28. Ankara Uluslararası Film Festivali Başlıyor


Ankara'da baharın habercisi de sayılan 28. Ankara Uluslararası Film Festivali 20-30 Nisan tarihlerinde sinema severlerin karşısına çıkıyor. Sinema dünyasından yerli ve yabancı bir çok konuğu ağırlayan festivalde para desteği ödüllü yarışmalar da organize ediliyor. 

28. Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl bir çok yenilikle sinema severlerin huzuruna geliyor. Ön hazırlıklarını çok iyi yapan fetivalde Körleşme teması kullanıldı. Festival için seçilen filmler de bu temaya uygun olarak şeçildi. İzleyicileri de kapsamlı şekilde düşünen festival yönetimi çoğu filmin gösteriminden sonra yönetmen veya oyuncularla söyleşiler de yapılmasının zemini oluşturmuştur. İlk kez izleyici karşısına çıkacak filmlerin yanı sıra yıllar önce sunulan yapımları ve başka uluslararası festivallerde gösterilmiş filmlerle yelpazesini geniş tutan 28. Ankara Uluslararası Film Festivali seansları ve salonları belli oldu. İnternetten satışa çıkan 28. Ankara Uluslararası Film Festivali biletlerini izleyiciler şimdiden tüketmeye başladı. 28. Uluslarası Ankara film festivali ön satış rakamlarına bakılırsa sinema severler Onur Ünlü'nün henüz hiç bir sinemada gösterime girmemiş olan "Kırık Kalpler Bankası" filmine büyük ilgi gösteriyor. 

Festival bu yıl; ulusal uzun, belgesel, kısa, temalı kısa ve proje geliştirme kategorilerinde toplamda 190.000 TL destek verecek. Destek ödüllü yarışmaların jürileri belli oldu. Jüri başkanlığını ödüllü yönetmen Onur Ünlü'nün üstleneceği jüri ekibinde yazar Emrah Serbes, oyuncu Nihal Yalçın, akademisyen Prof. Dr. Hasan Akbulut ve yapımcı Olena Yershova’da yer alacak. Bu sene ilk defa gerçekleşecek ‘Proje Geliştirme Desteği’ jürisi ise yapımcı ve dağıtımcı Marsel Kalvo, senarist ve yönetmen Deniz Akçay Katıksız ve yapımcı Nadir Öperli’den oluştu. Jüri projeleri değerlendirerek iki projenin her birine 30.000 TL geliştirme desteği verecek.

Anısına, Berlinden Taze Taze, Bir Ülke İspanya, Bir Retrospektif: Terrence Davies, Körleşme, Usta İşi, Dünya Festivallerinden gibi farklı seçkilerle çeşitliğini arttıran 28. Uluslararası Film Festivali yaptığı kısa film, belgesel ve uzun metrajlı film yarışmaları ile sinema severlerin karşısında zengin bir menü ile çıkıyor. 

Mekan olarak Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Büyülü Fener Sinemalarının kullanılacağı 28. Ankara Uluslarası Film Festivali'nde vizyonda ki filmleri de aynı mekanda izleyebilirsiniz. 

E-bültenimize abone olun etkinlikleri kaçırmayın!