alışılageldik yapısını benimsemiş olanlara ikinci bir uyarı daha yapıyorum: Böyle düşünürseniz hayal kırıklığı yaşarsınız.

 

10) Sonuç

Dunkirk filmi, tümüyle Dunkirk mucizesini merkeze oturtmayı tercih ediyor. Küçük kahramanlıklar, bireysel hikayeler göremiyoruz filmde. Senaryo yok ortada. Fakat şimdi durup düşünün, koskaca Nolan, o filmleri çekmiş olan Nolan, neden senaryo yazmasın? Demek ki başka bir amacı var, değil mi? O da Dunkirk’ü tüm çıplaklığıyla, objektif olarak yansıtmak. Zira Dunkirk bir cephe değil, kahramanlık dolu bir mücadele değil, bir savaş hali değil. Dunkirk bir mucize. Bir sahilde kıstırılmış olan ve artık ölümü bekleyen yüz binlerin mucizevi şekilde kurtulduğu bir mucize. Tarih sayfalarında yer alan bir şok, bir tesadüf. Aklın mantığın alamadığı bir hadise. Dunkirk’ü de bilinçle izleyin o yüzden, benden söylemesi.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
1
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
0
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.