Recep İvedik 5’e Azeri Vatandaşlardan Tepki


Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Recep İvedik 5 filminin fragmanı tartışmaları da beraberinde getirdi. Fragmanda yer alan Azeri boksör sahnesi Azerilerden tepki aldı.

Recep İvedik 5’e Azeri Vatandaşlardan Tepki

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Recep İvedik 5 filminin fragmanı tartışmaları da beraberinde getirdi. Fragmanda yer alan Azeri boksör sahnesi Azerilerden tepki aldı. 
 
Recep İvedik Azeri Boksöre Karşı  

Filmin fragmanında yer alan sahnede Recep İvedik bir spor müsabakası sonucunda Azeri sporcuyla boks yapmak üzere ringe çıkıyor ve Azeri boksörü nakavt ediyordu. Bu sahnedeki diyaloglar ve sporcuya olan tavrın Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiyi zedeleyeceğini söyleyen izleyiciler filme tepki gösterdi.
Giresun Üniversite’nde görev yapan Azeri kökenli akademisyen Prof. Dr. Aygün Attar; “iki ülke ilişkileri adına çok talihsiz sahneler var filmde” şeklinde yorum yaptı. Filmin fragmanda Azeybaycan’ı temsil eden sporcu, Türkkiye’yi temsil eden Recep İvedik’e nefretle bakarak “Men seninle ceng eylemeye gelmişem!” derken Recep İvedik Azeri sporcuya, “Ben de senin ağzını burnunu kırmaya gelmişem!” diyerek göğsünde Azerbaycan bayrağı yer alan sporcuya yumruk atarak Azeri Türkü ringin diğer köşesine uçuruyor.

 Fragmandaki bu sahneye dikkat çeken akademisyen Aygün Attar, bu sahnenin basit bir komediden öte olduğunu komedi olarak gülüp geçileceğinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Attar; “cenk eylemek” ifadesinin savaşmak, dövüşmek anlamında kullanıldığını belirterek Türkiye’ye karşı hiçbir zaman böyle bir ifadenin kullanılmayacağını hiçbir Azerbaycan vatandaşının bir Türk ile cenk etmek istemeyeceğini söyleyerek filde yer alan sahnenin “ucuz komedi” olduğunu belirtti.

Ak Parti Adana Milletvekili de Tepki Gösterdi 

Recep İvedik 5 filmi bir tepkiyi de Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’dan aldı. Recep İvedik 5 fragmanında yer alan sahnelere dikkat çeken Ünüvar; Türk ve Azeri sporcuların müsabaka sahnesini abartılı ve rahatsız edici bulduğunu söyledi. Necdet Ünüvar, fragmanı izleyen Azerbaycan’daki birçok dostunun kendisini arayarak rahatsızlıklarını ilettiğini söyledi. İki ülke arasındaki tarih, dil, din ve gönül birliğinden ötürü oluşan kardeşliğe değinen milletvekili, bir film sahnesinin iki ülke arasındaki dostluğu bozmayacağını fakat böyle küçük bir sahneden ötürü ülkeler arasında oluşabilecek rahatsızlıklara gerek olmadığını dile getirdi.

Şahan Gökbakar Recep İvedik 5 için Açıklama Yaptı

Filmle ilgili gelen yoğun tepkiler ve tartışmalar sonucu Şahan Gökbakar resmi instagram profilinden açıklama yaptı. https://www.instagram.com/p/BPaVObkD0bh/  Sabah gazetesinde yer alan habere göre Şahan Gökbakar şöyle söyledi:
İki gün evvel Recep İvedik 5’in fragmanını yayınladık ve çok büyük bir ilgi gördü. İki günde on milyon izleme oldu ve herkese teşekkür ederim. Fragmandan sonra çirkin bir polemik başladı. Ben filmlerimi gülmek ve güldürmek için yapıyorum. Bir Azerbaycan Türkü kardeşimi bile üzmek benim gönlümü derinden yaralar. Seve seve bu sahneyi filmimden çıkarıyorum. Böylece hem kardeşliğimizin hem de dostluğumuzun mertçe bir kanıtı olsun. Art niyetle, filmimin üstüne gitmeye çalışanların da oyunu bozulmuş olsun. Tüm Türk milletini saygıyla selamlıyorum.”

Recep İvedik 5 İle İlgili Diğer Haberler
____________________________________________________

  1. Recep İvedik 5 Ne Zaman Vizyona Girecek
  2. Recep İvedik 5 Fragmanı Yayınlandı
  3. Recep İvedik 5 Çizgi Filmden mi Esinlendi?
  4. Recep İvedik 5 Filminde 3 Bin Figüran Rol Aldı!
  5. Recep İvedik 5 Ön Bilet Satışına Başladı!
  6. Recep İvedik 5 Seansları
E-bültenimize abone olun etkinlikleri kaçırmayın!