10 Maddede Bir Yıldız: Michael Keaton

Beyazperdeye geri dönen ve ikinci baharını yaşayan Michael Keaton'ın kariyerine kısaca bir bakmaya ne dersiniz?


10 Maddede Bir Yıldız: Michael Keaton

Günümüz gençlerinin yeni yeni tanımaya başladığı, önceki nesillerin ise bir yerlerden hatırladığı Michael John Douglas, bilinen adıyla Michael Keaton beyazperdeye yaptığı kesin dönüşün ardından son yılların en popüler isimlerinden biri olmayı başardı. 2014 yapımı “Birdman or (The Unepected Virtue of Ignorance)” filmiyle kariyerinin ikinci altın çağına girdi, öyle ki bir anda Oscar kotasına girmeyi başardı. Bir yandan popüler filmlerle izleyicinin sempatisini kazanmaya çalışırken diğer yandan da ödül kovalayan yapımlarda kendi kalitesini göstermeye çabalayan Keaton daha uzunca bir süre bu popülerliğini koruyacak gibi duruyor. Bu nedenle biz de Michael Keaton’ı mercek altına almaya ve kariyerinin dibine vuran bu adamın nasıl yeniden zirveye çıktığını incelemeye karar verdik.
 

1) Tekne Kazıntısı Küçük Michael

Hemen her başarılı oyuncu ve müzisyen gibi Keaton da çok çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. İnşaat mühendisi bir baba ve ev kadını bir annenin oğlu olan Michael 5 Eylül 1951 tarihinde Pennsylvaina’da dünyaya geldi ve yedinci ve son çocuk olarak aileye katıldı.

 

2) Üniversite Terk

İrlanda kökenli Katolik bir ailede büyüyen Keaton, Kent Devlet Üniversitesi’nde dil üzerine okudu ve sahneyle de burada tanıştı. Okuldaki piyeslerde izleyiciyi karşısına çıkan genç Michael, sonrasında okulu bıraktı ve o sıralarda Pittsburgh’da bulunan ailesinin yanına geri döndü.

 

3) Televizyonla Başlayan Bir Kariyer

Üniversitede tanıştığı ve aşık olduğu oyunculuğu bir kariyer haline getirmek için uğraşan Keaton, çevresinin de yardımıyla Pittsburgh televizyonlarındaki dizilerle sektöre girmeyi başardı. “Where the Heart is”deki küçük rolünün ardından 1975 yılında “Mister Rogers’ Neighborhood”da gönüllü olarak üç bölümde figüranlık yapan Keaton, ilk göz ağrısı tiyatro sahnesiyle olan bağını da koparmadı.

 

4) Pittsburgh'tan Los Angeles'a

Hayali bir yıldız olmak olan her oyuncu gibi Keaton da tası tarağı toplayıp Los Angeles’a gitti. Michael Douglas ve Mike Douglas adları halihazırda kullanıldığından kendine bir sahne adı bulmak zorunda olan Michael, sonunda Keaton’da karar kaldı. Beyazperdede ilk kez “Rabbit Test” filmiyle şans bulan Keaton, ilk büyük çıkışını televizyondaki komedilerle yaptı.

 

5) Bettlejuice

“Night Shift” filminde hızlı konuşan bir düzenbazı canlandıran Keaton, üniversite yıllarından kalma çalışmalarının karşılığını aldı ve farklı tarzıyla kendini öne çıkarmayı başardı. O zamanlar yine Keaton gibi farklı tarzıyla dikkatleri üstüne çeken Tim Burton’ın “Bettlejuice” (1988) filmindeki unutulmaz karakter Betelgeuse’a hayat vererek de adını tüm dünyaya duyurdu.

 

6) Sinemadan Kopuşu

Sonrasında yine Burton ile birlikte DC Evreni’nin efsanevi süperkahramanı Batman’e hayat veren Keaton (1990, 1992) sonrasında ise kariyerinde bir düşüş yaşamaya başladı. Oynadığı komedi filmlerinden tatmin olmadığı gibi izleyiciyi de tatmin etmeyi başaramayan bir dönemin genç yıldızı, sinema ve televizyon ile arasına mesafe koymaya karar verdi. Öyle ki “Lost” dizisinde Jack Shephard karakterine hayat vermesi beklenirken projenin uzun soluklu olacağını öğrendiğinde rolden vazgeçti.

 

7) Beyazperdeye Muhteşem Dönüş

Bu dönemde tiyatroya ve özel hayatına ağırlık veren Michael Keaton, “Robocop” (2014) ve  “Need for Speed” (2014)  gibi popüler filmlerle perdeye geri döndü. Aynı yılın ilerleyen dönemlerinde vizyona giren Birdman filmiyle ise komedilerin ve popüler filmlerin gölgesinde kalan teatral  yeteneğini ve tiyatro sevgisini herkese gösterdi, sevgisinin karşılığını da Oscar adaylığı ile aldı.

 

8) Ödül Avcısı (?)

Hemen ertesi yıl “Spotlight” (2015) filmiyle yeniden oturaklı bir rolde izlediğimiz Michael Keaton, kendi performansıyla göz dolduğu gibi “En İyi Film” Oscar’ının sevincini ardı ardına ikinci kez yaşa yaşamış oldu. McDonald’s’ın ardındaki isim Ray Kroc’a  hayat verdiği “The Founder” filmiyle de artık nasıl roller istediğini tüm Hollywood camiasına göstermiş oldu.

 

9) Yeni Spider-Man, Yeni Keaton

Yenilenen Marvel evrenin en yeni üyesi Spider-Man’in solo filmi “Spider-Man: Homecoming” filminde Örümcek Adam’ın ilk rakibi Vulture’a hayat veren Keaton, bu rolde bile artık farklı bir Keaton olduğunu, geçmişte yaptığı yanlış senaryo tercihlerini artık yapmayacağını gösteriyor.

10) Peki Ya Şimdi Ne Olacak?

Bu yıl “American Assassin” filminde bir mentor olarak yeniden karşımıza çıkacak olan Michael Keaton, şimdilik hazırlık aşamasında olan live-action Disney filmi “Dumbo”da ise Eva Green, Colin Farrell ve Danny DeVito gibi isimlerin yanında yer alacak. Bu filmle birlikte eski dostu Tim Burton ile yeniden çalışma fırsatı yakalayacak olan Keaton’ın adının çok yakında başka filmlerle de anılacağına hiç şüphe yok. Zira o kendini kanıtlamayı ve bir efsane olmayı kafasına koymuş, fakat başarabilecek mi, bekleyip göreceğiz.


Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
1
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
0
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
2
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
2
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
1
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
0
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.